Rynek pożyczek internetowych wciąż rośnie. Jednak działanie na nim może być coraz droższe i trudniejsze. Jakich trendów można się spodziewać w sektorze pozabankowym?
Polacy chętnie pożyczają
Dane opublikowane przez KPF nie pozostawiają wątpliwości - "tort" o nazwie pożyczki ciągle rośnie. W latach 2012-2015 nastąpił wzrost liczby klientów firm pożyczkowych będących członkami KPF z nieco ponad ćwierć miliona do niespełna 600 tysięcy. W ostatnim roku wzrost ilości nowych pożyczek wśród wyniósł 31%* (dla porównania w sektorze bankowym ten wskaźnik wyniósł -3,8%**).
Jednak wydarcie "kawałka" dla siebie jest coraz trudniejsze. Konkurencja jest coraz większa, a przepisy stają się coraz bardziej restrykcyjne (warto wspomnieć o nowelizacji ustawy antylichwiarskiej, której zapisy obowiązują od 11 marca 2016 roku).
Już w 2014 roku, firmy działające w branży pożyczek zajęły drugie miejsce pod względem nakładów finansowych na reklamę, a ciężko oprzeć się wrażeniu iż obecnie kampanii reklamowych (także wysokobudżetowych w telewizji) jest coraz więcej. Również na polu internetowym rywalizacja jest coraz bardziej zażarta - a planowane lipcowe zmiany systemie reklamowym Google Adwords z pewnością jeszcze ją zaostrzą.
Wyróżnienie się na tym rynku stanowi niemałe wyzwanie - duże znaczenie dla klientów ma szybkość udzielanych pożyczek - niektóre firmy starają się wypłacać je za pomocą płatności internetowych, które są popularne przy okazji płacenia za zakupy online. Godziny pracy firm i rachunki bankowe można porównać na http://chwilowki-online.org/pozyczka-od-reki
Koszty samych pożyczek pozostają jednak na drugim planie - prowizje w sporej liczbie firm udzielających krótkoterminowych chwilówek oscylują w okolicach ustawowego maksimum. Paradoksalnie taka sytuacja jest efektem wspomnianych wyżej marcowych zmian. W praktyce ograniczyły one możliwość przedłużenia terminu spłaty, które stanowiło kolejne źródło zarobku dla firm pożyczkowych. Część pożyczkodawców postanowiło zrekompensować te straty podnosząc "standardowe" koszty.
Jednak wciąż można znaleźć relatywnie "tanie" oferty, pozytywnie odróżniające się pod względem kosztów - zarówno przy ofertach krótkoterminowych, jak i pożyczkach ratalnych - warto sprawdzić pożyczkodawców za pomocą porównywarki chwilowki-online.org.
---
* dane KPF z raportu z badania ankietowego (2015).
** dane BIK z newslettera kredytowego (11.2015)