magazine top

SF-Filter Sp. z o.o. to jeden z największych w Polsce dystrybutorów filtrów do wszelkiego rodzaju urządzeń. Firma należy do Grupy SF-Filter – europejskiego lidera w obszarze dostaw filtrów i wkładów filtracyjnych.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielił Pan Wojciech Węcławek – Dyrektor Generalny w firmie SF-Filter Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania spółki SF-Filter i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Firma SF-Filter Sp. z o.o. została założona w 2007 r. przez trzech udziałowców – SF-Filter AG oraz Tadeusza Wajcowicza i Cecylię Braszczok. Do 2008 roku SF-Filter Sp. z o.o. importował produkty SF-Filter, a dystrybucją zajmowała się firma Katpol. Po tym okresie spółka SF-Filter przejęła część pracowników firmy Katpol i sama zajęła się dystrybucją filtrów w Polsce oraz za granicą. Momentem kluczowym w historii rozwoju firmy był 2009 rok, kiedy został oddany do użytku budynek z magazynem 4000 m2 oraz biurem. Kolejny krok milowy miał miejsce w 2013 roku, kiedy nastąpił rozwój eksportu na wschód. Do tej pory dostawy do takich krajów jak Rosja, Ukraina, Białoruś czy kraje bałtyckie są realizowane z polskiego magazynu. W roku 2013 Grupa SF-Filter została przejęta przez włoski fundusz inwestycyjny Ambienta, który inwestuje tylko w firmy oferujące rozwiązania związane z ochroną środowiska.

Jaką pozycję w koncernie SF-Filter zajmuje obecnie polski oddział?

Polski oddział odpowiada za około 20% przychodów całej Grupy SF-Filter. Rok 2021 zaczął się bardzo dobrze, ponieważ przychody naszej firmy zwiększyły się po 4 m-cach narastająco o 5% a w samym tylko kwietniu o 14% w stosunku do roku ubiegłego.

SF-Filter jest czołowym dostawcą filtrów w Polsce. Czy mógłby Pan przedstawić ofertę firmy?

Oferta firmy obejmuje filtry do filtracji mobilnej, w tym do samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych i budowlanych oraz do filtracji przemysłowej obejmującej takie segmenty jak filtracja procesowa, filtracja cieczy, filtracja hydrauliczna, filtracja powietrza oraz wentylacyjna (HVAC) i odpylanie. W ofercie posiadamy ponad 40 000 rodzajów filtrów, a w naszym magazynie w Lubinie utrzymujemy stały zapas dla 15 000 rodzajów filtrów. Oferujemy filtry marki własnej SF-Filter, ale również alternatywne produkty znanych marek na rynku filtracji.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Ofertę kierujemy do wszystkich, którzy potrzebują dobrej jakości filtrów za rozsądną cenę. Bez względu w jakim segmencie rynku klient operuje, my możemy dostarczyć właściwe rozwiązanie. Posiadamy jeden z najlepszych kanałów e-commerce, gdzie klient może bezpośrednio składać zamówienia nawet, gdy nie zna oznaczenia filtra, ponieważ nasza wyszukiwarka filtrów dobierze właściwą aplikację znając tylko model pojazdu lub maszyny. Szczycimy się tym, że możemy filtrować wszystko – czyli posiadamy kompleksową ofertę dla wymagających klientów.

Czy może Pan opowiedzieć szerzej o zapleczu logistyczno-magazynowym przedsiębiorstwa?

W naszym magazynie w Lubinie mamy 4000 m2 dostępnej powierzchni wysokiego składowania. To pozwala nam na utrzymanie zapasów na kilka miesięcy dla 15 000 rodzajów produktów. Korzystamy z różnych partnerów logistycznych, więc klient ma wybór i gwarancję dostawy następnego dnia, jeśli złoży zamówienie do godz. 16:00.

SF-Filter w krótkim czasie stał się liderem w handlu na rynku filtracji. Proszę powiedzieć, co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Ogólnie rzecz biorąc na sukces naszej firmy składa się wiele filarów:

 • Marki alternatywne do SF
 • Webshop
 • Kompleksowość oferty – różne przeznaczenia
 • Wsparcie techniczne
 • Dostępność towaru
 • Elastyczność oferty i serwisu
 • Fachowość i doświadczenie pracowników
 • Dobra relacja jakość/cena produktów SF
 • Magazyny konsygnacyjne u klientów
 • Umowy bonusowe
 • Serwis dostaw – 24h
 • Katalog aplikacji i zamienników
 • Magazyny w innych krajach, które mogą służyć jako uzupełnienie oferty.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy SF-Filter?

W firmie pracują osoby o dużej wiedzy na temat filtracji i wysokich kwalifikacjach sprzedażowych. Kadra to osoby ze stażem często przekraczającym 10 lat, co oznacza, że mają duże doświadczenie oraz relacje z kluczowymi klientami na rynku. Za kontakt z klientami odpowiada 10 Regionalnych Managerów Sprzedaży oraz 12 pracowników Działu Obsługi Klienta. To właśnie nasi specjaliści poprzez swoje umiejętności oraz zaangażowanie budują nieustannie pozycję i wizerunek firmy na rynku.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim Pracownikom?

Firma SF-Filter oferuje swoim pracownikom pakiet benefitów takich jak prywatna opieka medyczna, kartę Multisport, dodatkowe ubezpieczenie czy możliwość podnoszenia kwalifikacji, w tym językowych. Działamy w środowisku międzynarodowym, które daje duże możliwości rozwojowe zarówno w Polsce jak i za granicą. W tej chwili rozwijamy w Polsce Centrum Zakupowe dla całej Grupy SF-Filter.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem spółki SF-Filter miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Do najważniejszych inwestycji w ostatnich latach należą:

 • Wybudowanie nowego magazynu oraz siedziby firmy w Lubinie (2009 r.)
 • Inwestycja funduszu Private Equity Ambienta w rozwój firmy oraz jej oddziałów (2016 r.)
 • Wprowadzenie nowego systemu OPACC do zarządzania firmą (2019 r.).

Jakie widzicie Państwo perspektywy rozwoju branży w najbliższych latach, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

W najbliższym czasie widzimy duże możliwość w rozwijającym się sektorze przemysłowym, w którym filtracja będzie odgrywać coraz to większą rolę, aby spełnić wymagające normy ochrony środowiska. W sektorze wentylacyjnym klienci powinni większą wagę zwracać na jakość filtrów, tak aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się różnych wirusów. Dla sektora mobilnego kluczowy będzie dostęp do oferty poprzez narzędzia takie jak e-commerce, gdzie klienci będą mogli szybko samemu dokonać zakupu.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy stanowią także otrzymane wyróżnienia. Jakimi nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Firma SF-Filter otrzymała wiele nagród, w tym 8 wyróżnień przyznawanych przez Puls Biznesu – Gazela Biznesu. Wszystkie otrzymane nagrody są dla Nas bardzo istotne, lecz najcenniejszym wyróżnieniem są nasi stali i powracający klienci.

Grupa SF-Filter to firma z ponad 50-letnią tradycją i numer 1 w Europie w dziedzinie dostarczania filtrów. Polski oddział to firma już z kilkunastoletnim doświadczeniem. Z jakich dotychczasowych osiągnięć firmy są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy dumni z tego, że zbudowaliśmy firmę, która jest uznawana przez wielu klientów za wiarygodnego partnera biznesowego. W gronie naszych odbiorców są takie firmy jak Orlen, Lotos, Mercedes, Toyota, Cersanit, Ciech, LG, Panasonic, Polenergia, Elektrociepłownia Rzeszów, Ferrero, VELUX, DELPHI, Volkswagen, Kronopol, Mlekpol, Mlekovita oraz wiele innych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble