magazine top

meble-morskie

Meble Morskie sp. z o. o. powstały w 2002 roku, jest częścią holdingu Marinacc Group, obejmujcego: Maritime Montering AS, Maritime Poland Sp. Z o. o., Maritime Interior SRL Romania, Maritime Turkey, Maritime Interior Russia, Maritime Montering China, Marinor India I Meble Morskie sp. z o. o. Firma jest znanym na rynku światowym producentem mebli okrętowych najwyższej jakości. Wywiadu udzieliła Pani Agnieszka Wyganowska-Krysiak, Prokurent Meble Morskie Sp. z o. o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Meble Morskie sp. z o. o. i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Spółka Meble Morskie została założona w 2002 roku przez Odda Birkelanda niedaleko Szczecina, które jest miastem z długimi tradycjami w budowaniu statków. Na przestrzeni lat z zatrudniającej sześciu pracowników małej firmy zmieniliśmy się w prężnie działające przedsiębiorstwo. Nasze meble są dostarczane między innymi do stoczni w Norwegii, Rumunii i Danii, gdzie w ciągu ostatnich lat umocniliśmy naszą pozycję. W poprzednim roku pozyskaliśmy nowe rynki takie jak Rosja, Wyspy Owcze, Hiszpania oraz Indie. Staramy się być zawsze krok przed konkurencją, duży nacisk kładziemy na jakość mebli oraz stosujemy materiały od zaufanych dostawców. Nieustannie rozwijamy się w obszarze obsługi klienta, rynek wymusił konieczność tworzenia wizualizacji projektów, co wcześniej nie było tak popularną praktyką. Klienci już nie chcą sobie wyobrażać aranżacji wnętrz, chcą je zobaczyć i ocenić by móc podjąć ostateczną decyzję. Tworzymy również wizualizacje 3D, gdzie klient ma możliwość odbyć wirtualny spacer po pokładzie. W początkowych latach działalności spółka funkcjonowała w budynku o powierzchni 650 m2, wraz z upływem czasu była stopniowo rozbudowywana - aż do obecnych 2500 m2. Okazało się, że taka powierzchnia jest niewystarczająca dla rosnącej produkcji. Obecna hala przestała spełniać wymagania pod względem wielkości oraz wydajności i w 2018 pojęliśmy decyzję o budowie większej fabryki. Nowa hala produkcyjna powstaje niedaleko obecnej siedziby w miejscowości Dołuje. Przeprowadzka planowana jest na początek 2020 roku. Fabryka, która powstaje będzie miała łączną powierzchnię ponad 6000 m2, co pozwoli nam na zwiększenie mocy produkcyjnych oraz ciąg dalszy ekspansji na nowe rynki.

Meble Morskie Sp. z o.o. posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji mebli okrętowych. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, usługach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Zajmujemy się produkcją mebli okrętowych z najlepszej jakości materiałów, certyfikowanych na użytek branży morskiej. Używana do produkcji sklejka posiada wymagane w branży morskiej certyfikaty ognioodporności. Produkujemy meble na kutry rybackie, statki usługowe, tankowce, statki marynarki wojennej, statki badawcze, platformy wiertnicze oraz promy. Nasze kolekcje zawierają szeroki wachlarz mebli w wielu wariantach pozwalających na kompletne wyposażenie kabin załogi, mesy, pomieszczeń oficerskich o wyższym standardzie jak i pomieszczeń specjalistycznych o zaostrzonych wymaganiach. W stałej ofercie posiadamy również wysokiej jakości meble z drewna tekowego, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wielbicieli klasyki. Jeszcze kilka lat temu klienci stawiali głównie na tradycyjne meble w kilku podstawowych kolorach i kształtach, aktualnie rynek zmienia się i nabywcy bardziej przywiązują wagę do wystroju wnętrz statków. Wyraźne jest dążenie do różnorodności kolorów oraz kształtów, podążanie za nowymi trendami. Klienci potrzebują projektów dostosowanych do ich wymagań, jest wysokie zapotrzebowanie na meble niestandardowe. Należymy do holdingu Marinacc i ściśle współpracujemy z pozostałymi firmami holdingu, zajmującymi się kompleksową budową wnętrz i wyposażenia statków. Dzięki ekspansji Grupy Marinacc w Chinach i Rosji w ubiegłym roku rynki te są znacznie bardziej otwarte i gotowe na przyjęcie naszej marki mebli. Odnosimy także duże sukcesy w modernizacji statków, nasi klienci są pod dużym wrażeniem wykończenia wnętrz. Nasze studio projektowe działa w środowisku 3D, co pozwala z dużą dokładnością dopasować meble do wnętrza statku. Wysoce wydajna przestrzeń do pracy pozwala nam wytwarzać wysokiej jakości meble po konkurencyjnych cenach. Aktualnie firma mieści się Będargowie, posiada zaplecze wielkości 2500 m2. Niestety, ta powierzchnia nie jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie rynku, dlatego podjęto decyzję o budowie nowej fabryki o ponad dwukrotnie większej powierzchni. Do hali zakupiliśmy nowe maszyny: centrum CNC oraz piłę panelową, dzięki czemu zwiększymy moce produkcyjne. Zostanie również zamontowana nowoczesna instalacja odpylająca halę. W 2020 roku będziemy kontynuować wymianę parku maszynowego wyposażając go w kolejne nowoczesne maszyny. Planujemy wprowadzenie nowego programu projektowo-produkcyjnego, który będzie istną platformą projektowo- produkcyjną, posiadającą bardzo rozbudowany system narzędzi do zarządzania, kalkulacji, wizualizacji oraz konwersji przemysłowo-maszynowej CNC. Program ten pozwoli ustandaryzować proces projektowania oraz pomoże w usprawnieniu komunikacji pomiędzy działem projektowym a produkcyjnym. Dzięki temu będzie o wiele łatwiej sprostać aktualnym oczekiwaniom klientów.

Należycie do holdingu Marinacc i ściśle współpracujecie z pozostałymi firmami holdingu, zajmującymi się kompleksową budową wnętrz oraz wyposażenia statków. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Naszą kluczową przewagą konkurencyjną jest jakość, na której skupiamy się w 100 %, ponieważ jest to najważniejszy czynnik, w wymagającej branży morskiej. Używamy tylko wysokiej jakości materiały z odpowiednimi certyfikatami, pochodzące z wysoko zaufanych źródeł. Wśród konkurencji wyróżnia nas dobra cena. Budowa nowej fabryki pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć wydajność i obniżyć koszty produkcji, co bezpośrednio przełoży się na niższe ceny oferowanych mebli. Naszą mocną stroną jest współpraca z zaufanymi dostawcami, gdzie kluczowe jest zaufanie oraz odpowiedni przepływ informacji. Dzięki wieloletniej kooperacji partnerzy oraz dostawcy organizują specjalistyczne szkolenia dotyczące ich produktów bądź wyjazdy, które poszerzają znacząco wiedzę pracowników o produktach, nowych technologiach i pozwalają być na bieżąco z nowinkami i trendami w danej dziedzinie. Poprzednia strategia dla grupy firm Marinacc polegała na ograniczeniu Mebli Morskich do dostarczania mebli wewnątrz grupy, z kilkoma wyjątkami. Grupa chce zmienić tą strategię, abyśmy mogli dostarczać produkty innym zewnętrznym podmiotom. Nasze badania wskazują, że Meble Morskie są bardzo konkurencyjne na rynku europejskim, a nowa fabryka z większymi mocami produkcyjnymi pozwoli nam rozwinąć się w tym zakresie.

Dbacie o profesjonalny poziom wyszkolenia waszych pracowników, zapewniając im przy tym warunki pracy zgodnie z normami BHP. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy?

Struktura naszej spółki jest płaska. W jej skład wchodzą specjaliści, którzy działają samodzielnie, ale łączy ich wspólny cel i dzięki świetnej komunikacji potrafią sprostać każdemu wyzwaniu. Na kadrę składają się pracownicy biura, w tym dział projektowy zajmujący się odpowiednim dopasowywaniem mebli do pomieszczeń statku, tworzeniem wizualizacji, rysunków mebli oraz obsługą klienta, dział księgowości, kadr i administracji, dział logistyki, który dba o to aby nasze meble trafiały do klientów w różne strony świata na czas oraz dział produkcyjny, gdzie odbywają się procesy związane z powstawaniem mebli takie jak oklejanie, formatowanie płyt i pracują tam stolarze z wieloletnim doświadczeniem, pracownicy obsługujący maszyny CNC oraz magazynierzy. Osoby zatrudnione w Meblach Morskich regularnie uczestniczą w szkoleniach i targach dzięki czemu mogą poszerzać swoje umiejętności i wiedzę, zwiększać swoją efektywność, rozwijać się i zmieniać na lepsze. W 2019 nasi pracownicy odwiedzili między innymi naszego partnera, stocznię w Skagen gdzie wymienili się spostrzeżeniami i wiedzą na temat projektowania oraz mogli zobaczyć meble tuż po zamontowaniu ich na statku. Każdego roku projektanci delegowani są do stoczni w Rumuni na kilkutygodniowe szkolenie.

Do produkcji mebli używacie wyłącznie materiałów wysokiej jakości, spełniających wymagania norm budowy dla jednostek pływających. Doskonale wiecie, że w produkcji mebli nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Naszym wieloletnim zaufanym partnerem jest firma SAS, która dostarcza nam wysokiej jakości laminaty Formica. Firma SAS dba również o kwestie dostawy, która zawsze przebiega sprawnie i przyjeżdża w odpowiednim czasie. Dodatkowo zawsze wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom, są bardzo elastyczni, zawsze próbują znaleźć odpowiednie rozwiązanie w stosunku do naszych wymagań. Ich otwartość na współpracę jest godna pochwały. Warto też wspomnieć, że firma SAS jest bardzo konkurencyjna cenowo w stosunku do swoich konkurentów. Liczymy na to, że nasza współpraca będzie dalej przebiegała w tak doskonałych warunkach.

Aby sprostać jakościowym wymaganiom Klientów i konkurencyjności rynku, zainwestowaliście w nowoczesne cyfrowe maszyny produkcyjne oraz rozbudowaliście pracownię projektową o najnowsze rozwiązania CAD. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Fabryka w Dołujach będzie miała 6000m2 powierzchni, czyli ponad 2 krotnie więcej niż obecna siedziba. Nowa fabryka zostanie wyposażona w nowoczesne maszyny CNC, piły do cięcia płyt. Planowane jest zwiększenie zatrudnienia. Kolejną zaletą będzie zwiększona powierzchnia magazynowa, będzie znacznym ułatwieniem logistycznym, ponieważ aktualnie część produkcji mieści się w innej lokalizacji oddalonej o około 15 km.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Jeszcze kilka lat temu klienci stawiali na tradycyjne meble w kilku podstawowych kolorach i kształtach, natomiast aktualnie rynek zmienia się. W dzisiejszych czasach klienci bardziej przywiązują wagę do wystroju wnętrz statków. Wyraźne jest dążenie do różnorodności kolorów oraz kształtów, podążanie za trendami. Większą wagę przywiązuje się do szczegółów, tworzymy dużo mebli niestandardowych. Klienci potrzebują projektów dostosowanych do ich wymagań. Dzięki ekspansji Grupy Marinacc w Chinach i Rosji w ubiegłym roku rynki te są znacznie bardziej otwarte i gotowe na przyjęcie naszej marki mebli. Odnosimy także duże sukcesy w modernizacji statków, nasi klienci są pod dużym wrażeniem wykończenia wnętrz. Chociaż nasze kolekcje mebli poczynając od Alu-Design, a następnie poprzez Stett-Design, którą wdrożyliśmy w 2012 roku, odegrały kluczową rolę w zdefiniowaniu marki grup, skupiamy się na zmodernizowaniu kolekcji oraz na badaniach i rozwoju. Firma pragnie rozwijać dalej zaktualizowane linie zarówno w standardowym segmencie morskim, ale także w bardziej dostosowanym do potrzeb segmencie statków pasażerskich. Zdobyliśmy duże doświadczenie w projektowaniu i produkcji mebli na promy pasażerskie i w tym kierunku będziemy się rozwijać. Nasze projekty cieszą się dużym uznaniem na świecie. Jesteśmy świadomi, że należy rozwijać „niestandardowy” rynek mebli, który należy dostosowywać do wymagań klienta. Oprócz segmentu morskiego, Grupa szuka możliwości rozwoju w sektorze lądowym. Meble Morskie przez ostatnie lata produkowały na poziomie 100% mocy produkcyjnych, co uniemożliwiło nam ekspansję do nowych sektorów, na których w przyszłości chcemy się skupić.

Starając się nieustannie sprostać oczekiwaniom rynku, tworzycie nowe trendy. Zawsze jesteście otwarci na innowacje, a wasze meble są polską odpowiedzią na oczekiwania rynku – wysoka jakość za przystępną cenę. Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami, wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Nasza firma na pierwszym miejscu stawia wysoką jakość produktów. Posiadamy certyfikat jakości ISO 9001 oraz środowiskowy ISO 14001. Certyfikat jakościowy świadczy o tym, że spełniamy kryteria jakościowe oraz prowadzimy odpowiednią kontrolę jakościową, zaspokajamy potrzeby i wymagania klienta oraz stale poprawiamy swoją efektywność operacyjną. Dzięki Certyfikatowi ISO 14001 panuje pewność, że spełniamy wszystkie wymagania prawne dotyczące ochrony środowiska, odpowiednio dobieramy surowce i materiały, poprawiamy ich efektywność zużycia oraz skutecznie zmniejszamy ryzyko środowiskowe.

Od 2003 roku, w ścisłej współpracy z norweskimi partnerami - dostarczacie meble do stoczni na całym świecie. W 2012 roku wdrożyliście waszą własną stylową kolekcję STETT Design®. Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Ciągle się rozwijamy i wkraczamy na nowe rynki zbytu, dzięki czemu rośnie nasza rozpoznawalność na świecie. Mamy za sobą kilka dużych i wymagających projektów m.in. Statek Helix w Stoczni we Flensburgu. Dumą napawa nas również to, jak nasi pracownicy rozwijają się i próbują sprostać nawet najtrudniejszym oczekiwaniom stawianym przez klientów. Inwestycja w nową fabrykę to swoisty krok w przyszłość. Ogromna, nowocześnie wyposażona hala pomoże sprostać ciągle rosnącym oczekiwaniom produkcyjnym.

fb button

grab my essay banner

logo jooble