magazine top

Rosnąca liczba mieszkańców naszej planety pociąga za sobą większe zapotrzebowanie na energię. Obecnie do jej produkcji wykorzystuje się przede wszystkim nieodnawialne źródła, jakimi są węgiel czy gaz ziemny. Niestety w wyniku wyczerpywania się tych surowców, a także ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne już od dłuższego czasu prowadzone są działania mające na celu pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł, jakimi są wiatr, woda czy biomasa. My w tym artykule skupimy się przede wszystkim na biomasie, a dokładniej mówiąc na produkcji biomasy z alg.

Słowem wprowadzenia – biomasą są to wszelkie surowce pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Produkowana jest ona przede wszystkim z roślin energetycznych, takich jak rzepak, kukurydza, słonecznik czy len, a także słomy oraz drewna odpadowego. Jak już zostało powiedziane wcześniej produkowana jest ona również z alg – z czego niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Zatem sprawdźmy jak wygląda taka produkcja!

Hodowla alg może być prowadzona w różnych miejscach – zarówno w zbiornikach zamkniętych jak i otwartych. Zbiorniki otwarte są znacznie bardziej popularne, a ich mocnymi stronami jest: cena - są tańsze w utrzymaniu, cechują się większą powierzchnią, nie na tyle głęboką, aby słońce nie mogło dotrzeć do dna zbiornika. Ich główną wadą jest brak kontroli nad hodowlą alg, w skutek intensywnego nagrzewnia przez promienie słoneczne.

Zbiorniki zamknięte funkcjonują pod nazwą fotobioreaktory. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów, ale najbardziej znanym są reaktory rurowe (wewnątrz rur znajduje się ciecz hodowlana z algami, które rosną wskutek zachodzenia procesu fotosyntezy) oraz płaskie. Taka hodowla jest znacznie bardziej opłacalna – oddzielenie biomasy z cieczy hodowlanej może przebiegać poprzez wirowanie lub filtrację. Niestety wybudowanie takiego zbiornika jest znacznie droższe.

Niezależnie od tego, z czego zostanie wyprodukowana biomasa, organizacje zajmujące się tym powinny mieć na uwadze fakt, że mogą i powinny poddać swoją produkcję certyfikacji. Obecnie najbardziej popularnymi systemami są KZR INiG, ISCC oraz Redcert. KZR INiG jest polskim system, którego właścicielem jest Instytut Nafty i Gazu. Wdrożenie tego jak i innego systemu stanowi gwarancję tego, że przedsiębiorca spełnia wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju.

fb button

grab my essay banner

logo jooble