magazine top

Firma Ficomirrors Polska (FMP), wchodząca w skład grupy Ficosa International, jest przodującym producentem lusterek samochodowych, zbiorników na ciecz oraz dźwigni zmiany biegów w Europie Środkowo-Wschodniej. Zaangażowanie, wkład i ambicja pracowników spółki sprawiły, że zakład dołączył do czołówki producentów w przemyśle motoryzacyjnym, zapewniając sobie opinię wiarygodnego, innowacyjnego i konkurencyjnego gracza na rynku. Obecnie, myśląc o zwiększeniu zasięgu swojej działalności, Ficomirros Polska nieustannie pracuje nad polepszaniem jakości swoich wyrobów i oferuje klientom produkty jeszcze bardziej dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. 

O firmie
Fabryka FMP powstała w 2001 roku w wyniku wykupienia części firmy Magneti Marelli przez grupę Ficosa International, będąca międzynarodową korporację zajmującą się badaniem, rozwojem, produkcją i komercjalizacją systemów zarówno do pojazdów osobowych, jak i ciężarowych. Grupa Ficosa działa od 1949 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Barcelonie. Obecna jest w 19 krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji w postaci centrów produkcji, centrów inżynieryjnych oraz biur handlowych. Zatrudnia łącznie ponad siedem tysięcy pracowników i jest oficjalnym dostawcą, a także partnerem technologicznym dla większości firm produkujących samochody na całym świecie. Dostarcza swoje produkty w takich segmentach rynku motoryzacyjnego jak: lusterka wsteczne, komunikacja dla pojazdów, anteny, systemy wspomagające ADAS, dźwignie zmiany biegów, hamulce postojowe, systemy dla płynów, systemy chwytu powietrza, części do samochodów ciężarowych. W trakcie dziewięciu lat swojej działalności Ficomirrors Polska prężnie się rozwijała i rozbudowywała przez co zmieniała trzykrotnie swoją siedzibę. W 2005 roku, jako efekt inwestycji wartej 18 mln euro, powstała obecna siedziba zakładu, znajdująca się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Dąbrowie Górniczej. Łączna powierzchnia zakładu to 15 000 m2, na których znajdują się pomieszczenia biurowe i magazynowe, warsztat form oraz cztery sekcje produkcyjne. Dyrektor Generalny Jerzy Mazur podkreśla, że jest jeden z większych zakładów w grupie, który pozwolił na podwojenie wielkości sprzedaży z 100 mln PLN w 2006 (w Sosnowcu) do 230 mln PLN w 2009. Sercem zakładu jest sekcja montażu, do której spływają komponenty produkowane z pozostałych trzech sekcji, czyli wtrysków, lakierni i rozdmuchu. Sekcje te wraz z zapleczem technicznym pozwalają na kompleksowe zaspokojenie wymagań klientów FMP, a także na dywersyfikacje produktów. Firma w Polsce zajmuje się głównie produkcją lusterek dla Fiata, Vw, Forda, Iveco, Skody, Mercedesa, Bentley’a oraz zbiorników plastikowych dla Audi i GM jak również dźwigni zmiany biegów dla Toyoty. Obecna działalność skupia się na dwóch segmentach rynku motoryzacyjnego:

1.Produkcji lusterek wstecznych wszelkiego typu, które zawierają najnowsze technologie i są zaprojektowane zgodnie z wymaganiami stylu pojazdu, a jednocześnie spełniają wszystkie wymogi normalizacji i jakości, niezbędne do wykonywania tej funkcji. Grupy produktów w tym segmencie to:

- Zewnętrzne lusterka wsteczne
- Zewnętrzne lusterka wsteczne z kierunkowskazem
- Zewnętrzne lusterka wsteczne ze zintegrowaną anteną
- Wewnętrzne lusterka wsteczne
- Zewnętrzne lusterka wsteczne do ciężarówek

2. Produkcji zbiorników:

- Zbiorniki na ciecz
- Systemy do spryskiwania szyb i reflektorów.

Lokalność na skalę globalną
Co trzeci samochód poruszający się po drogach świata ma zamontowane produkty firmy Ficosa. Co więcej, liczba zwrotów gwarancyjnych jest przy tym znikoma, co może świadczyć o wysokiej jakości i wytrzymałości produktów, które są ulepszane od ponad 60 lat. Dzisiaj firma wprowadza na rynek lusterka z wbudowanymi antenami radiowymi i nawigacyjnymi, jak i inne elektroniczne rozwiązania, które pozwolą na zredukowanie kosztów produkcji aut oraz poprawienie wyglądu i bezpieczeństwa pojazdów. Nie oznacza to jednak, że nowa grupa produktów stanie się ważniejszą częścią oferty w stosunku do pozostałych produktów, które cały czas cieszą się dużą popularnością. Pan Mazur uważa, że w czasach kryzysu ekonomicznego lepiej się skupiać na sprzedaży samochodów mniejszych, tańszych i bardziej ekologicznych, dlatego powinno się promować auta małolitrażowe. A w przypadku gdy tak się stanie, spółka Ficomirrors Polska jest w pełni przygotowana na dostosowanie produkcji do wymagań rynku. Wysoko wykwalifikowana kadra działów „design” i R&D potrafi zadbać o najdrobniejsze szczegóły, a dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu zakład zapewnia przy tym najwyższą jakość i minimalne odrzuty z cyklu produkcyjnego, co powoduje niższe koszty operacyjne przekładające się bezpośrednio na cenę i jakość wyrobów dostarczanych do OEM-ów. Taki sposób organizacji produkcji pozwala zagwarantować konkurencyjność produktów na rynku. Lokalizacja fabryki w Polsce też nie jest bez znaczenia. Patrząc z perspektywy lokalnej, firma położona jest w sercu zagłębia przemysłowego blisko Fiata Polska, natomiast z globalnego punktu widzenia, leży centralnie w Europie. Pozwala to szybko dostarczać produkty do odbiorców zlokalizowanych w Europie Zachodniej czy Południowej, szybko reagować na ich potrzeby, jak również być dobrym parterem dla zakładów lokujących się coraz częściej za wschodnią granicą naszego kraju. Na przykład wieloletnim partnerem FMP jest Ford w St. Petersburgu, do którego zakład dostarcza lusterka. Sugerując się licznym gronem międzynarodowych klientów, można stwierdzić, że produkty firmy FMP są konkurencyjne i cieszą się dużą popularnością, co w skali globalnej z kolei przekłada się na trzydziestoprocentowy udział w produkcji lusterek samochodowych.

Ludzie z wartościami
Władze spółki przyznają otwarcie, że wszystkie osiągnięcia firma zawdzięcza swoim pracownikom, którzy stanowią jej największą wartość. Początkowo spółka zatrudniała 80 osób, lecz liczba ta stale wzrastała, osiągając w roku 2009 prawie 500 stałych pracowników i grupę dodatkowych w celu wykonania planów produkcyjnych dla firmy Randstad, z którą FMP współpracuje od roku. W czasie rozwoju firmy następował rozkwit talentów i osobowości wśród pracowników. Wielu z nich, wyznając wartości Ficosy oraz zdobywając doświadczenie w różnych działach firmy, objęło wiele stanowisk specjalistycznych i kierowniczych w firmie. Firma stwarza możliwości osobom zaangażowanym, kreatywnym i chętnym do pracy zespołowej, ciągle ich motywuje i otwiera przed nimi nowe perspektywy rozwoju. W zamian może się poszczycić zgranym zespołem, który potrafi wyznaczać sobie wspólne cele i doskonale współpracować z kierownictwem. Dyrekcja to ludzie z wieloletnim doświadczeniem zdobytym w międzynarodowych firmach w Polsce i na świecie, pracujący w przeszłości nie tylko w Automotive, ale też w sektorze B2B, AGD, elektronicznym itd. Przynieśli ze sobą odmienne, często świeższe spojrzenie na problemy i sposoby ich rozwiązywania, a doświadczenia przez nich zdobyte w przeszłości powodują, że zespoły, którymi kierują stały się świetnym skupiskiem młodych ludzi gotowych podjąć każde wyzwanie. Oprócz pracowników, którzy pracują od wielu lat, do firmy dołączają nowe osoby z doświadczeniem, często międzynarodowym, które wnoszą nowe spojrzenie. Zespolenie tych dwóch grup z odpowiednią strategią stało się kluczem do silnego i stabilnego fundamentu rozwoju firmy. Strategia polega na połączeniu Ficosa Manufacturing System FMS, bazującego na rozwiązaniach Lean z polityką „otwartych drzwi”. Dodatkowo system zapewnienia jakości został wzmocniony o nowoczesne metody rozwiązywania problemów, jakim jest metodologia Six Sigma, skupiająca się głównie na kwestiach obnizania kosztow przy jednoczesnym podoszeniu jakości procesow czy tez produktow. np. bezkosztowe podniesienie wydajności lakierni o 45% czy doskonalenie przepływu materiałów i optymalizacji transportu. Z drugiej strony, chcąc zaangażować pracowników w proces doskonalenia organizacji, FMP stwarza szereg różnych możliwości: warsztaty Hoshin-Kaizen, zespoły projektowe Six Sigma, zespoły SMED czy program „System Sugestii”. Inicjatywy te znacząco wpłynęły nie tylko na jakość produktów, ale przede wszystkim na jakość i wydajność procesów, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo. Szczególnie cenne jest zwiększenie świadomości pracowników. W wielu przypadkach zmieniło się także podejście do wykonywanej pracy. Pracownik ma wpływ na to co dzieje się na jego stanowisku pracy. Jego głos jest nie tylko słyszalny, ale przede wszystkim brany pod uwagę, a pomysły realizowane.

Współczesne tendencje
W skali globalnej Polska jest nadal mniej konkurencyjna w stosunku do takich krajów jak Chiny, Indie, Turcja, Rumunia czy Bułgaria. Powód jest prosty – kraje te mają do zaoferowania tańszą siłę roboczą. Współczesna tendencja polegająca na relokacji przemysłu na Wschód zapewne będzie trwać nadal, jednak Ficomirrors Polska nie traci optymizmu co do oceny światowych trendów: „(…) Potrafimy być konkurencyjni nawet dla Chin. Daleka to droga, ale miesiąc po miesiącu nasz zakład poprawia wyniki i to nie tylko te finansowe” – twierdzi Dyrektor Generalny FMP Jerzy Mazur. „Mamy ciągle wolne moce przerobowe uzyskane w wyniku usprawnień, jakie poprzez ostatnie lata wprowadziliśmy w zakładzie. (…) Szukamy zatem nowych zleceń, nawet spoza Automotive” – dodaje. Jakie zatem cele spółka stawia sobie na drodze do sukcesu? Po otrzymaniu certyfikatów uznania jakości ISO 9000, ISO 14000, „The Best Supplier” od GM czy „Q1” od Forda (w trakcie), zakład chce stale ulepszać jakość swoich produktów i usług. W tym celu wprowadzono w firmie program „3Q3”, którego celem jest poprawienie jakości trzykrotnie przeciągu trzech lat. Pozwoli to producentowi uplasować się pod względem jakości w czołówce grupy Automotive. Kluczem do sukcesu będzie zaangażowanie całej załogi w ten program oraz konsekwentna realizacja założeń, jakie zostały wprowadzone w przy założeniach „Lean” i Six Sigma. Kryzys nie musi być czymś złym. Wręcz przeciwnie. Może okazać się pomocny w znalezieniu rozwiązań, po które wcześniej nie sięgano. Ficomirrors Polska wierzy, że jest to prawda i liczy na współpracę z firmami, które uważają podobnie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne