BRC to międzynarodowy zbiór wymogów i zaleceń dla firm działających w sektorze przemysłu spożywczego. Wdrożenie systemu i uzyskanie certyfikatu BRC podnosi prestiż marki i buduje zaufanie klientów do niej, co przekłada się na wieloaspektowe korzyści.
Standard BRC w dokładny sposób określa wymogi w sprawie zapewnienia odpowiedniej jakości żywności oraz innych produktów. Standard ten dotyczy zarówno producentów jak i dostawców w celu zapewnienia bezpieczeństwa artykułów spożywczych. Norma BRC jest na bieżąco uaktualniana, a od momentu wejścia w życie staje się obowiązująca i to według niej przeprowadzana jest cała procedura.
Certyfikat BRC wydawany jest przez NSF UK – brytyjską akredytowaną jednostkę. Zakład produkcyjny może uzyskać certyfikat BRC na okres 6 lub 12 miesięcy. Przyznanie, a także długość obowiązywania certyfikatu, zależy od uzyskanego poziomu:
A – certyfikat zostaje przyznany
B – certyfikat zostaje przyznany
C – ponowny audyt w terminie 28 dni (w tym przypadku możliwa zwiększona częstotliwość audytów odnowieniowych co 6 miesięcy)
D – nieprzyznanie certyfikatu
W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo osiągnie wyjątkowo dobre wyniki, otrzymuje certyfikat na wyższym poziomie Higher Level.
Pozytywna certyfikacja BRC niesie ze sobą wiele zalet, a są to m.in.:
- eliminacja produktów o niewłaściwej jakości
- ograniczenie audytów dokonywanych przed odbiorców
- wymogi w zakresie bezpieczeństwa żywności zostają ujednolicone
- zwiększona sprzedaż poparta wyższą jakością produktów
- transparentność, wgląd w jakość usług zarówno dostawcy jak i odbiorcy
- wyższa świadomość pracowników
Ważne szkolenia
Obowiązkowym elementem w całej procedurze BRC są szkolenia. Co do zasady oprócz podstawowego programu szkolenia określonego przepisami, dostępne są także indywidualne konsultacje. Najważniejsze aby osiągnąć cel szkolenia, którym jest właściwe przygotowanie do pracy w zakresie wdrożenia BRC, jego doskonalenia i późniejszego działania w oparciu o standard BRC. Właściwie uświadomiony i przygotowany personel ma realne odbicie w całym procesie produkcyjnym.
Profesjonalne wdrożenie gwarancją sukcesu
Skuteczne wdrożenie BRC wymaga odpowiedniego przygotowania. Z pewnością zadanie to nie należy do łatwych i jest wieloaspektowe. Obejmuje bardzo szeroki zakres, m.in. zagadnienia związane z systemem zarządzania jakością, odpowiednie nadzorowanie wyrobu i całego procesu zgodnie z normą BRC, zachowanie personelu dostosowane do wymogów. Aby proces wdrożenia BRC był przeprowadzony odpowiednio i kompleksowo, wiele podmiotów decyduje się na pomoc firm zewnętrznych, które trudnią się tym profesjonalnie. Co ważne – niektóre z firm oferują również napisanie całościowej dokumentacji BRC. Z pewnością warto zwrócić uwagę także na doświadczenie danej firmy consultingowej w zakresie omawianej tematyki, aby nie tracić pieniędzy i czasu na nieudane działania. W kwestii wdrażania BRC pomocna może okazać się firma Pakuła Consulting z siedzibą w Łodzi, która została wyróżniona tytułem Konsultanta Roku dwukrotnie. Podmiot ten, ze względu na swoje wieloletnie doświadczenie, pewnie i skutecznie świadczy kompleksowe usługi w zakresie BRC, łącznie z prowadzeniem szkoleń dla personelu.