Wrocław jest jednym z najszybciej rozwijających się regionalnych rynków biurowych w Polsce i w wyniku dużej aktywności deweloperów, jak i najemców, może już z powodzeniem konkurować z Warszawą i Krakowem. Świetna lokalizacja, a także dostęp do wysoko wykwalifikowanych kadr to magnes głównie dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu, który to w głównej mierze jest odpowiedzialny za tak wysoki popyt.
Wrocław cały czas umacnia swoją pozycję w pierwszej trójce regionalnych rynków biurowych w kraju. Nic dziwnego, bowiem to naprawdę dogodna lokalizacja dla firm, które szukają odpowiedniego miejsca do ekspansji na inne rynki Europy Wschodniej i Środkowej. Położenie Wrocławia w samym sercu Dolnego Śląska czyni go jedną z najprężniej rozwijających się aglomeracji w południowej części kraju, a duża liczba uczelni wyższych gwarantuje stały dostęp do wyspecjalizowanych kadr.
Wysoka jakość życia, świetna infrastruktura i wspomniane już zasoby ludzkie czynią to miasto idealnym miejscem szczególnie dla przedsiębiorstw działających w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. To właśnie branża BPO/SSC jest motorem, który napędza deweloperów. Ci mogą czuć się pewnie, bowiem wysoki popyt generowany przez wspomniany już sektor zachęca do inwestycji szczególnie w nowoczesne budynki biurowe o podwyższonym standardzie.
W wyniku podniesienia podaży, specjaliści z JLL przewidują, że tendencje zwyżkowe będą dotyczyć także współczynnika pustostanów. Nie będzie to jednak wzrost wysoki i zauważalny dopiero w perspektywie 6-9 miesięcy. Aktualnie współczynnik ten utrzymuje się w okolicach 10%, a powierzchnia niewynajęta to głównie przestrzeń w starszych budynkach. Za to niewielkiemu obniżeniu ulegną stawki czynszowe, które wahają się w granicach 12 -13 €/m2/miesiąc (średnie stawki) i 14 - 14,5 €/m2/miesiąc (stawki wyższe).
Wrocławskie inwestycje
Gdzie celują wrocławscy deweloperzy? Jak zwykle najbardziej "rozbudowaną" dzielnicą jest Śródmieście, gdzie powstają kilka dużych biurowców spełniających wszystkie standardy ekologiczne. Dominikański, zlokalizowany przy ul. Oławskiej, zaoferuje przyszłym najemcom 35 600 m2 powierzchni do wynajęcia, a jego nowoczesna bryła budynku czyni go jednym z najciekawszych, aktualnie realizowanych projektów na terenie Wrocławia.
Najemcy do swojej dyspozycji będą mieć w niedalekiej przyszłości, wyposażone w energooszczędne rozwiązania biura, które pozwalają na właściwie dowolną i w pełni elastyczną aranżację. Drugi, wspomniany biurowiec to Nobilis Business House - budynek klasy A, który najemcom już w kwietniu 2016 roku udostępni prawie 17 000 m2 nowej powierzchni. Podobnie, jak w przypadku Dominikańskiego, i ten projekt jest projektem zielonym, a fasada zbudowana w głównej mierze z elementów przeszklonych zapewni dostęp światła dziennego.
Wartymi uwagi inwestycjami w Śródmieściu są także Promenady Zita Phase II oraz Wrocław 101 – biurowce, które z powodu swojej bardzo nowoczesnej architektury z pewnością będą wyróżniać się w panoramie wrocławskiego centrum. Nie tylko jednak serce miasta odznacza się wysoką aktywnością deweloperów, bowiem na terenie innych dzielnic również znajdują się biurowce w zaawansowanej fazie budowy. Nowoczesny Perydot, czteropiętrowy Długosza Business Park III czy choćby pierwszy budynek kompleksu biznesowego Business Garden Wrocław to tylko kilka, których budowa zostanie ukończona w tym lub przyszłym roku. Szczegóły wszystkich podjętych inwestycji, a także budynków dopiero planowanych odnaleźć można pod adresem: http://www.bazabiur.pl/biura-do-wynajecia-wroclaw.html.