magazine top

Grupa Bitron to prywatna, międzynarodowa firma i światowy lider na polu badań, rozwoju i produkcji mechatronicznych komponentów dla branży motoryzacyjnej i producentów sprzętu AGD. 

Following the customers

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1955 roku przez Giovanniego Bianco. Siedzibą firmy został Turyn, położony w północnej części Włoch. Od czasu powstania firma rozszerzyła swój geograficzny zasięg – w chwili obecnej działa w kilku krajach świata. Obecność na rynkach zagranicznych przybiera formę własnego zakładu produkcyjnego, współpracy joint venture lub – w przypadku najskromniejszej wersji – biura marketingu i sprzedaży. Jedna z fabryk Bitronu znajduje się w Sosnowcu.

Śladem klientów

Historia polskiej jednostki sięga 1998 roku. Przedsiębiorstwo podążyło wtedy śladem swoich klientów, którzy uznali Polskę za obiecujący rynek i przenieśli na jej teren większość lub jedynie niektóre z procesów produkcyjnych. Aby nie zerwać wieloletnich kontaktów biznesowych, Bitron przybył nad Wisłę, kontynuując stąd owocną współpracę. Niepewność co do skutków przenosin spowodowała, że w początkowym okresie działalności na terenie Polski Bitron wynajmował halę produkcyjną. „Leasing” trwał przez około trzy lata, kiedy podjęto decyzję o nabyciu ziemi pod budowę własnej fabryki. Pierwszy wyrób wyprodukowany w nowym, własnym zakładzie i przy użyciu własnego sprzętu opuścił fabrykę dziewięć lat temu. W 2004 roku firma otrzymała zezwolenie na działalność w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu oraz gwarantowane przez państwo podatkowe przywileje przyśpieszyły rozwój przedsiębiorstwa. Wskutek dynamicznego rozwoju, w 2008 roku firma otworzyła nowy zakład produkcyjny. Powierzchnia fabryki wynosi 56 tys. metrów kwadratowych, z których połowa jest wykorzystywana do celów produkcyjnych. Sergio Damilano, Prezes polskiego oddziału, twierdzi, że po dziesięciu latach działalności w naszym kraju najważniejszym wydarzeniem w historii firmy wydaje się być sama decyzja o przybyciu do Polski. – Był to odważny krok, który umożliwił kontynuację współpracy z wieloma poważnymi graczami rynkowymi. Z tego względu początek działalności w Polsce był dla nas prostszy niż w większości przypadków. Nie musieliśmy szukać nowych pól do współpracy, rozwijaliśmy po prostu te, które zbudowaliśmy wcześniej – mówi.

Dwa rynki

Bitron obsługuje dwie grupy klientów. Pierwsza to producenci artykułów gospodarstwa domowego, drugą jest branża motoryzacyjna. Dualność jest widoczna w wolumenie produkcji. Około 75% produktów trafia do branży AGD, pozostałe 25% nabywają firmy z branży automotive. Prezes Bitronu w Polsce podkreśla jednak, że obecnie proporcja produkcji ulega zmianie. – Jest to około 60% do 40% na rzecz produkujących sprzęt AGD – twierdzi. W jego opinii przyczyna zróżnicowania tkwi w wieloletnim doświadczeniu Bitronu i długiej współpracy z konkretną grupą kontrahentów. Według tego podziału funkcjonuje również siedziba we Włoszech, więc transfer do Polski był oczywistym rozwiązaniem. – Zawsze utrzymywaliśmy wiele kontaktów z producentami tzw. białego sprzętu. To, co produkowaliśmy, było odpowiedzią na ich wymagania, potrzeby rynku – dodaje Damilano. Lista głównych klientów firmy jest imponująca. Znajdują się na niej tacy giganci branży AGD jak: Bosch, Indesit, Eudora, Whirlpool, Miele czy Electrolux. Firmami z sektora motoryzacyjnego, które składają zamówienia w Bitron Polska, są natomiast: Valeo, Delhi, Denso i inni. W miejscu tym warto wspomnieć o klientach firmy w ujęciu globalnym. Są nimi dla przykładu: Candy, Daewoo, Faber, General Electric, L.G. Electronics, Samsung, Audi, BMW, Fiat, Iveco, Lamborghini czy Volvo.

Ofertowe szczegóły

Bitron Polska może pochwalić się rozbudowaną gamą produktów. W ofercie dominują jednak wyroby przeznaczone dla producentów białego sprzętu. Bitron produkuje komponenty wykorzystywane w zmywarkach naczyń, elementy do pralek automatycznych oraz komponenty do systemów ogrzewania.

W grupie komponentów do zmywarek znajdują się m.in. takie produkty jak:

- zmiękczacze wody, ograniczające stopień twardości wody wykorzystywanej przez zmywarkę, 
- lektroniczne minutniki, dostępne w wersji dla pralek wolnostojących, jak i do zabudowy, 
- wyłączniki drzwiowe, oferowane w wersji standardowej, jak i bezpiecznej dla dzieci, 
- dozowniki środków czyszczących i płukania. 

Oferowane przez Bitron komponenty do pralek to m.in.:

- minutniki, kontrolujące przebieg programu, pracę bębnów, temperaturę i poziom wody, 
- blokady drzwi, zaprojektowane dla pralek otwieranych od frontu lub z góry,
- elektromechaniczne minutniki, których konstrukcja umożliwia montaż w pralkach, jak również suszarkach bielizny i zmywarkach naczyń, 
- obrotowe przełączniki.  

W chwili obecnej komponentem do systemów grzewczych, który można nabyć w Bitron Polska, są silniki do zespołów zaworu trójdrożnego.

Branża motoryzacyjna może natomiast zaopatrzyć się w takie produkty jak:

- czujniki temperatury oraz temperatury i wilgotności, kontrolujące temperaturę wewnątrz auta na potrzeby systemów wentylacyjnych, działające z dużą dokładnością i przy niskim poborze mocy, 
- rozruszniki klimatyzacji, 
- różne rodzaje paneli sterowania klimatyzacją, 
- przełączniki dmuchaw, 
- moduły włączające odmrażanie szyb, 
- sterowniki lusterek bocznych. 

Według Prezesa Bitron Polska firma nie posiada w ofercie produktu, na którym koncentruje większość swej uwagi. – Nie skupiamy się na żadnej konkretnej grupie produktów lub na danym komponencie. Kierujemy się tym, co potrzebują klienci. Jeśli zgłaszają zapotrzebowanie na konkretny produkt, mogą nabyć go w naszej firmie – mówi Damilano. Gotowość do realizowania potrzeb klientów jest tak duża, że firma chciałaby, aby cecha ta stała się synonimem Bitronu.

Rozwój ludzi to rozwój firmy

W chwili obecnej Grupa Bitron zatrudnia około tysiąca osób. Niemal 80% tej liczby stanowią pracownicy polskiego zakładu – oddział w Sosnowcu jest pracodawcą dla 770 osób. W firmie Bitron rozwój kapitału ludzkiego jest postrzegany jako klucz do sukcesu w przyszłości. Z tego powodu, pracowników zachęca się do pracy nad własnymi kwalifikacjami. – Jesteśmy przekonani, że rozwój naszych pracowników przyniesie wzrost dla całej firmy. Dużą wagę przywiązujemy do kompetencji pracowników, to one sterują tempem rozwoju naszego przedsiębiorstwa – twierdzi Prezes. Słowa te znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przedsiębiorstwo wspiera pracowników w identyfikowaniu własnych atutów i rozwijaniu ich z obopólną korzyścią. Każdemu z zatrudnionych przedstawiany jest indywidualny pakiet rozwojowy. Moduły programu zależą od bieżącego stanowiska w firmie, oczekiwań co do przyszłej kariery, jak i wrodzonych umiejętności. Podstawę stanowią jednak specjalistyczne szkolenia, wizyty benchmarkingowe, konferencje i programy wymian. W firmie Bitron powszechna jest również opinia, że zasoby ludzkie są głównym źródłem innowacji. Zdanie pracowników ma w Bitronie nie lada znaczenie. Opinie pracowników na temat tego, jak działa firma i jakie usprawnienia mogłyby zwiększyć jej wydajność są chętnie wysłuchiwane – to pracownicy wiedzą najlepiej, gdzie tkwią jej słabości i jak możne je rozwiązać. Żelazną zasadą przedsiębiorstwa w ujęciu globalnym jest rekrutacja wewnętrzna. – Naszym zdaniem to najlepszy sposób, aby pokazać pracownikom uznanie dla ich osiągnięć. Dostrzegamy również, że jest to bardzo skuteczny środek motywacyjny – tłumaczy Damilano. Jak do tej pory, obrana strategia zarządzania zasobami ludzkimi wydaje się właściwa. Tak przynajmniej sądzić można bazując na wskaźniku fluktuacji, który utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Obok rozbudowanych programów rozwojowych, na retencję pracowników wpływa sprawiedliwy system wynagrodzeń.

Rynki aktualne i na przyszłość

W chwili obecnej plany ekspansji geograficznej Bitron Polska koncentrują się wokół wejścia na rynek Rosji. – Niestety nie jest to plan na najbliższą przyszłość. Jesteśmy świadomi potencjału, który występuje na tamtejszym rynku, jednak tym, co nas zniechęca jest wszechobecna biurokracja, która wydłuża większość procedur administracyjnych i prawnych – tłumaczy Prezes Damilano. Firma nie wyklucza również, że któregoś dnia zwróci swe kroki ku dynamicznym gospodarkom Chin i Indii. W opinii Prezesa Bitron Polska duży potencjał tkwi również w Polsce. Niepowtarzalną szansę stanowi w szczególności jedna z ostatnich zmian własnościowych. Przejęcie firmy Amica, produkującej m.in. zmywarki do naczyń, przez koreańskiego Samsunga budzi we włoskim dostawcy nadzieję na nową współpracę. Nadzieję tym większą, że według wstępnych planów Amica zamierza podwoić swe moce produkcyjne. Na plany Bitronu na najbliższe lata może ponadto wpłynąć kryzys ekonomiczny, który od końca 2008 roku pustoszy większość gospodarek świata. Jedną z głównych ofiar krachu stał się przemysł motoryzacyjny, którego wyniki wyraźnie skurczyły się w porównaniu z latami prosperity. Spadek ten odbił się na sytuacji finansowej Bitron Polska. Prezes Damilano uważa jednak, że to, co najgorsze może jeszcze nadejść. – Pomimo kryzysu otrzymywaliśmy zamówienia od firm motoryzacyjnych. Było to rezultatem instytucjonalnych rozwiązań podjętych przez niektóre rządy. Kiedy wsparcie zostanie wstrzymane, Bitron i inni dostawcy mogą znaleźć się w ciężkiej sytuacji. Według naszych przewidywań, nie powrócimy do wyników z rekordowego 2008 roku wcześniej niż przed 2012 rokiem – dodaje. W przypadku Bitron Polska walkę z problemami może jednak ułatwić doświadczenie, które firma zdobyła na początku swej działalności we Włoszech. Prezes firmy uważa, że obecna sytuacja na polskim rynku przypomina perspektywę, jaką ówcześnie miał przed sobą południowy kraj – dynamiczną drogę wzrostu. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble