magazine top

czynnosci-serwisowe-podczas-obslugi-wozkow-widlowych11

Wyrabiając uprawnienia do kierowania wózkami musieliśmy dokładnie nauczyć się czynności serwisowych, jakie wykonujemy przy tych maszynach. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy krótko je przypomnieć.

Przygotowanie do pracy

Gdy przychodzimy na naszą zmianę i uruchamiamy maszynę po postoju, musimy najpierw sprawdzić kilka rzeczy. Na początku ustalamy typ wózka. Jeśli jest on elektryczny, sprawdzamy stan naładowania baterii i oglądamy je wizualnie. Szukamy ewentualnych wycieków elektrolitu. Warto też sprawdzić jego gęstość, za pomocą specjalnego urządzenia przeznaczonego do tego celu. Ważne, by pracując przy akumulatorach założyć maskę, która będzie chronić naszą twarz i oczy przed ewentualnym rozpryśnięciem się elektrolitu, który jest silnie żrący. Następnie sprawdzamy ilość płynu w układzie hydraulicznym i możemy ruszać. Po umieszczeniu kluczyka w stacyjce sprawdzamy, czy na wyświetlaczu nie pojawiają się jakieś błędy, które mogłyby być wywołane przez niesprawność ważnych układów.

Uruchomienie wózka

W przypadku maszyny spalinowej czynności mamy nieco bardziej skomplikowane. Musimy ustalić ile jest paliwa w baku. Jeśli jest to wózek benzynowy lub na olej napędowy, nie będzie z tym problemu. Warto jednak zajrzeć przez wlew do baku, jeśli jest taka możliwość. Oczywiście nie próbujmy nawet zbliżać się tam z otwartym ogniem, lub papierosem. W przypadku zasilania gazem LPG lub CNG, pozostaje nam odczyt wskaźnika ciśnienia w butli. Daje on wskazanie co do tego, ile w środku jest jeszcze paliwa. Oczywiście musimy bardzo dokładnie sprawdzić, czy gdzieś nie powstały jakieś wycieki. Zaglądamy przede wszystkim pod spód maszyny, gdzie stała przez cała noc na postoju. Kolejny krok to sprawdzenie ilości oleju silnikowego, a następnie płynu hydraulicznego. Jeśli wszystko jest w porządku, odpalamy silnik i sprawdzamy czy pracuje poprawnie, a na wyświetlaczu nie ma błędów. Rzucamy okiem na spaliny, czy nie są niebieskie (spalanie oleju) bądź czarne (nieprawidłowy skład mieszanki). Jeśli wszystko jest w porządku, możemy przystąpić do pracy.

Sprawdzamy hydraulikę

Ponieważ najważniejszym układem każdego typu wózka, jest układ hydrauliczny, warto na początku go sprawdzić, zanim podniesiemy ciężki towar. W tym celu unosimy widły na maksymalną wysokość, możemy obciążyć je nieco jakimś przedmiotem. Sprawdzamy czy nie opadają samoczynnie na dół. Następnie otwieramy zawór opuszczający i obserwujemy, czy obniżanie się wideł nie odbywa się zbyt szybko. Mogłoby to bowiem wskazywać na problemy z zaworem dławiącym. Układy nieco różnią się od siebie w zależności od konkretnego typu wózka, które to typy możemy przejrzeć na przykład tutaj: https://wdx.pl/wozki-widlowe/.

Pamiętajmy, by zawsze podczas korzystania z wózka widłowego (lub innego typu podobnej maszyny) zawsze zachowywać zasady BHP. Przede wszystkim przed zbliżaniem się do akumulatorów nie zapomnijmy o masce lub okularach ochronnych, a sprawdzając paliwo w baku nie palmy papierosów ani nie używajmy otwartego ognia. W przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek wycieku, lub braku któregoś z płynów eksploatacyjnych, pod żadnym pozorem nie należy korzystać z takiej maszyny.

fb button

grab my essay banner

logo jooble