magazine top

Myśląc o polskich markach paliwowych mamy najczęściej przed oczami takie firmy, jak Orlen czy Lotos, ale na rynku paliwowym jest jeszcze jeden bardzo ważny gracz – Anwim S.A. Założona 30 lat temu spółka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm sektora paliwowego w Polsce. Anwim od 2009 roku zarządza niezależną siecią stacji paliw pod marką MOYA, która na koniec 2021 r. liczyła 368 placówek i była szóstą największą siecią stacji paliw w Polsce. Plany Grupy Kapitałowej Anwim zakładają powiększenie sieci do 500 obiektów do końca 2024 r. Przedsiębiorstwo dzięki odpowiedniej strategii poszerza cały czas swój zakres działania i rozbudowuje aktywa. Dziś spółka zajmuje się dystrybucją paliw i oleju grzewczego, transportem, a przede wszystkim prowadzeniem sieci stacji paliw MOYA. Anwim zatrudnia już około 500 osób. Działalność firmy była wielokrotnie doceniana i nagradzana przez partnerów, klientów oraz różne organizacje.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu udzielił Rafał Pietrasina, prezes zarządu Anwim S.A.

Czy mógłby Pan przedstawić historię rozwoju działalności przedsiębiorstwa?

Firma Anwim rozpoczęła działalność w 1992 roku. W 2009 r. miało miejsce przełomowe wydarzenie jakim było otwarcie pierwszej stacji paliw pod marką MOYA. W drugiej dekadzie lat dwutysięcznych nastąpił sukcesywny rozwój sieci stacji MOYA. W tym czasie doskonalono ofertę paliwową oraz obszar tzw. „non-fuel”. Stworzono także ofertę dla flot – wprowadzono na rynek karty paliwowe MOYA Firma. Ten obszar szybko stał się bardzo istotny dla rozwoju spółki. Jako sieć, MOYA przekonała do siebie partnerów biznesowych między innymi jakością oferowanego paliwa oraz elastycznością oferty franczyzowej. W 2018 r.
Polish Enterprise Funds objął 35% akcji Anwim S.A., co przyśpieszyło tempo rozwoju sieci. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju spółki było przejęcie 30 stacji samoobsługowych eMILA i stworzenie w sieci MOYA nowego formatu stacji, MOYA express z ofertą dla klientów detalicznych i biznesowych. Proces przejęcia stacji rozpoczął się w 2020 r. a zakończył w roku ubiegłym. Również w 2020 r. swoją działalność rozpoczęła spółka zależna, ESPPOL Trade, której zadaniem jest import paliw, celem zabezpieczenia i dywersyfikacji dostaw do sieci MOYA. W tym samym roku większościowym udziałowcem Grupy Kapitałowej Anwim został Yoma Holding s.d.r.l, będący spółką zależną Polish Enterprise Funds SCA. MOYA liczy dziś ponad 370 obiektów, prezentuje najwyższe standardy obowiązujące na najbardziej wymagających europejskich rynkach. Jako jedyna sieć stacji paliw dysponuje trzema typami stacji: konwencjonalnymi, obsługowymi z przystacyjnym sklepem i konceptem gastronomicznym Caffe MOYA, automatycznymi, wyłącznie dla flot i właśnie samoobsługowymi, które są świetną alternatywą zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Wspólnie dążymy do celu, jakim jest 500 stacji MOYA do końca 2024 r.

Do których grup odbiorców w szczególności kierujecie swoją ofertę?

Oferta stacji paliw MOYA skierowana jest do wielu grup klientów. W pierwszej kolejności należy wymienić tu kierowców. Zarówno użytkowników pojazdów osobowych, tankujących sporadycznie, jak i biznesowych, dla których praca w samochodach jest źródłem utrzymania. Dla flot właśnie skierowana jest osobna, bardzo bogata oferta. Program flotowy MOYA Firma jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dużych firm, jak i mniejszych działalności gospodarczych. Za pomocą wielu rodzajów kart paliwowych kierowcy mogą w prosty sposób rozliczać transakcje, a menedżerowie flot, także za pomocą aplikacji mobilnej MOYA Firma, mieć pełną kontrolę nad rozliczeniami za tankowania. Stałym elementem długoterminowej współpracy pomiędzy firmami a Anwim S.A. w ramach usług flotowych są atrakcyjne zniżki na paliwo i wiele innych benefitów. Chcąc dostosować się do wszystkich grup klientów, wiele stacji paliw MOYA wyposażonych jest w dodatkowe usługi, takie jak dystrybutory płynu AdBlue, odkurzacze, myjnie czy kompresory, ale także automaty paczkowe, kolektury LOTTO i wiele innych. Osobną, bardzo ważną kategorią jest tzw. obszar „non-fuel” na stacjach paliw MOYA. Chodzi tu o przystacyjne sklepy, w których można zrobić zakupy zarówno na drogę, jak i do domu. Z kolei koncept kawiarniano-gastronomiczny Caffe MOYA to świetna propozycja dla każdego klienta, także niezmotoryzowanego. Pyszna kawa, dania na gorąco – hot-dogi, zapiekanki, ale także pizze, hamburgery, stripsy z frytkami, pierogi i wiele innych dań, zadowolą każdego. Oprócz tego przekąski na słodko, świeże kanapki to propozycje dla dorosłych, jak i dla dzieci. Co ważne zarówno sklepy, jak i Caffe MOYA czynne są w godzinach funkcjonowania stacji paliw, czyli najczęściej całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Także w niedziele niehandlowe.

Anwim S.A. to jedna z największych, niezależnych firm sektora paliwowego w Polsce i operator najdynamiczniej rozwijającej się sieci stacji paliw MOYA. Jakie są cele przedsiębiorstwa?

Nieustannie dążymy do poszerzania sieci stacji paliw MOYA. Tylko w 2021 r. na rozbudowę sieci stacji paliw zostało przeznaczonych ok. 200 mln zł. Środki na dalszy wzrost i ekspansję pozyskiwane są m.in. z emisji obligacji. Pod koniec 2020 roku w ten sposób udało się zebrać 50 mln zł. W ubiegłym roku miały miejsce kolejne emisje. Cały pięcioletni program emisji obligacji opiewa na 150 mln zł. Jednak celem Anwim S.A. jest nie tylko zagęszczanie sieci stacji paliw, lecz także poszerzanie wachlarza usług w poszczególnych placówkach. Chcemy, by każdy klient wychodzący ze stacji paliw MOYA miał poczucie pełnej satysfakcji. Dlatego konsekwentnie rozwijamy ofertę pozapaliwową – przystacyjne sklepy i koncept gastronomiczno-kawiarniany, Caffe MOYA. Nowoczesne stacje, jakimi bez wątpienia są punkty MOYA to centra usługowe, w których klienci mogą nie tylko zatankować samochody, dobrze zjeść, lecz także zadbać o samochody za pomocą myjni czy odkurzacza, a także np. odebrać przesyłkę czy skorzystać z kolektury LOTTO. Innym ważnym obszarem naszego rozwoju jest oferta dla flot. Nieustannie rozwijamy program MOYA Firma oferując klientom biznesowym optymalne rozwiązania. W ramach działań dla tego obszaru, w ubiegłym roku zakupiliśmy holenderskiego operatora kart paliwowych TFC. Dzięki temu, możemy oferować klientom kompleksowe usługi także poza granicami kraju.

Anwim stale rozwija infrastrukturę przedsiębiorstwa. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zapleczu transportowym firmy?

Anwim S.A. dostarcza paliwa setkom podmiotów w całej Polsce. Dlatego też spółka ciągle rozbudowuje swoją flotę cystern. Obecnie firma posiada już ok. 50 zestawów. Tabor składa się z nowoczesnych ciągników siodłowych przeznaczonych do przewozu paliw płynnych i gazu LPG. Nowoczesne jednostki transportowe wyposażone są w zaawansowane systemy monitorujące online kontrolę nacisku na osie zawieszenia zespołu pojazdów oraz rozwiązania poprawiające komfort i ekonomię jazdy, a także bezpieczeństwo na drodze.

Co wyróżnia firmę Anwim spośród innych działających w podobnej branży? Gdzie widzicie swoją przewagą nad konkurencją?

Kluczowym czynnikiem sukcesu zawsze są ludzie. Także w naszym przypadku decyduje kombinacja świetnych fachowców, których zatrudniamy i głębokiej determinacji w realizacji celów. Są wielkie koncerny i sieci niezależne, jak my. Jednym z głównych założeń i priorytetów w sieci stacji paliw MOYA jest zapewnienie klientom takiego poziomu usług i obsługi, by chętnie polecali nas innym. Tego typu podejście do działania jest receptą na sukces i praktykujemy je zarówno w stosunku do odbiorców końcowych jak i do naszych franczyzobiorców. Wszystkie nasze pomysły, koncepcje, nowe produkty czy usługi mają pomóc nam w polecaniu nas dalej. Jeżeli jakiekolwiek działanie temu się nie przysłuży, to po prostu nie warto go wdrażać. Naszą firmę rozwijamy wspólnie z franczyzobiorcami. Ich sukcesy są naszymi i odwrotnie. W ten sposób tworzymy sieć placówek, które są chętnie odwiedzane przez klientów. Cechują się niespotykaną nigdzie indziej atmosferą i miłą obsługą. Dążymy do tego, by w MOYA każdy klient potraktowany był wyjątkowo i czuł się jak u siebie w domu.

Czy są inne pozabiznesowe sprawy, które są dla Państwa szczególnie ważne?

Działalność Anwim S.A. nie ogranicza się wyłącznie do aktywności wyłącznie biznesowych. Jesteśmy świadomi wyzwań związanych z koniecznością ochrony klimatu i transformacji naszej branży na bardziej ekologiczną. Paliwa płynne pełnią dziś strategiczną rolę, jeżeli chodzi o rozwój całej gospodarki, a transport drogowy w dalszym ciągu stanowi kluczową gałąź w krajowej logistyce. Chcemy jednak dążyć do tego, by zmniejszać emisyjność naszej działalności. Jesteśmy na bieżąco z wszelkimi innowacjami proekologicznymi i przygotowujemy się do transformacji energetycznej, jaka będzie miała miejsce w branży paliwowej w perspektywie najbliższych lat. Póki co, będziemy starali się rekompensować wpływ spalania paliw płynnych na środowisko w inny sposób, np. przyczyniając się do zwiększenia lesistości Polski (współpraca z Lasami Państwowymi). Wśród innych działań z zakresu CSR, jakie prowadziliśmy na przestrzeni ostatnich lat wymienić można m.in.: współpracę ze Szlachetną Paczką w ramach akcji „Szlachetna kawa” w ramach której przekazaliśmy Stowarzyszeniu Wiosna 100 000 zł na cele statutowe, współpracę z fundacją MARE w ramach akcji lojalnościowej SpongeBob. Współpracujemy także z wieloma mniejszymi fundacjami i stowarzyszeniami, którym pomagamy najczęściej przekazując fundusze na paliwo, które potrzebne jest do prowadzenia ich codziennej działalności. W ramach sponsoringu współpracujemy także z wieloma klubami sportowymi i indywidualnymi zawodnikami. Największym projektem w tym zakresie jest sponsoring tytularny kobiecej drużyny siatkarskiej E.Leclerc MOYA Radomka Radom.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego podejmujecie współpracę wyłącznie ze sprawdzonymi kooperantami. Czy są wśród nich, tacy, którzy zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Wraz z transformacją stacji paliw w centra handlowo-usługowe, jaka miała miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, nastąpił gwałtowny rozwój dostawców całego zaplecza, potrzebnego do ich funkcjonowania. Dziś oferta dostawców jest bardzo bogata i różnorodna. Dzięki efektywnej współpracy z nimi, jesteśmy w stanie utrzymać dynamikę rozwoju sieci MOYA, a co najważniejsze, sprostać coraz wyższym wymaganiom klientów końcowych. Jednak naszymi najważniejszymi partnerami są franczyzobiorcy. W ścisłej współpracy właśnie z nimi rozwijamy sieć stacji paliw MOYA. Dzięki bliskim, życzliwym relacjom tworzymy swoistą synergię, która pozwala kontynuować wzrosty zarówno Grupy Kapitałowej Anwim, jak i poszczególnych stacji paliw.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. Jaki wpływ miała na sektor paliw i Państwa firmę?

Nie da się ukryć, że podobnie, jak większość branż, także i my odczuliśmy skutki lockdownu z wiosny 2020 roku. Spadki sprzedaży wynosiły wówczas ok. 30 procent. Dziś jednak wróciliśmy do poziomu sprzed pandemii. Wiele się przez ten czas nauczyliśmy. Zauważyliśmy na przykład, że wzrosła sprzedaż na stacjach samoobsługowych, dlatego że ludzie unikali kontaktu z innymi osobami. Teraz chcemy wykorzystać te doświadczenia i zautomatyzować pewne procesy. Zakładamy też budowę nowych stacji automatycznych.

Według Pana opinii, jakie perspektywy rozwoju ma rynek paliw w Polsce?

W ujęciu krótkoterminowym, pomimo wielu zawirowań na światowych rynkach i niepewnej sytuacji na świecie, perspektywy polskiego rynku paliw są bardzo dobre. Gospodarka cały czas się rozwija, a prognozy przewidują dalsze wzrosty naszego PKB. Należy się zatem spodziewać dalszych wzrostów konsumpcji paliw. Innym ważnym czynnikiem jest systematyczna rozbudowa infrastruktury drogowej, która sprzyja budowaniu nowych stacji paliw. Patrząc na branżę w perspektywie wieloletniej, należy brać pod uwagę konieczność transformacji sektora, która wymuszona jest przez europejski Zielony Ład czy Fit for 55. Sądzę, że odejście od ropy jest perspektywą na wiele dziesięcioleci i nie nastąpi nagle, a to, co w najbliższym czasie nas czeka, to połączenie nowoczesnych rozwiązań nisko- czy zeroemisyjnych z tradycyjnymi, które, póki co cechują się najwyższą efektywnością. Niemniej, sektor już dziś musi zacząć proces transformacji energetycznej. My jesteśmy świadomi nadchodzących zmian, dlatego sukcesywnie pracujemy nad strategią budowy punktów ładowania aut elektrycznych.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata?

Nieustannie kładziemy duży nacisk na rozwój naszej sieci stacji paliw. Priorytetem jest utrzymanie dotychczasowego tempa przyrostu, czyli ok. 50-60 nowych obiektów każdego roku. Chcemy zagęścić naszą sieć głównie na Pomorzu, na Kujawach czy w Wielkopolsce. Co więcej, naszą ambicją jest stałe zwiększanie obsługi klienta flotowego. To dla nas bardzo ważne i dlatego szukając nowych lokalizacji niejednokrotnie wsłuchujemy się w opinie naszych klientów biznesowych, którzy zwracają nam uwagę na obszary, w których chcieliby widzieć stacje MOYA. Oprócz tego, pracujemy nad rozwojem oferty pozapaliwowej, a także chcemy wypracować jak najwyższy poziom obsługi klienta.

Anwim S.A. świętuje w tym roku jubileusz 30-lecia powstania firmy. Czy ta rocznica jest dla Państwa wyjątkowym wydarzeniem?

30-lecie działalności Anwim na rynku z pewnością jest dobrym momentem na refleksje i podsumowania. Przeszliśmy bardzo długą drogę od niewielkiej firmy prowadzącej hurtową sprzedaż paliw, do ogólnopolskiej sieci stacji paliw, która jest rynkowym liderem pod względem rozwoju. Jesteśmy stabilną spółką z dobrymi perspektywami na najbliższe lata. Z dumą podkreślamy swoją tożsamość i status niezależnego gracza, który ma wyjątkowe relacje nie tylko ze swoimi partnerami franczyzowymi, lecz przede wszystkim z klientami końcowymi, zarówno flotowymi, jak i indywidualnymi – konsumentami.

fb button

grab my essay banner

logo jooble