magazine top

 11

Współcześnie wielu przedsiębiorców stając przed decyzją o zakupie sprzętu do swojej firmy decyduje się na zakup używanych maszyn, w tym wózków widłowych używanych. Dlaczego stają się coraz popularniejsze i czy warto w nie inwestować? Jakie są główne wątpliwości osób, które chcą je kupić i czy jest się czegoobawiać? Prezentujemy i jednocześnie obalamy 5 najpopularniejszych mitów na temat wózków widłowych używanych!

Mit 1: Wózki widłowe używane = zepsute

Jeden z najpopularniejszym mitów dotyczących wózków widłowych używanych, głosi iż na pewno powodem ich sprzedaży jest zły stan techniczny, awaryjność lub ukryte wady. A nawet jeśli nie, to pojazdy te z pewnością w niedługim czasie ulegną jakiejś awarii.


Traktowanie takich stwierdzeń na poważnie jest bezzasadne i mija się z prawdą. Wózki widłowe dobrych marek (np. Manitou,Toyota czy Cesab) charakteryzuje nie tylko niska awaryjność ale także długowieczność. Wybierając firmowy wózek widłowy używany, szczególnie jeśli jego sprzedaż odbywa się za pośrednictwem dealera, nie musimy się martwić o jego stan techniczny. Choć jeśli mamy jakieś wątpliwości, warto oczywiście wykonać dodatkowy przegląd, który potwierdzi dobry stan pojazdu.

 2

Mit 2: Wózki widłowe używane długo nie posłużą


Wiele osób twierdzi, że na korzyść nowego sprzętu zawsze przemawia jego jakość oraz to, iż jest on w stanie “dłużej posłużyć” po zakupie. Warto jednak zwrócić uwagę, iż wózki widłowe nie są sprzętem, który docelowo należy zmieniać na nowy co sezon lub co roku. Te pojazdy z założenia tworzy się, aby wytrzymywały ciężkie warunki pracy przez kilka/kilkanaście lat. 

Wszystko zależy od roku produkcji wózka widłowego używanego, który mamy zamiar kupić - jeśli sprzęt pochodzi z końca ubiegłego wieku - faktycznie raczej nie możemy przewidywać, iż będzie pracował z powodzeniem przez najbliższych kilka lat. Natomiast jeśli wózek widłowy używany ma 2 czy 3 lata, raczej nie powinniśmy się o to martwić.

Dla porównania: Decydując się na zakup dowolnego innego sprzętu używanego czy to do domu, czy do firmy, raczej nie wybieramy 20-letniej lodówki czy drukarki, mając świadomość, iż żywotność takiego przedmiotu już się kończy. Tak samo w przypadku wózków widłowych używanych - również przy ich zakupie warto kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem.

Mit 3: Im taniej, tym lepiej

Zakup sprzętu do noworozwijającej się firmy bywa dość kosztowną inwestycją. Co oczywiste, w celu zminimalizowania wydatków, część inwestorów decyduje się na kupno używanych sprzętów i maszyn. Istnieje wiele korzyści przemawiających za wyborem wózków widłowych używanych. Przede wszystkim warto tu wspomnieć o cenie - koszt wózka widłowego używanego to często nawet ½ lub mniej ceny nowego pojazdu. Pomimo iż atrakcyjna cena wózków widłowych używanych jest ich niewątpliwym atutem, nie zawsze jednak taniej=lepiej.

1

Od czego zależy cena wózka widłowego używanego?

- ilość przepracowanych motogodzin;
- marka i model wózka;
- awaryjność i przeprowadzone dotychczas naprawy;
- ogólny stan techniczny pojazdu;
- pośrednictwo w sprzedaży lub oferta bezpośrednia.
Decydując się na zakup wózka widłowego używanego poza powyższymi parametrami, warto poszukiwać po prostu dobrej i atrakcyjnej oferty, która może pojawić się np. w związku z rozwiązaniem firmy (która próbuje wyprzedać swój sprzęt po niskich cenach).
Kupując wózek z drugiej ręki nie można jednak zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie w przypadku, gdy wózek pochodzi od osoby prywatnej. Dlatego zalecamy dokładne sprawdzenie zarówno tego, skąd pochodzi wózek, czy sprzedający jest jego faktycznym właścicielem i czy pojazd zostanie przez naszakupiony z kompletem ważnych dokumentów oraz przeglądem UDT. 

Zakup wózków widłowych używanych jest nieco ułatwiony jeśli dokonujemy go za pośrednictwem jednego z producentów ( taką możliwość wprowadziły np. marki Manitou, Cesab czy wózki widłowe Toyota). Dlaczego? W przypadku tych wózków widłowych używanych mamy pewność co do oryginalności nabywanego sprzętu, a także jego stanu technicznego oraz wiarygodności i rzetelności sprzedawcy. Wszystkie z tych wózków widłowych używanych są także rejestrowane w UrzędzieDozoru Technicznego, co stanowi jeden z wymogów legalnego operowania i poruszania się tymi pojazdami.

Mit 4: Używany sprzęt nie podlega przeglądom

4


Właściwie nawet dobrze nie wiadomo skąd pojawiło się takie błędne przekonanie, iż wózki widłowe używane, po nabyciu przez kolejnego właściciela, nie muszą przechodzić badań okresowych. 

Przypominamy iż, wózki widłowe używane, bez względu na źródło pochodzenia nadal podlegają przeglądom konserwacyjnym i technicznym. Pojazdy muszą posiadać niezbędną dokumentację oraz Dziennik Konserwacji Wózka Widłowego.
Warunkiem koniecznym ich użytkowania jest, tak samo jak w przypadku nowych wózków widłowych, posiadanie przez operatora stosownych uprawnień UDT zezwalających na kierowanie wózkami jezdniowymi lub imiennego zaświadczenia wydanego przez zakład pracy. A w przypadku braku takich dokumentów,pracownikowi lub/i zakładowi może grozić wysoka kara grzywny podczas rutynowej kontroli przeprowadzonej w miejscu pracy.

Mit 5: Nieoryginalny nowy wózek jest lepszy niż używany

Zdarza się, że na rynku pojawiają się znacząco tańsze wózki widłowe firm bliżej nieznanego pochodzenia. Co powinno zaniepokoić potencjonalnego nabywcę wtakiej sytuacji?

  •  nienaturalnie niska cena nowego sprzętu;
  •  brak informacji w Internecie o marce, firmie, zajmującej się sprzedażą;negatywne komentarze w Internecie
  •  na temat firmy, jej produktów lub także brak jakichkolwiek komentarzy;
  •  niejasny opis produktu, brak istotnych parametrów, niepełna oferta;
  •  brak możliwości kontaktu z firmą, np. brak numeru telefonu na stronie internetowej, brak informacji o siedzibie firmy.

W związku ze sporym zapotrzebowaniem na wózki widłowe, wiele zarówno polskich, jak i zagranicznych firm zajmuje się dystrybucją oraz sprzedażą nowych wózków widłowych wytwarzanych niezgodnie z europejskimi normami, które nie mają możliwości (ze względu na parametry, stan techniczny, niewystarczające normy bezpieczeństwa) zostać zarejestrowanymi i legalnie obsługiwanymi na rynku polskim. Zatem zanim zdecydujesz się na zakup takiego wózka, warto zastanowić się kilkukrotnie

Pojazdy sygnowane nieznaną marką, niewiadomej jakości, sprowadzane przez chwilowo dostępnych pośredników często, pomimo teoretycznego występowania gwarancji, nie mają możliwości jej zrealizowania.
Najczęstszym problemem tego typu wózków jest nie tylko ich awaryjność, ale także brak dostępnych w Polsce części zamiennych, których zamawianie z zagranicy często albo jest właściwie niemożliwe albo bardzo kosztowne.
W tym przypadku nad nieoryginalnymi wózkami znaczną przewagę mają wózki widłowe używane, pochodzące ze sprawdzonych źródeł, z łatwym i bezproblemowymdostępem do serwisu oraz części zamiennych.

Wózki widłowe używane - mity obalone!

5


Na podsumowanie, warto podkreślić, iż zakup używanego sprzętu w dobrym stanie jest zdecydowanie dobrą praktyką, której wcale nie trzeba się obawiać. Używany sprzęt, zakupiony z rzetelnego źródła może być użytkowany z powodzeniem jeszcze przez długie lata. Wózki widłowe używane znanej marki z pewnością będą lepszym rozwiązaniem niż nowe pojazdy nie do końca wiadomego pochodzenia i jakości.
Należy jednak koniecznie pamiętać, aby przy zakupie wózka widłowego używanego od poprzedniego właściciela uzyskać całą dokumentację pojazdu, a samemu zadbać o jego regularne przeglądy i właściwą konserwację.

fb button

grab my essay banner

logo jooble