Jeśli szukamy czegoś, co może zastąpić tradycyjne rusztowanie i jednocześnie ma duży zasięg oraz wysokość roboczą, a do tego cechuje się stabilnością i gwarantuje bezpieczną pracę na wysokości… Powinniśmy postawić na podnośniki przegubowe. Sprawdźmy, jak sprawdzają się one w pracach konserwacyjnych.
Podnośnik przegubowy – sprzęt do zadań specjalnych
Dzięki niewielkim rozmiarom podnośniki koszowe przegubowe świetnie radzą sobie w warunkach ograniczonej przestrzeni, jednocześnie umożliwiając prowadzenie prac na dużych wysokościach – w zależności od modelu, może to być nawet ponad 40 m. Niewielki promień skrętu, mocna konstrukcja i stosunkowo nieduża waga sprawiają, że podnośniki przegubowe dają szerokie możliwości zastosowania.
Prace konserwacyjne i modernizacyjne z użyciem podnośnika przegubowego mogą dotyczyć m.in.:
- dachów,
- fasad i elewacji budynków,
- oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego,
- reklam zewnętrznych,
- konstrukcji stalowych,
- systemów klimatyzacji i wentylacji,
- instalacji elektrycznych itp.
Niewątpliwą zaletą podnośnika przegubowego jest także to, że nie musi być ustawiany bezpośrednio pod miejscem wykonywania robót. Dzięki temu jest doskonałym rozwiązaniem, gdy dostęp jest ograniczony.
Do pracy w hali – podnośnik przegubowy elektryczny
Mniejsze podnośniki przegubowe o napędzie elektrycznym sprawdzają się podczas prac prowadzonych wewnątrz pomieszczeń. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane przy pracach konserwacyjnych prowadzonych w halach wystawienniczych, sportowych i przemysłowych.
Fot. Elektryczne podnośniki przegubowe przeznaczone do prac wewnątrz pomieszczeń wyposażone są m.in. w pełne i niebrudzące koła.
Niewielkie rozmiary sprawiają, że podnośniki przegubowe elektryczne stosowane są w pracach konserwacyjnych i podczas obsługi wnętrz centrów handlowych i logistycznych. Sprawdzają się też jako bezpieczny podnośnik w obiektach przemysłowych w czasie prac realizowanych w miejscach trudno dostępnych, ponad liniami technologicznymi i regałami.
Płynne i łatwe sterowanie koszem podnośnika przekłada się na duży komfort i bezpieczeństwo pracy. Podnośniki przegubowe elektryczne są też przyjazne dla środowiska i ciche oraz energooszczędne. Większe podnośniki przegubowe elektryczne, mające masywniejszą konstrukcję, mogą być wykorzystywane także do prac na zewnątrz. Wymagają jednak utwardzonego podłoża.
Trudne warunki terenowe – podnośnik przegubowy spalinowy
Podnośniki przegubowe spalinowe, ze względu na zasilanie silnikiem Diesla i konieczność odprowadzania spalin, przeznaczone są przed wszystkim do prac zewnętrznych.
Fot. Podnośnik przegubowy spalinowy można wykorzystać także wewnątrz budynków, pod warunkiem jednak, że zapewniona jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń.
Nowoczesne podnośniki przegubowe często wyposażone są w napęd na cztery koła i mają możliwość skrętu dwoma kołami, a dzięki krótkiemu czasowi podnoszenia konstrukcji znacznie przyspieszają i usprawniają prowadzone prace.
Czy warto wynająć podnośnik przegubowy?
W zależności od wybranego wariantu, podnośniki przegubowe dają możliwość pracy zarówno w zamkniętej hali, jak i w otwartym terenie. Są niezawodne i trwałe. Zamontowane w nich systemy przeciążenia chronią przed awariami podnośnika przegubowego. Wysoka jakość zastosowanych części sprawia, że podnośniki te wyróżniają się bezawaryjnością i wysoką sprawnością. Warto też zwrócić uwagę na ich dużą wydajność, uniwersalność i prostotę konserwacji.
***
Wyspecjalizowane firmy, jak GIZO, oferują wynajem podnośników przegubowych na atrakcyjnych warunkach. Podnośniki przegubowe GIZO możesz znaleźć tutaj: https://gizo.pl/podkategoria/podnosniki-przegubowe/?wynajem. Decyzję o wypożyczeniu sprzętu warto poprzedzić jednak analizą potrzeb i dopytać specjalistów o szczegóły pracy urządzenia, tak by wybrana maszyna rzeczywiście spełniła oczekiwania.