magazine top

placa-kierowcy-w-europie1

Jak co roku, 1 stycznia nastąpiła zmiana stawki płacy minimalnej na wyższą. Jak zmieniły się wynagrodzenia w krajach członkowskich Unii Europejskiej i jak wypada na ich tle Polska?

Płaca minimalna w Europie w 2019 roku

Jak co roku, 1 stycznia nastąpiła zmiana stawki płacy minimalnej na wyższą. Jak zmieniły się wynagrodzenia w krajach członkowskich Unii Europejskiej i jak wypada na ich tle Polska?

Stawka minimalna – co to znaczy?

Stawka minimalna reguluje kwestie płac w poszczególnych krajach europejskich i obejmuje minimalną kwotę, jaką otrzyma pracownik za godzinę swojej pracy oraz minimalne wynagrodzenie miesięczne brutto. Aktualne minimalne wynagrodzenie miesięczne w Polsce to 2250 zł brutto, a stawka godzinowa to 14,70 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie w branży transportowej Polsce i innych krajach UE

Minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy kierowcy różni się w poszczególnych krajach UE. Jest często zależne od jego stażu pracy oraz pojazdu, jakim się porusza. Taka sytuacja ma miejsce np. w Austrii, gdzie kierowca pojazdu do 3,5 tony ze stażem niższym lub równym 5 lat pracy zarobi za godzinę 8,98 euro, natomiast kierowca autobusu z egzaminem zawodowym oraz ponad dwudziestoletnim stażem pracy otrzyma 13,02 euro/h. W Austrii obowiązują również dodatki w postaci diet – za regularny przewóz osób otrzymać można dodatek w wysokości 18,84 euro. Okazjonalny przewóz osób to 24,00 euro, zaś dodatek noclegowy wynosi 4,64 euro.

W Holandii stawki godzinowe za płacę kierowcy zależne są od jego wieku – kierowca powyżej 22 roku życia zarobi minimum 9,33 euro za godzinę pracy, natomiast osiemnastolatek jedynie 4,43 euro/h.

W Finlandii zarobić można najwięcej – aż 15,28 euro/h otrzyma kierowca ciężarówki z przyczepą, jeśli jego doświadczenie w zawodzie wynosi ponad 12 lat. Natomiast kierowcy z kategorią B, C lub C1, ze stażem mniejszym niż 4 lata, mogą liczyć na 13,54 euro/h.

wymogi-analizy-czasu-pracy-kierowcy1

Minimalne stawki w krajach Unii Europejskiej mają bezpośredni wpływ na wynagrodzenia polskich kierowców, pracujących na terenach UE, o czym należy pamiętać, rozliczając czas pracy kierowcy. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw decyduje się na zlecenie analizy i rozliczeń czasu pracy jednostkom zewnętrznym, takim jak Ogólnopolskie Centrum Rozliczeń Kierowców – ocrk.pl, które działa na rynku od 2002 roku.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne