Obsługa informatyczna coraz częściej zlecana jest zewnętrznym firmom outsourcingowym. Kiedy warto wybrać taką właśnie ofertę?
Serwery, komputery, urządzenia mobilne, sieci, oprogramowanie – te wszystkie elementy tworzą nowoczesne zaplecze informatyczne w biznesie. Aby działało niezawodnie, obsługa informatyczna powinna być powierzona fachowcom w tej dziedzinie.
Obecnie tylko wybrane firmy mogą pozwolić sobie na zatrudnienie własnego informatyka lub informatyków odpowiedzialnych za powyższe obszary. W większości przypadków obsługa informatyczna prowadzona jest w formie outsourcingu.
Na czym dokładnie polega outsourcing obsługi informatycznej? Jakie działania obejmuje? Jakie korzyści wynikają z outsourcingu w IT? Kiedy warto zdecydować się na taką ofertę?
Outsourcing obsługi informatycznej – kompleksowe wsparcie dla firm
Prawidłowa obsługa informatyczna to gwarancja, że wszystkie elementy wchodzące w skład IT w firmie będą działały bez zarzutu. Często wystarczy nawet drobna usterka, aby firma natychmiast mogła odczuć je negatywne konsekwencje. Niedziałająca strona internetowa, awaria serwera, utrata ważnych danych przechowywanych na dyskach to jedynie kilka przykładów.
W większych firmach obsługa informatyczna jest obowiązkiem całych działów lub też poszczególnych pracowników posiadających wiedzę i doświadczenie w dziedzinie IT. Tam, gdzie takie rozwiązanie nie jest opłacalne, obsługa informatyczna często ma formę outsourcingu.
Outsourcing to ogólne określenie działań realizowanych na rzecz klienta przez firmy zewnętrzne. To popularne rozwiązanie w biznesie, ponieważ firmom często nie kalkuluje się zatrudnianie nowych pracowników czy tworzenie dodatkowych działów tylko po to, aby skorzystać z określonych rozwiązań.
Jednym z obszarów, w których stosuje się outsourcing, jest także obsługa informatyczna, która obejmuje szereg różnych działań.
Obsługa informatyczna – zakres usług:
- budowa sieci informatycznych
- administracja sieciami i serwerami
- serwisowanie urządzeń komputerowych i powiązanych
- wdrażanie nowych technologii
- tworzenie backupów – kopii bezpieczeństwa
- wdrażanie polityki bezpieczeństwa zgodnie z najnowszymi wymogami RODO
- instalacja i serwis oprogramowania firmowego
- audyty informatyczne w formie
- szkolenia informatyczne pracowników
- kontakty i negocjacje z dostawcami usług
- doradztwo techniczne
- dostawa sprzętu informatycznego i materiałów eksploatacyjnych
Firmy outsourcingowe mogą dopasować się indywidualnie do potrzeb klientów pod kątem ich wymagań w dziedzinie obsługi IT, a także mogą zasugerować, jakie rozwiązania będą wówczas najbardziej korzystne.
Obsługa informatyczna może mieć wówczas postać helpdesku – pomocy świadczonej telefonicznie albo przez czaty on-line, ale również pracownicy firmy mogą w razie potrzeby przyjechać do siedziby klienta, aby wykonać określone prace.
Outsourcing obsługi informatycznej jest związany z wieloma korzyściami – zarówno dla najmniejszych firm, które potrzebują fachowej pomocy, jak również dla tych większych, które posiadają bardziej rozwiniętą strukturę IT.
Zalety outsourcingu w obsłudze informatycznej firm:
- dostęp do szerokiej wiedzy doświadczonych informatyków
- możliwość korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych
- zredukowanie kosztów związanych z obsługą informatyczną firmy
- zmniejszenie ryzyka występowania poważnych awarii
- możliwość skoncentrowania się na kluczowych aspektach działalności
- optymalizacja procesów biznesowych związanych z IT
- poprawa konkurencyjności firmy
- obniżenie ryzyka w biznesie związanego z IT
Komu zlecić outsourcing obsługi IT?
Aktualnie działa wiele firm, których domeną jest obsługa informatyczna. Możemy znaleźć je także za pośrednictwem internetu.
Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto zapoznać się z różnymi z nich, aby następnie dopasować taką, która będzie odpowiadała naszym potrzebom pod kątem zakresu usług oraz kosztów.
Profesjonalna obsługa informatyczna jako outsourcing to domena firmy IT Center z Warszawy.