magazine top

Maszyna do szycia to jedno z tych urządzeń, które kupuje się, by służyło latami. Na pewno wielu z nas pamięta duże, zdobione maszyny, z których korzystały nasze babcie i które oprócz oczywistej funkcji, służyły jako element wystroju wnętrza.

Dziś domowe maszyny do szycia są kompaktowymi urządzeniami, często bardzo zaawansowanymi technicznie. Ich szeroki wybór i mnogość opcji sprawia, że kłopot z wyborem odpowiedniego sprzętu mają nie tylko osoby dopiero zaczynające przygodę z szyciem, ale także ci, którzy stanęli przed wyzwaniem wymiany starej maszyny na nową.

Przed zakupem maszyny do szycia warto zadać sobie kilka pytań, które ułatwią nieco wybór. Jak często będziemy używać maszyny? Jeśli sprzęt będzie używany sporadycznie, to nie ma sensu inwestować w drogą i zaawansowaną technologicznie maszynę. Jeśli natomiast wiemy, że będziemy szyć dużo, a może nawet pasja do krawiectwa przerodzi się z czasem w sposób na zarabianie pieniędzy, to wówczas należy zastanowić się nad zakupem profesjonalnej maszyny do szycia, przy której praca będzie przyjemnością.

Drugie ważne pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć planując zakup maszyny do szycia, to co będziemy szyć? Odpowiedź pozwoli ograniczyć wybór do wyselekcjonowanej grupy modeli. Jeśli mamy zamiar obrabiać popularne tkaniny i materiały, to z powodzeniem możemy sięgnąć po standardowy sprzęt, dbając jedynie o właściwy dobór igieł i stopek. Jeśli natomiast urządzenie ma radzić sobie z twardymi i trudnymi w obróbce materiałami, to wówczas wybór paść musi na bardziej zaawansowane maszyny. Także delikatne materiały jak jedwab czy batyst potrzebują specjalnego traktowania i nie wszystkie urządzenia (zwłaszcza te z niższej półki cenowej) poradzą sobie z nimi.

Ostatnie pytanie dotyczy samej maszyny. Czy ma to być klasyczny, mechaniczny model, czy może nowoczesne, oparte na oprogramowaniu komputerowym urządzenie? Tutaj wszystko zależy od kupującego. Dla jednych doskonałym wyborem może okazać się tradycyjna maszyna mechaniczna, dla innych łatwość obsługi i mnogość funkcji maszyn elektronicznych będzie przeważającym czynnikiem.

Rodzaje maszyn do szycia

Maszyny do szycia dzieli się na trzy podstawowe grupy ze względu na posiadane funkcje i stopień automatyzacji.

Maszyny mechaniczne - to urządzenia najbardziej zbliżone do popularnych maszyn sprzed lat, przez co idealnie nadają się dla osób, które niekoniecznie chcą odchodzić od znanej i wykorzystywanej metody szycia. Są to stosunkowo proste w budowie i łatwe w obsłudze maszyny, na których praca opiera się na ustawieniu pokrętłami szerokości i długości ściegu, a prędkość szycia dostosowuje się poprzez rozrusznik nożny. Te maszyny posiadają niewiele programów ściegowych (od kilku do kilkunastu). Maszyny mechaniczne dzielą się na te posiadające chwytacz rotacyjny lub wahadłowy. Nowocześniejszy chwytacz rotacyjny jest łatwiejszy w obsłudze, jednak wiele osób przez wzgląd na przyzwyczajenie (starsze modele posiadały chwytacz wahadłowy), decydują się na drugą opcję. Większość przedstawicieli tej grupy maszyn posiada nawlekacz igły, czy obcinacz nici, choć nie jest to regułą.

mechanicznamaszynadoszycia2

Maszyny elektroniczne - bardziej zaawansowane technicznie urządzenia wyposażone w wyświetlacz LCD. Posiadają więcej funkcji od maszyn mechanicznych - począwszy od większej liczby ścigów, na automatycznym ryglowaniu w standardzie kończąc. Ten rodzaj sprzętu pozwala użytkownikowi wybrać rodzaj ściegu, a jego gęstość i szerokość ustawiana jest fabrycznie i dopuszcza jedynie drobne modyfikacje, które jednak nie są zapisywane i przy kolejnym szyciu należy je ponownie wprowadzać. Przydatną funkcją jest pozycjonowanie igły, dzięki któremu można określić, czy szycie ma zakończyć się z igłą wbitą w materiał, czy wysuniętą.

Maszyny komputerowe - od elektronicznych w zasadzie różni je jedynie możliwość zapisania wybranych wcześniej ustawień i użycia ich ponownie. Tego rodzaju maszyny do szycia są bardziej przystępne w obsłudze, a poprzez swoje zaawansowane funkcje sprawiają, że oszczędzają czas i zwiększają walory wizualne i estetyczne szytych ubrań. Pozwalają na szycie na materiale liter i cyfr.

Szycie dla początkujących - na co zwracać uwagę przy zakupie maszyny?

Bezapelacyjnie każda maszyna do szycia bez względu na to czy przeznaczona jest dla stawiających pierwsze kroki w krawiectwie, czy też dla tych bardziej zaawansowanych użytkowników musi posiadać funkcje i właściwości, które należy uznać za podstawowe.

Ściegi

Każda maszyna powinna posiadać ścieg prosty, przeznaczony do zszywania ze sobą tkanin, wszywania zamków błyskawicznych, pikowania oraz ścieg zygzakowy, który używa się do wszywania gumek, różnej wielkości guzików, czy obrębiania.

Inne rodzaje ściegów, które uznać można za podstawowe to: ścieg kryty, owerlokowy, potrójny prosty, cerujący, elastyczny i satynowy.

Najnowocześniejsze maszyny posiadają oprócz wyżej wymienionych ściegów podstawowych również możliwość wyboru ściegów ozdobnych i dekoracyjnych.

Funkcje

Krawiectwo - nawet to amatorskie - wymusza na producentach maszyn do szycia, wyposażanie swoich produktów w nowe, ułatwiające prace funkcje.

Od indywidualnych preferencji zależy, kto jakiej funkcjonalności oczekuje od swojej maszyny do szycia. Na pewno pierwsze próby szycia nie powinny zniechęcić do dalszych działań. Wręcz przeciwnie! Pierwsze szycia powinny sprawiać przyjemność, a efekt końcowy satysfakcję. Aby zapobiec nieoczekiwanym “przygodom”, już na początku warto zapoznać się z możliwościami i ułatwieniami jakie oferują poszczególne modele.

Świetną opcją, w którą na tą chwile wyposażone są wszystkie maszyny to opcja szycia wstecz, która pozwala na rozpoczynanie i zakańczanie ściegów.

Automatyczne nawlekanie igły to funkcja, w którą wyposażone są niestety tylko nieliczne modele maszyn elektronicznych.

Bardzo przydatna funkcją zwłaszcza dla osób początkujących jest transport górny, który pomaga w płynnym podawaniu obrabianej tkaniny. Czasem transprt górny jest na wyposażeniu fabrycznym sprzętu, częściej jednak należy go dokupić.

Regulacja prędkości szycia to zbawienie dla wszystkich, którym z jakiś względów przeszkadza użycie pedału rozrusznika. Automatyczna prędkość doskonale sprawdzi się w precyzyjnym szyciu, naszywaniu i wyszywaniu.

zszywaniekilkumaterialow3

Maszyny komputerowe i elektroniczne posiadają płynną regulację położenia igły, co oznacza, że można ustawić ją w dowolnym punkcie względem otworu stopki, podczas gdy maszyny mechaniczne posiadają w tym aspekcie spore ograniczenia (przesuwanie igły od środka stopki w lewo, bądź pozycje lewo-centrum-prawo).

Dla jednych funkcja zbędna, dla innych zbawienna. Funkcja przyszywania guzików - bo o niej mowa - możliwa jest dzięki specjalnej stopce, często dołączonej do zakupionego zestawu.

Podobnie jak w przypadku przyszywania guzików również funkcja cerowania wymaga zamontowania specjalnej stopki. Cerowanie jest dostępne w większości maszyn komputerowych i elektronicznych.

Powyżej wymienione funkcje to tylko kilka z dziesiątek, w które wyposażone są maszyny. Służą one ułatwieniu pracy i warto z nich korzystać, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego szargania nerwów i straty czasu.

Cena

Przyglądając się ofertom, szokować może rozpiętość cenowa maszyn do szycia. Najtańsze modele przeznaczone do domu, to koszt rzędu 500 zł. Ceny najdroższych sięgają nawet 5000 zł! Koszty uzależnione są w głównej mierze od funkcjonalności danego modelu (te najnowocześniejsze posiadające wszelkie udogodnienia techniczne będą najdroższe), przez co oczywistym jest, że niższa półka cenowa należy do maszyn mechanicznych. Dobrej jakości maszynę mechaniczną można kupić już za kilkaset złotych. Jeśli pod uwagę weźmiemy maszyny elektroniczne to koszty rosną do około 2500 zł. Urządzenia komputerowe to już spory wydatek, przekraczający 2500 zł.

Decydując się na zakup maszyny do szycia warto zwrócić uwagę na jedną z pozoru mało istotną rzecz, a mianowicie dodatkowe akcesoria, które otrzymamy wraz z samym urządzeniem. Zestaw stopek, nici i innych przydatnych dodatków pozwoli zaoszczędzić czas, który należałoby tracić odwiedzając drogerie i specalistyczne sklepy, a posiadanie na wyposażeniu szerokiego wyboru akcesoriów do maszyny pozwoli na szybsze zagłębienie się w tajniki świata krawiectwa.

Ważna jest również długość objęcia urządzenia gwarancją. Zazwyczaj gwarancja trwa od 2 do 5 lat, w zależności od producenta. Nie zastąpi ona jednak jakości maszyny, bowiem najdłuższa nawet gwarancja nie ma najmniejszego sensu, kiedy sprzęt jest wadliwy, przez co długie miesiące spędzi w serwisie.

Podsumowanie

Amatorskie szycie ma przede wszystkim dawać satysfakcję z osiąganych efektów. Aby jednak ją osiągnąć należy wybrać odpowiednią maszynę do szycia. Setki modeli i poszczególnych funkcji nie ułatwiają wyboru. Przed zakupem należy przeanalizować wiele czynników, składających się na późniejsze zadowolenie z użytkowania maszyny. Dobrze jest zapoznać się z opiniami dostępnymi w internecie lub zasięgnąć obiektywnej opinii zawodowej krawcowej, która zna możliwości poszczególnego sprzętu i doradzi, który będzie najodpowiedniejszy.

Zakup maszyny podyktowany powinien być rzeczywistymi potrzebami. Tylko przemyślany zakup da odpowiednie zadowolenie z szycia i pozwoli na rozwój pasji.

fb button

grab my essay banner

logo jooble