magazine top

Kostka brukowa to wdzięczny materiał, który pozwoli Ci stworzyć solidne i przyjemne dla oka powierzchnie wokół domu. Na posesjach prywatnych najczęściej wykorzystuje się ją do budowy ścieżek ogrodowych, a przede wszystkim podjazdów samochodowych. Aby kostka brukowa nienagannie wywiązywała się ze swojej roli, trzeba jednak poważnie podejść do procesu jej układania. Niewskazane jest tu działanie pod presją czasu i bez odpowiedniego przygotowania. Zobacz, jakie błędy najczęściej popełnia się podczas takich prac.

Brak przygotowań

Jeśli zaczynasz kłaść kostkę brukową bez uprzedniego przebadania gruntu, możesz natknąć się na serię niespodziewanych komplikacji. Na początku należy więc sprawdzić, z jakim rodzajem gleby ma się do czynienia, co pozwoli uniknąć zbędnych problemów na późniejszych etapach prac. Brak wcześniejszych badań geologicznych może bowiem prowadzić na przykład do wypiętrzania się kostki lub jej odbarwiania.

Niewłaściwa podbudowa

Podbudowa to swego rodzaju fundament dla kostki betonowej. To od jej wykonania będzie zależała późniejsza funkcjonalność i estetyka powierzchni. Do najczęstszych błędów powtarzanych na tym etapie prac należy nierównomierne układanie warstw, niewystarczające zagęszczanie ich, a nawet… używanie niewłaściwych materiałów. W efekcie na powierzchni kostki powstają nierówności, nawierzchnia może się zapadać, a to prowadzi do tworzenia się kolein – niebezpiecznych i nieestetycznych.

Nieprawidłowe układanie kostki

Kostka betonowa powinna być układana z zachowaniem spoin pomiędzy jej poszczególnymi elementami. Odstęp musi wynosić co najmniej 3 milimetry. Jeśli kostki zostaną ułożone zbyt ciasno, w wyniku obciążeń i odkształceń termicznych mogą napierać na siebie, co z kolei doprowadzi do uszkodzeń ich krawędzi i odłupywania warstwy licowej. Nawierzchnia z kostki brukowej może zostać również uszkodzona na etapie wyrównywania jej zagęszczarką. Aby nie dopuścić do zarysowań i zabrudzeń, konieczne jest użycie elastomerowej osłony, która zabezpieczy stalową płytę.

Każdy przypadek jest inny

Układając nawierzchnię z kostki betonowej, musisz pamiętać, że proces ten za każdym razem powinien wyglądać inaczej. Różni się przecież zarówno rodzaj gruntu, jak i wybrana kostka brukowa. Dlatego nie należy popadać w rutynę i stosować tych samych rozwiązań w każdym przypadku. Jeśli nie masz doświadczenia w podobnych pracach, zdecyduj się na pomoc fachowej ekipy budowlanej.

Szeroki wybór kostki brukowej znajdziesz między innymi w asortymencie firmy Bruk-Bet.

fb button

grab my essay banner

logo jooble