magazine top

Poziom biurokracji w Polsce od dawna jest tematem gorącej debaty w kraju. Pomimo rozbudowanych procedur wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych pozostaje na konkurencyjnym poziomie w stosunku do państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Często mówi się, że rozbudowane procedury biurokratyczne w Polsce są jednym z głównych powodów odstraszających inwestorów zagranicznych. Jak naprawdę wygląda sytuacja? W wypowiedzi udzielonej w ramach raportu opracowanego przez ConQuest Consulting dr. Piotr Maszczyk, prodziekan Szkoły Głównej Handlowe stwierdza: „Często się mówi o takich elementach jak biurokracja, niesprawne państwo, obciążenia podatkowe. (…) Jeżeli kraj oferuje korzystne możliwości rozwoju to inwestorzy przyjdą i te przeszkody pokonają, jeśli to im się będzie opłacać. Nikt mnie nie przekona, że chińska administracja jest sprawniejsza niż polska, a jednak inwestorzy pchają się do Chin drzwiami i oknami, bo decydują o tym inne elementy. Ten czynnik oczywiście jest istotny, ale nie warto go przeceniać. Kiedyś dużo się mówiło w Polsce o „jednym okienku”, jakby to miało takie ogromne znaczenie.”

Poziom biurokracji jest jednym z czynników branych pod uwagę podczas zakładania działalności gospodarczej. Długotrwałe procedury mogą narazić inwestorów na straty, a dynamicznie zmieniająca się sytuacja ekonomiczna może spowodować utratę pozycji rynkowej. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, zwłaszcza przy znacznych przedsięwzięciach, dużo większą rolę odgrywa np. przewidywany długoterminowy zwrot z inwestycji, chłonny rynek wewnętrzny oraz bezpieczny klimat inwestycyjny.
 

Wykres 1. Korelacja liczby godzin potrzebnych do wypełnienia formalności podatkowych z udziałem napływu BIZ w PKB
w poszczególnych krajach oraz wartość BIZ w EUR w 2011 r.

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Doing Business Project – The World Bank, 2013 oraz Euromonitor International.
 

Polska pomimo znacznych procedur związanych z wypełnianiem formalności podatkowych znajduje się na czwartym miejscu pod względem udziału procentowego bezpośrednich inwestycji zagranicznych w PKB wśród analizowanych państw.Co ciekawe, porównując wartości absolutne, napływ BIZ do Polski wyniósł 10,89 mld euro, podczas gdy do następnych w kolejności Czech 3,89 mld euro.Co kieruje inwestorami zagranicznymi, którzy decydują się na inwestycje w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć już niedługo w raporcie „Reach the Central and Eastern Europe” opracowywanym przez ConQuest Consulting. Zawierać on będzieszczegółowąanalizę atrakcyjności inwestycyjnej Polski oraz pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej należących do UE, a także Chorwacji, której przystąpienie planowane jest na lipiec 2013 roku. Dane zawarte w analizie pochodzą ze źródeł wtórnych, takich jak bazy danych oraz źródeł pierwotnych – wywiadów przeprowadzonych z ekspertami w zakresie inwestycji zagranicznych oraz wymiany handlowej między krajami Europy, a także przedstawicielami zagranicznych firm, które dokonały inwestycji w Polsce. Publikacja planowana jest na przełomie stycznia i lutego 2013 roku. Raport będzie można pobrać bezpłatnie ze strony ConQuest Consulting.

fb button

grab my essay banner

logo jooble