magazine top

popularniejszym rozwiązaniem wśród Polaków. Podobnie jak na rynkach zachodnich, można u nas zaobserwować dynamiczny rozwój tej branży, jednak wzrost ten odnotowuje się zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich.

Z ofert wypożyczalni samochodów chętnie korzystają nie tylko duże korporacje i miejskie firmy, ale również przeciętny Kowalski, który wybiera się na wakacje i potrzebuje przetransportować rodzinę oraz bagaże na lotnisko, a także osoby potrzebujące przewieźć przedmioty większych gabarytów. Jak wygląda rynek wynajmu aut w Polsce? Odpowiadamy.

Wypożyczalnia aut – sposób na oszczędność

Na rynku dostępnych jest wiele form wynajmu aut, dzięki czemu każda osoba fizyczna oraz przedsiębiorca mogą rozważyć najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Wynajmy krótkoterminowe są nieco droższe niż długoterminowe, jednak obie opcje znajdują w Polsce coraz więcej zwolenników. Zwłaszcza, że można liczyć na różnorodne pojazdy od samochodów osobowych, ekonomicznych i kompaktowych, przez limuzyny oraz auta luksusowe, aż do busów osobowych, np. w krakowskiej wypożyczalni Carmines - https://carmines.pl/lokalizacje/krakow/bronowice/

Jak pokazują aktualne dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), rok 2019 przyniósł wynajmowi długoterminowemu wzrost na poziomie 10,6 proc. W praktyce oznacza to, że łączna liczba samochodów wykorzystywanych przez firmy w ramach wynajmu długoterminowego wzrosła w zeszłym roku aż o ponad 10% w porównaniu z 2018 rokiem. Jednocześnie na potrzeby wynajmu samochodów zakupiono o blisko 6,1 % więcej nowych aut osobowych niż w roku 2018. Dane instytucji pokazują również, że aż co piąty (22,1%) nowo zakupiony samochód osobowy znalazł się w wynajmie długoterminowym, co łącznie dało ilość około 86,8 tysięcy nowo zakupionych pojazdów przez firmy i przedsiębiorców.

Nowoczesny sposób na podróżowanie mieszkańców miast

Ze względu na zwiększające się w polskich miastach korki, problemy z zaparkowaniem samochodu, zbyt rzadkim i niedogodnym kursowaniem komunikacji publicznej oraz postępującym zanieczyszczeniem powietrza coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się wynajem aut na minuty. Rozwiązanie to często okazuje się tańsze oraz bardziej ekologiczne dla uczestników ruchu drogowego.

Jak pokazują dane DataArt, firmy z branży konsultingu technologicznego, liczba pojazdów wypożyczanych na minuty zwiększyła się od początku 2019 r. aż o 69%, rosnąc do ilości około 43,7 tysiąca. Dostawcy tego rodzaju usług zapowiadają, że planują zwiększyć swoją flotę nawet o 50%, oferując mieszkańcom miast tańsze, wygodniejsze i łatwiej dostępne podróżowanie. Cieszące się olbrzymią popularnością rowery i hulajnogi wynajmowane na minuty są intensywnie uzupełniane o samochody osobowe, a ich konkurencyjna cena jest kuszącą alternatywą dla posiadania własnego pojazdu.

Wśród mieszkańców większych miast niesłabnącą popularnością cieszą się również aplikacje podróżnicze, takie jak Uber, Bolt lub Free Now. Swoich użytkowników kuszą one nie tylko atrakcyjną ceną, ale również dużą dostępnością pojazdów na terenie miast oraz często ich wyższą klasą. Są one wygodniejszą oraz tańszą alternatywą dla tradycyjnych taksówek. Korzystając z mobilnych aplikacji do przejazdów za kilometr trasy użytkownicy płacą średnio 1-1,30 zł. Rozwiązanie to pozwala również z góry poznać koszt przejazdu, co ułatwia podjęcie decyzji o jego zamówieniu.

Jak będzie zmieniał się rynek wypożyczalni aut w Polsce?

Zdaniem Grzegorza Szymańskiego, Prezesa Zarządu PZWLP, rynek wynajmu samochodów w Polsce wciąż jest stosunkowo mało nasycony, co otwiera przed nim duże szanse. Branża swoje nadzieje pokłada zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorcach, którzy do tej pory korzystali jedynie z klasycznych leasingów finansowych. Wybór ten pozwał im tylko sfinansować zakup własnego auta. Tymczasem małe i średnie firmy wzorem korporacji zaczynają oczekiwać bardziej kompleksowych usług, w efekcie coraz częściej decydują się na wynajem długoterminowy.

Materiały źródłowe:

  • „Wynajem długoterminowy aut z ponad 10% wzrostem w wymagającym dla branży flotowej 2019 r.”, PZWLP, luty 2020.
  • „Transport-sharing w Polsce: Liczba pojazdów na minuty wzrosła o 69 proc. od początku roku, ale operatorzy planują zmniejszyć to zawrotne tempo”, DataArt, listopad 2019.

fb button

grab my essay banner

logo jooble