magazine top

Przedsiębiorstwo Pentar, założone w 1982 roku przez Stanisława Roga, jest renomowanym producentem narzędzi ściernych, oferującym szeroki asortyment produktów dla różnorodnych gałęzi przemysłu. Początkowo mały zakład produkcyjny, dzięki wysokiej jakości swoich wyrobów i rosnącemu zapotrzebowaniu, przekształcił się w rozbudowaną strukturę, obejmującą kilka zakładów produkcyjnych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Rozszerzenie asortymentu o narzędzia ceramiczne, poliuretanowe, diamentowe i borazonowe pozwoliło na dalszy rozwój i ugruntowanie pozycji na rynku. Grupa Pentar, dzięki ciągłym innowacjom i doskonaleniu technologicznemu, dostarcza produkty najwyższej jakości, spełniające międzynarodowe standardy. Firma z dumą podkreśla swoje ponad 40-letnie doświadczenie, profesjonalizm kadry oraz współpracę z wiodącymi przedsiębiorstwami zarówno w kraju, jak i za granicą.

W obszernym wywiadzie udzielonym przez Pana Stanisława Roga, właściciela przedsiębiorstwa Pentar, odkrywamy kulisy działalności jednego z liderów branży narzędzi ściernych. Pan Stanisław dzieli się z nami unikatowymi spostrzeżeniami na temat ewolucji firmy od małego zakładu do międzynarodowego przedsiębiorstwa. Opisuje również, jak innowacyjność, strategiczne myślenie i nacisk na jakość wyrobów pozwoliły Pentar zdobyć zaufanie klientów na całym świecie. Ta rozmowa nie tylko rzuca światło na historię i rozwój firmy, ale także przedstawia jej najnowsze osiągnięcia technologiczne, kluczowe produkty i plany na przyszłość, ukazując wizję Pentar na dalsze kreowanie standardów w branży.

Czy mógłby Pan przybliżyć czytelnikom, jak firma przekształciła się z małego zakładu w wiodącego producenta materiałów ściernych? Jakie strategiczne decyzje były kluczowe dla tego rozwoju?

Rozwój firmy Pentar był procesem wieloletnim. Założone w 1982 roku przedsiębiorstwo zaczynało jako niewielki zakład produkujący narzędzia ścierne. W pierwszych latach działalności nosiło nazwę „Zakład Rzemieślniczy - Wyrób Tarcz Ściernych mgr inż. Stanisław Róg”, a po kilku latach zostało przemianowane na Przedsiębiorstwo Pentar Stanisław Róg. Wysoka jakość naszych wyrobów szybko zyskała uznanie klientów, co w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na nasze produkty zaowocowało budową nowych zakładów produkcyjnych w Mszanie Dolnej i Skrzydlnej oraz hurtowni w Katowicach. Kluczowymi momentami dla naszego rozwoju były zakupy firm zagranicznych, w tym dwóch w Niemczech, jednej w Szwajcarii i jednej w Austrii. Te akwizycje znacząco rozszerzyły nasz asortyment i podniosły jakość produktów. Dzięki przejęciu zachodnich firm zdobyliśmy nową wiedzę technologiczną i organizacyjną, co pomogło nam podnieść jakość naszych wyrobów.

Które kategorie produktów są filarami Państwa oferty?

Grupa Pentar oferuje szeroki i zróżnicowany asortyment narzędzi ściernych, w tym produkty żywiczne, ceramiczne, diamentowe, poliuretanowe, siatki ścierne oraz ściernice listkowe talerzykowe (lamelki). Oferujemy także narzędzia specjalistyczne na indywidualne zamówienia. Nasze zaangażowanie w ciągły rozwój pozwala na śledzenie nowości technologicznych i systematyczne ich wdrażanie do produkcji, co umożliwia wzbogacanie oferty o nowoczesne narzędzia dostosowane do potrzeb klientów.

Czy mógłby Pan wskazać te produkty, które w największym stopniu przyczyniają się do Państwa rozpoznawalności na globalnym rynku?

Unikatową pozycję na rynku zapewnia nam ściernica listkowa (lamelka) produkowana na opatentowanym talerzyku, dostępna wyłącznie w ofercie Pentar. Ponadto, narzędzia ścierne ceramiczne wytwarzane przez najstarszą polską firmę w branży - Fabrykę Tarcz Ściernych w Grodzisku Mazowieckim - są wyjątkowe dzięki oryginalnym recepturom spoiwa ceramicznego, które produkujemy we własnym zakresie. Nasze zaangażowanie w ciągłe wdrażanie, doskonalenie i poszukiwanie nowych technologii jest gwarancją wysokiej jakości naszych produktów i zapewnia im najwyższy światowy poziom.

Które segmenty rynku są głównym celem oferty firmy i jak wygląda strategia dystrybucji Państwa produktów?

Nasza oferta skierowana jest do szerokiego spektrum gałęzi przemysłu, obejmujące sektory: motoryzacyjny, budowlany, konstrukcji stalowych, drzewny, meblarski, stoczniowy, metalurgiczny. Rozległa sieć dystrybucji obejmuje zarówno małe, jak i duże sieci handlowe oraz sklepy specjalistyczne branży przemysłowej, co pozwala na szeroki dostęp do naszych produktów na terenie całego kraju oraz za granicą.

W jaki sposób wdrażane są w Państwa firmie innowacje?

Innowacje są kluczowym elementem naszej działalności i są wdrażane poprzez ciągłe dążenie do rozwijania nowych rozwiązań oraz udoskonalania istniejących produktów i procesów produkcyjnych. Skupiamy się na rozwijaniu innowacji produktowych, które wprowadzają przełomowe rozwiązania na rynek, przy czym jedno z naszych nowatorskich rozwiązań zostało już opatentowane, a kolejne dwa są w trakcie procedury patentowej. Jednocześnie, inwestujemy w zaawansowane technologicznie, w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, które zwiększają efektywność naszej produkcji i zapewniają wysoką jakość wyrobów. Te nowoczesne linie produkcyjne automatycznie monitorują proces produkcji, co pozwala na natychmiastowe wykrywanie i odrzucanie produktów, które nie spełniają ustalonych norm i standardów, utrzymując tym samym najwyższy poziom jakości naszych wyrobów.

Czy może Pan podzielić się szczegółami dotyczącymi nowych produktów, nad którymi obecnie pracujecie?

Obecnie pracujemy nad nowym pomysłem patentowym – jest to narzędzie hybrydowe, szlifiersko-polerskie, umożliwiające wykonanie dwóch operacji jednocześnie tym samym narzędziem. Dzięki temu możliwe jest skrócenie czasu pracy o połowę, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, szczotek i innych materiałów eksploatacyjnych.

Czy może Pan opowiedzieć o najważniejszych inwestycjach zrealizowanych w ostatnich latach?

Kluczowymi elementami naszej infrastruktury produkcyjnej są ciągłe inwestycje w nowoczesne technologie i zautomatyzowane linie produkcyjne, które pozwalają na zwiększenie naszego potencjału produkcyjnego. Takie podejście umożliwia nam nie tylko efektywniejszą produkcję, ale również wprowadza standardy jakości, które są trudne do osiągnięcia w bardziej tradycyjnych procesach. Budowa nowego centrum badawczo-rozwojowego, które stanowi serce naszych działań innowacyjnych, pozwala na testowanie nowych produktów, analizowanie jakości używanych surowców i opracowywanie kolejnych innowacji. Centrum to pozwala nam na ciągłe doskonalenie oferty i dostosowywanie jej do zmieniających się potrzeb rynku.

Ile osób jest obecnie zatrudnionych w przedsiębiorstwie? Czy mógłby Pan przybliżyć kadrę specjalistów tworzących firmę Pentar?

Naszym atutem jest dobrze wykształcona i doświadczona kadra, posiadająca dużą wiedzę zawodową oraz odpowiednie kwalifikacje, co jest gwarancją profesjonalizmu i wysokiego poziomu współpracy z klientami. Obecnie zatrudniamy w grupie 75 osób. Wśród naszej kadry specjalistów znajdują się eksperci od technologii, doradztwa w doborze narzędzi ściernych dostosowanych do konkretnych potrzeb klienta oraz pracownicy laboratorium, czuwający nad jakością i powtarzalnością dostarczanych surowców oraz wytwarzanych narzędzi.

Jakich specjalistów obecnie poszukuje grupa Pentar i co oferuje, aby przyciągnąć młode pokolenie?

W zakresie produkcji potrzebujemy technologów, inżynierów automatyków oraz specjalistów od utrzymiania parku maszynowego. Jeśli chodzi o działania eksportowe, importowe i handlowe, poszukujemy handlowców oraz specjalistów od marketingu. Staramy się przyciągnąć młode pokolenie przez oferowanie interesujących projektów, możliwości rozwoju i zdobycia cennego doświadczenia w innowacyjnym środowisku.

Najwyższa jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy mógłby Pan wymienić niektórych z kluczowych partnerów biznesowych i opowiedzieć, jak współpraca z nimi wpływa na jakość końcowych wyrobów?

Ze względu na tajemnicę handlową, niestety nie możemy wymienić naszych dostawców. Są to często wyspecjalizowane firmy, z którymi nasza współpraca opiera się na wymianie doświadczeń i wspólnym poszukiwaniu nowych rozwiązań. Ta bliska współpraca ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiej jakości naszych produktów.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Jakie działania z zakresu CSR są aktualnie priorytetowe dla grupy Pentar?

Nasze możliwości w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu są obecnie ograniczone, ponieważ skupiamy całą naszą energię na uruchomieniu nowego zakładu, który został już wybudowany i częściowo wyposażony w maszyny oraz urządzenia. Jednakże, incydentalnie wspieramy lokalne imprezy kulturalne, zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. W najbliższych 2-3 latach planujemy całkowitą zmianę siedziby zakładu produkcyjnego, co znacząco poprawi warunki pracy.

Jakie są Państwa główne cele na nadchodzące lata?

Naszym najważniejszym celem jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które dadzą nam przewagę na rynku. Skupiamy się na nowych technologiach, zamiast na zwiększaniu wolumenu produkcji. Wyzwania rynkowe jasno wskazują na potrzebę innowacji. Zmieniamy zarówno naszą technologię, jak i organizację produkcji, z naciskiem na kontrolę jakości na każdym etapie produkcyjnym. Jednocześnie inwestujemy w nowe linie technologiczne, które wymagają od nas większego rygoru technologicznego, ale są w stanie automatycznie kontrolować i naprawiać błędy produkcyjne.

fb button

grab my essay banner

logo jooble