magazine top

Fabryka Styropianu ARBET to jeden z największych producentów styropianu w Europie. Firma, ze 100% kapitałem polskim może się poszczycić ugruntowaną pozycją rynkową, nowoczesnym zarządzaniem oraz produktami najwyższej jakości.

Początki przedsiębiorstwa sięgają roku 1990, kiedy w Koszalinie otwarta zostaje pierwsza fabryka firmy. W początkowej fazie działalności przedsiębiorstwo koncentrowało się na rynku lokalnym, szybko jednak podjęło decyzję o ekspansji i rozwoju – w 1994 roku firma otworzyła swą drugą fabrykę, tym razem w Golubiu-Dobrzyniu. Następna, ważna inwestycja miała miejsca dwa lata później. W 1996 roku ARBET uruchomił kolejny zakład w Gostyniu, co rozszerzyło zasięg terytorialny firmy o zachodnią Polskę. Prowadzenie biznesu na południu kraju stało się znacznie prostsze począwszy od 2001 roku, kiedy to działalność rozpoczął czwarty zakład w Jaśle. Najnowsza inwestycja to rok 2008 i uruchomienie piątej fabryki w Przodkowie. 

Tradycja i nowoczesność
Pomimo iż przedsiębiorstwo działa na rynku od początków transformacji gospodarczej w Polsce, jego wiedza i doświadczenie sięgają zalążków produkcji styropianu w Polsce. Wynika to z kompetencji pracowników, których umiejętności i kwalifikacje stawały się kapitałem ARBET-u równolegle do kupna kolejnych zakładów produkcyjnych. – Zakup każdej z fabryk był dużym krokiem do przodu. Fakt, iż są one zlokalizowane w różnych częściach Polski ułatwił rozwój geograficzny i dotarcie do wielu rynków lokalnych – uważa Dariusz Karasiński, Dyrektor Generalny Spółki. Ponadto, przemyślane inwestycje w wyspecjalizowany sprzęt umożliwiły połączenie fachowej wiedzy z potencjałem najnowocześniejszych w branży rozwiązań technologicznych. Już od chwili powstania, ARBET wyposażał swoje zakłady produkcyjne w najwyższej jakości sprzęt do produkcji styropianu. Wszystkie fabryki firmy produkują styropian wykorzystując maszyny światowych ekspertów w dziedzinie tego typu urządzeń. Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu przedsiębiorstwo ma pewność mniejszej awaryjności, większej wydajności i wyższych mocy produkcyjnych – w ciągu roku firma jest w stanie wyprodukować ponad 2 miliony m3 styropianu. Dla klientów wysoki standard maszyn oznacza z kolei gwarancję jakości, atrakcyjnych cen i terminowych dostaw.

Doskonałość produktów
Filozofią ARBET-u jest wytwarzanie i sprzedaż produktów najwyższej jakości. Cel ten przyświeca firmie od początku jej istnienia i wynika z przekonania, że walory jakościowe produktów są jedynym z najważniejszych czynników wpływających na satysfakcję klientów. Parametry wyrobów wytwarzanych przez ARBET należą do najwyższych w branży. Jest to możliwe m.in. dzięki własnemu, wewnętrznie opracowanemu systemowi indywidualnego sterowania jakością. Zapewnia on przede wszystkim powtarzalność parametrów, niezależną od miejsca produkcji styropianu. Nie jest więc niespodzianką, że pod koniec 2004 roku ARBET uzyskał Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 w zakresie produkcji i projektowania płyt styropianowych do dociepleń w budownictwie. Równolegle do wdrożenia systemu zarządzania jakością, firma dostosowała swe produkty do europejskich standardów. Obecnie są one oznaczane znakiem CE, co pozwala na stosowanie płyt styropianowych firmy na całym rynku Wspólnoty Europejskiej.

Oferta
Podstawowymi produktami firmy są płyty styropianowe dla budownictwa, bloki styropianowe oraz kształtki, których wielkość i forma przestrzenna mogą zostać dopasowane do specyficznych potrzeb klienta. Firma oferuje również płyty izolacyjne wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS. – Najważniejszym z naszych produktów, któremu poświęcamy najwięcej uwagi i z którym wiążemy najwięcej nadziei, są płyty styropianowe do izolacji termicznej w budownictwie. Jesteśmy przekonani, że oszczędzanie energii będzie coraz istotniejsze dla naszych klientów – mówi Dariusz Karasiński. Obok produkcji, ARBET jest nastawiony na zapewnienie najlepszego na rynku serwisu dla klienta. Terminowe, szybkie dostawy oraz doradcze wspieranie kontrahentów przez przedstawicieli handlowych są jednym z priorytetów Spółki. – Fakt, że dostarczamy nasze produkty na czas i w miejsce wyznaczone przez klienta jest jednym z czynników, który decyduje o kupnie naszych wyrobów. Podobne znaczenie ma wsparcie i konsultacje naszych przedstawicieli – zapewnia Dyrektor Generalny.

Najważniejszy jest Klient
Klient i jego potrzeby od zawsze znajdują się w centrum wszystkich działań firmy.
– Przywiązujemy dużą wagę do długoterminowych, partnerskich relacji z klientami. Naszą współpracę opieramy na uczciwości i rzetelności. Klienci wiedzą, że dotrzymujemy słowa i wzajemnych postanowień. I doceniają to – mówi Dariusz Karasiński. Formalne i nieformalne kontakty z klientami są tak istotne, że właśnie wokół nich koncentruje się potencjał strategiczny firmy. – Patrząc na rynek z perspektywy klientów i łącząc ten punk widzenia z naszą wiedzą, jesteśmy w stanie wyprzedzić oczekiwania kontrahentów i zaspokoić je zaraz po tym, gdy się pojawią – tłumaczy Dyrektor Karasiński. Jednakże ARBET nie zapomina, że relacje z klientami nie istniałyby dzięki pracownikom Spółki. W związku z tym personel to kolejne oczko w głowie przedsiębiorstwa.

Bezpośredniość w kontaktach
Liczba pracowników, z którymi współpracuje firma dochodzi do 200 osób. Fakt, że ARBET nie jest ogromnym, międzynarodowym koncernem pomaga zindywidualizować kontakty na linii pracodawca-pracownik i uwolnić je ze zbędnych zależności. – Pracownicy, którzy stanowią nasz zespół, to utalentowani i zaangażowani ludzie, którzy rozumieją nasze zasady i każdego dnia przekładają je w praktykę. Jesteśmy wymagającym, ale odpłacającym się pracodawcą – mówi Dyrektor Spółki. Twierdzenie to znajduje odzwierciedlenie chociażby w sposobie zarządzania awansami, które są oparte głównie na rekrutacji wewnętrznej. Firma organizuje również liczne szkolenia i treningi. Stosowany system motywacyjny działa właściwie – wskaźniki fluktuacji notowane przez dział kadr są niskie.

Zmiany rynkowe
Według Dyrektora Generalnego ARBET-u, największe zmiany na rynku branżowym pojawiły się wraz z akcesją do Unii Europejskiej. Wymagania określone w normie europejskiej narzuciły producentom styropianu nowe parametry. Obok wcześniejszych wymagań dotyczących wagi i parametrów wytrzymałościowych styropianu główny akcent położony został na deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła. Dostrzec można również zmiany w postawie klientów. Wzrosła przede wszystkim ich świadomość ekologiczna – w chwili obecnej energooszczędne cechy produktu mają istotne znaczenie przy jego kupnie. Więcej uwagi środowisku i ekologii poświęcają także firmy z branży. – To, co jest ekologiczne, jest opłacalne. Obok mniejszych szkód dla środowiska, energooszczędne maszyny i urządzenia skutkują w dłuższej perspektywie wyraźną redukcją kosztów – uważa Dyrektor przedsiębiorstwa.

Wyróżnienia i uznanie
Sukces i rozwój firmy zostały dostrzeżone przez różnorodne instytucje i organizacje. W latach 2000 i 2001 dynamiczne statystyki firmy uhonorowano tytułem Gazeli Biznesu. Nagroda – przyznawana przez prestiżowy dziennik Puls Biznesu –trafiła do Spółki po raz trzeci w 2004 roku. W tym samym czasie przedsiębiorstwo znalazło się na pierwszym miejscu wśród najlepszych firm województwa Zachodniopomorskiego w rankingu prowadzonym przez Rzeczpospolitą. W 2009 roku firma zajęła III miejsce w rankingu Diamentów Forbsa w województwie zachodniopomorskim, a w 2008 roku została laureatem plebiscytu Filary Polskiej Gospodarki organizowanego przez Puls Biznesu i Dun and Bradstreet. Jednakże największym wyróżnieniem i głównym powodem do dumy jest uznanie klientów oraz fakt, że postrzegają przedsiębiorstwo nie jako instytucję, ale godnego zaufania partnera biznesowego.

fb button

grab my essay banner

logo jooble