magazine top

boleslawiec

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. są jednym z największych producentów ceramiki stołowej. Tradycja Zakładów sięga do działającej w XIX fabryki Hermanna Hoffmanna. O firmie opowiada Pan Wiesław Ogrodnik – Prezes Zarządu Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Państwa przedsiębiorstwa i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Firma została założona 1. czerwca 1889 r. przez niemieckiego handlowca Hermanna Hoffmanna i w początkowym okresie działalności produkowała rury ceramiczne. W kolejnych latach inwestowano w jej rozwój i w 1945 r. była bardzo nowoczesnym przedsiębiorstwem produkującym m.in.: sedesy, umywalki, zlewy, wanny, pisuary oraz inne artykuły łazienkowe, które pokryte były szkliwem. Produkowano również artykuły wyposażenia obór, artykuły wyposażenia umywalni i pryszniców dla fabryk i koszar, ogniotrwałe produkty dla zakładów przemysłu metalowego, płyty kwasoodporne. Po zakończeniu wojny zakład zaczął produkcję już we wrześniu 1946 roku. Stało się to dzięki pracy znanego krakowskiego artysty ceramika prof. Tadeusza Szafrana. Kontynuowano produkcję wyrobów fabryki Hoffmanna w oparciu o pozostałe zaplecze techniczne oraz na bazie wiedzy pozyskanej od byłych pracowników fabryki. Zapewniło to ciągłość tradycji wytwarzania kamionki na Ziemi Bolesławieckiej. Od roku 1974, kiedy to na stanowisku projektanta zatrudniona została Janina Bany – Kozłowska, fabryka rozpoczęła produkcję ceramiki stołowej, powstała również malarnia. Od 1980 r. zakłady funkcjonują pod obecną nazwą. W 1994 roku doszło do przekształcenia państwowego zakładu w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2015 r. zakończyliśmy produkcję ceramiki budowlanej. Obecnie produkujemy ceramikę stołową ręcznie dekorowaną, ceramikę w szkliwach jednobarwnych oraz garnki ceramiczne.

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. są jednym z największych producentów ręcznie zdobionej ceramiki bolesławieckiej. W ofercie Firmy znajdują się również kolekcje garnków ceramicznych. Czy może Pan opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Proces produkcyjny jaki realizujemy składa się z kilku etapów. W dużym uproszczeniu wygląda to tak. Wszystkie surowce używane do produkcji są badane w zakładowym laboratorium. Przygotowanie mas, szkliw oraz farb odbywa się poprzez mielenie w młynach kulowych odpowiedniego zestawu surowców. W zależności od sposobu formowania – odlewanie, formowanie mechaniczne, formowanie ciśnieniowe - przygotowywana jest masa lejna (o konsystencji gęstej śmietany) lub masa plastyczna (o konsystencji plasteliny). Wszystkie wyroby, po zaformowaniu, są suszone i następnie poddawane procesowi „zamywania”, który polega na usuwaniu za pomocą mokrej gąbki wszelkich nierówności, które powstały w procesie formowania. Tak przygotowany półfabrykat przekazywany jest do wypału w temperaturze 850oC celem zwiększenia jego wytrzymałości mechanicznej. Po pierwszym wypale półfabrykat kierowany jest, w zależności od zamówienia, do szkliwienia szkliwami kolorowymi lub na wydział zdobniczy w celu wykonania dekoracji. Wyroby poszkliwione szkliwami kolorowymi przekazywane są do drugiego wypału, jest to tzw. wypał „ostry”. Wyroby, które przekazane zostały na wydział zdobniczy są dekorowane farbami ceramicznymi (tzw. dekorowanie podszkliwne) przy pomocy stempli, pędzli i innych materiałów pomocniczych. Następnie półfabrykat przekazywany jest do szkliwienia w czasie którego półfabrykat zostaje pokryty cienką warstwą surowego szkliwa, które w czasie wypału topi się i równomiernie rozpływa po powierzchni wyrobu. Następnie prowadzony jest proces wypalania w temperaturze 1250oC, tzw. wypał „ostry”. Po tym wypale otrzymujemy gotowy wyrób, który po przeszlifowaniu i wypolerowaniu stopek przekazywany jest na wydział sortowni, a następnie do pakowni i magazynu. Do najważniejszych urządzeń należą te do formowania mechanicznego, formowania ciśnieniowego, tysiące form do odlewania wyrobów. Bardzo ważnym elementem zaplecza produkcyjnego są piece gazowe do wypalania. W czasie funkcjonowania zakładu powstało po około 2000 kształtów i dekoracji, z których ponad 500 znajduje się w ofercie. Produkujemy filiżanki, kubki, cukiernice, czajniki i imbryki, dzbanki, talerze, wazy, półmiski, tace i patery, miski, garnki hermetyczne, maselnice, zestawy do przypraw, deski do krojenia i wiele różnych artykułów dekoracyjnych.

Jesteście jednym z najstarszych przedsiębiorstw w regionie Bolesławca. Współpracujecie z licznymi odbiorcami zagranicznymi i krajowymi. Dodatkowo Firma posiada sklepy firmowe ulokowane w Polsce. Proszę powiedzieć co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Połącznie wieloletniej tradycji z oczekiwaniami odbiorców w zakresie kształtów i dekoracji oraz gwarancją wysokiej jakości produktów pozwoliły nam zdobyć zaufanie klientów rynku krajowego i eksportowego. Naczynia z naszej firmy charakteryzują się oryginalnym kształtem i pięknymi dekoracjami. Bardzo szeroki przekrój kształtów pozwala klientom na skompletowanie zestawów obiadowych, śniadaniowych, kawowych czy herbacianych według własnego uznania. Zaletą naszych wyrobów jest ich wszechstronność w użytkowaniu. Każdy z wyrobów jest wytrzymały, nadaje się do używania w zmywarkach, mikrofalach i lodówkach. W ofercie znajduje się specjalnie dedykowana linia wyrobów do używania w piekarnikach i w piecach, z charakterystycznym podwójnym ryflowanym dnem. Wyroby wytwarzane przez z ZC „BOLESŁAWIEC” są najbardziej tradycyjnymi wyrobami, a przez to również ekologicznymi, ponieważ podczas produkcji nie używa się chemicznych dodatków obecnych przy produkcji masowej. Każdy wyrób jest malowany ręcznie, co oznacza, że nie ma dwóch identycznych wyrobów, choć są bardzo do siebie podobne.

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” dążą do produkowania wyrobów ceramicznych najlepszej jakości o wysokich wartościach użytkowych i oryginalnym wzornictwie. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Niewątpliwie strategicznym potencjałem naszej firmy są ludzie, pracownicy na stanowiskach produkcyjnych, którzy misternie wykonują zaprojektowane wcześniej wyroby. Są to modelarze form – zawód wymierający, odlewnicy, formowacze, szkliwierze oraz zdobnicy ceramiki, którzy stanowią blisko połowę załogi. Bez tych osób firma by nie istniała. Sukces osiągamy również dzięki kultywowaniu wielowiekowej tradycji wytwarzania wyrobów ceramicznych w naszym regionie. Niepodważalnym atutem jest to, że każdy wyrób zdobiony jest ręcznie pędzlami i stemplami wykonanymi z gąbki lub gumy. To się naszym klientom podoba, bo to jest trendy.

Jakość to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w usługach nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Obecnie współpracujemy z blisko trzystoma firmami, w tym ponad dwustoma prowadzącymi działalność w Polsce. Do największych i najstarszych naszych klientów w Polsce należą: KOWMI s.c. z Niepołomic, TWÓJ SKLEP z Warszawy, Hurtownia SZCZEPAN z Gdańska, POLSZLIF z Rudzicy, DEKOR ART z Krakowa, „KROPKA W KROPKĘ” – sklep franczyzowy ze Szczecina, KOMTELCENT – sklep franczyzowy z Gdańska. Dziękujemy tym Firmom za wieloletnią owocną współpracę.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Rozbudowaliśmy zakład o nowe malarnie, powiększyliśmy powierzchnię tzw. piecowni. Zakupiliśmy dwa nowe piece gazowe do wypału ostrego. Zwiększyliśmy w ten sposób moce produkcyjne. W niedalekiej przyszłości zamierzamy rozpocząć sukcesywną wymianę wyeksploatowanych maszyn do formowania wyrobów. Mamy w planach wybudowanie przyzakładowego salonu sprzedażowego.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Mimo olbrzymiej konkurencji z jaką przychodzi nam się mierzyć - blisko trzydzieści firm różnej wielkości produkuje w powiecie bolesławieckim ceramikę stołową - uważam, że branża w dalszym ciągu będzie się rozwijać. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że oprócz dotychczasowych kanałów dystrybucji rozwinie się sprzedaż e-commerce - i firma jest do tego przygotowana.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Dumą napawa nas fakt, że na świecie wyroby z Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” jednoznacznie kojarzone są z Polską. To z mojego punktu widzenia jest najważniejsze. Cieszymy się, że nasze wyroby trafiają do znanych ludzi na całym świecie, np. w 2017 r. polska para prezydencka podarowała zestaw kawowo - herbaciany księżnej Kate i księciu Williamowi podczas Ich wizyty w Polsce. Nasze wyroby „grają” w wielu serialach, np. od kilkunastu lat w „M jak miłość”.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

W miarę możliwości tak. Jesteśmy spółką Skarbu Państwa. Wprowadziliśmy i stosujemy Dobre praktyki w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Społeczna odpowiedzialność biznesu (Corporate Social Responsibility, CSR) jest elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem. Jako podmiot państwowy opieramy swoją działalność biznesową na zachowaniach prospołecznych, propracowniczych, prośrodowiskowych i etycznych.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat zostaliśmy uhonorowani bardzo wieloma nagrodami. Do najważniejszych wyróżnień otrzymanych w ostatnich latach należą:

  • 2018 – III miejsce w kategorii „Skarb Narodowy” w rankingu „Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2018”.
  • 2016 – „Dolnośląski Gryf Nagroda Gospodarcza dla Ambasadora Dolnego Śląska.
  • 2016 – Wyróżnienie w kategorii Eksporter „Polska Firma Międzynarodowy Czempion”.
  • 2016 – Regionalny Orzeł Eksportu w kategorii Eksportowy Produkt oraz w kategorii Osobowość Eksportu dla Janiny Bany – Kozłowskiej.
  • 2016 - Wyróżnienie Honorowe w konkursie na najciekawsze stoisko – Targi Ambiente we Frankfurcie.
  • 2015 - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Głównej Projektantce Janinie Bany - Kozłowskiej Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
  • 2015 - Wybitny Eksporter Roku 2015 – Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.

fb button

grab my essay banner

logo jooble