Dieta wegetariańska staje się coraz popularniejsza. Dla wielu osób rezygnacja z mięsa przestaje być takim ogromnym wyrzeczeniem. Niektórzy nawet z radością zastępują je innymi produktami. Niestety wegetarianizm niesie też sporo pułapek, o których wiele osób zapomina. Jeżeli wybierzemy taki sposób żywienia, to musimy pamiętać, aby nie ograniczyć niektórych składników odżywczych. W końcu każdy z nich jest potrzebny w odpowiednich ilościach i żadna zdrowa dieta nie powinna ich ograniczać. O czym więc warto pamiętać przy wegetarianizmie?
Jedz racjonalnie!
W przypadku każdej zdrowej diety powinniśmy spożywać regularne posiłki, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Ważne jest też, aby dostarczać odpowiednią liczbę kalorii, a także właściwą ilość składników odżywczych. Diety, które ograniczają pewne produkty, wymagają trochę większej rozwagi przy wymyślaniu menu. Dlatego zapracowani wegetarianie mogą mieć problem ze skomponowaniem odpowiedniego menu. Z pomocą z pewnością przychodzi dieta pudełkowa, w której wszystkie posiłki są starannie zaplanowane przez specjalistów. Dobrym wyborem jest catering Ruda Śląska, który oferuje program dla wegetarian. Dzięki temu zyskają pewność, że nie zabraknie im żadnych składników odżywczych nawet, gdy mają niewiele czasu na gotowanie.
Mięso - co w zamian?
Wiele osób uważa, że wegetarianizm nie jest niczym trudnym, ponieważ polega jedynie na rezygnacji z mięsa. Zapominają, iż zawiera ono wiele składników odżywczych, które należy zastąpić innymi produktami. Tak naprawdę nie jest to takie trudne zadanie jakby się mogło wydawać. Wystarczy się tylko dobrze nad tym zastanowić. Czym więc można zastąpić mięso, aby nie pozbawiać się wielu cennych składników? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości aminokwasów. Dlatego w diecie wegetariańskiej nie może zabraknąć mleka, płatków zbożowych, ryżu, pestek dyni, pestek słonecznika, orzechów czy kukurydzy. Należy też pamiętać o wprowadzeniu odpowiednich grochów. Dla wielu osób najważniejsza jest soja, która jest bogatym źródłem białka, ale nie jest ona substytutem mięsa. Do codziennej diety warto też wprowadzić bób, fasolę, soczewicę oraz ciecierzycę. Jak widać, zastąpienie mięsa wcale nie jest trudne, a codzienne posiłki mogą być smaczne i różnorodne.
Nie popełniaj tych błędów
Najpoważniejszym błędem jest przejście na wegetarianizm bez odpowiedniego przygotowania. Wiele osób decyduje się z dnia na dzień zrezygnować z mięsa i nie planuje go niczym zastąpić. Niestety może to wywołać spustoszenie w naszym organizmie i dieta wegetariańska wcale nie będzie tak zdrowa jak może się wydawać. Kiepskim pomysłem jest też przejście na skrajny wegetarianizm już na samym początku. Zdecydowanie lepiej eliminować pewne produkty stopniowo i sprawdzać ja będzie na to reagował nasz organizm. To sprawi, że zmiana diety nie będzie szokiem dla organizmu.