Nowoczesne zakłady przemysłowe podnoszą bezpieczeństwo swoich pracowników oraz reorganizują pracę poprzez malowanie linii. Jak zrobić to prawidłowo i jakie inne korzyści niesie ze sobą wyznaczenie poszczególnych stref poprzez malowanie linii? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne dla każdego zarządcy fabryki lub magazynu.
W jakich sytuacjach malujemy linie na hali produkcyjnej i w magazynie?
Linie maluje się w celu wyznaczenia poszczególnych stref w miejscu pracy. Ich celem jest dokładne i niezmienne oznaczenie miejsc, w których znajdować muszą się maszyny i inne urządzenia wykorzystywane w pracy, regały magazynowe, pola odkładcze, strefy pracy czy drogi komunikacyjne. Malowania linii dokonuje się w czasie:
- organizacji pracy i ruchu w nowopowstałych halach i magazynach,
- zmiany organizacji pracy oraz ścieżek komunikacyjnych,
- nowej aranżacji starych przestrzeni.
Warto wspomnieć o tym, że w przypadku zmiany organizacji konieczne może okazać się uprzednie usunięcie starego oznakowania poziomego. Zadbaj o to, by odbyło się ono zgodnie z nowoczesnymi metodami, które zapewniają pełną skuteczność oraz są bezpieczne dla powierzchni. Najlepiej skorzystać z kompleksowej usługi i zlecić to firmie, która ma wykonać również malowanie.
Jak malowanie linii pomaga w pracy?
Coraz więcej zakładów decyduje się na wprowadzenie skutecznego systemu 5S, którego celem jest podniesienie efektywności pracy oraz poprawa bezpieczeństwa wszystkich pracowników i osób znajdujących się na terenie zakładu, np. gości czy audytorów. Na czym polega system 5S? Jest to system standaryzujący przebieg pracy, polega na wyznaczeniu stałych miejsc dla wszystkich maszyn i przedmiotów, stref pracy, a także wprowadzeniu reguł mających na celu zdyscyplinowanie wszystkich pracowników. 5S to:
- sortowanie,
- systematyka,
- sprzątanie,
- standaryzacja,
- samodyscyplina.
Jakie linie malujemy w zakładach pracy?
Planując linie na halach i w magazynach warto zadbać o to, by wszystkie linie odnoszące się do konkretnego aspektu pracy były namalowane w jednym kolorze. Tak dla przykładu:
- ścieżki komunikacyjne możemy wyznaczyć białym kolorem,
- miejsca dla maszyn często wyznacza się żółtymi liniami,
- pola odkładcze mogą zostać wyznaczone zielonymi liniami,
- miejsca wyłączone z użytkowania często oznacza się kopertami wyznaczonymi przez czerwone linie (mogą być miejsca, gdzie ze względów bezpieczeństwa należy stawiać żadnych przedmiotów – np. pod ujęciem wody czy apteczkami pierwszej pomocy).
Jaka metoda malowania sprawdza się najlepiej?
Najskuteczniejszym sposobem malowania linii jest stosowana m.in. przez firmę Incor metoda natrysku hydrodynamicznego. Sprężona w specjalistycznym pojemniku farba jest wyrzucana z dużą siłą przez dyszę, która równomiernie pokrywa całą powierzchnię przeznaczoną do malowania. Sposób ten pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu, szczególnie w sytuacjach, kiedy konieczne jest malowania większej powierzchni.
Ważny jest również dobór odpowiedniej jakości farb. W halach i na magazynach najlepiej sprawdzają się:
- farby drogowe – oprócz parkingów i dróg idealnie sprawdzają się również w halach,
- farby na bazie żywicy epoksydowej – są odporne na czynniki chemiczne, a także zapewniają sterylność.