W 2016 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kilka istotnych zmian w prawie pracy, które potem zostały uchwalone przez sejm i zaczęły lub zaczną obowiązywać w 2017 roku. Wprowadzają zamiany zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników.
Więcej czasu na odwołanie od wypowiedzenia
Na podstawie nowych przepisów pracownik ma więcej czasu na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę albo w sytuacji, gdy zostanie ona rozwiązana w trybie natychmiastowym. Do tej pory czas ten nie był zbyt długi i wynosił siedem dni w przypadku wypowiedzenia umowy i dwa tygodnie, gdy doszło do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (wliczając to zarówno dni robocze, jak i wolne).
Nowelizacja sprawiła, że pracownik na odwołanie się będzie mieć 21 dni. Zarówno wtedy, gdy rozwiązano z nim umowę z wypowiedzeniem, jak i wtedy, gdy nastąpiło to w trybie natychmiastowym. Czas liczony jest od dnia doręczenia wypowiedzenia albo od dnia natychmiastowego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
Stare zasady wydawania świadectwa pracy
Świadectwa pracy wydawane za okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na okres próbny lub umowy na czas określony do tej pory były wydawane po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy. Ustawodawca uznał ten przepis za niewłaściwy i kłopotliwy, więc postanowił przywrócić stare zasady z niewielkimi zmianami.
Według przepisów pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwa pracy, jeżeli w ciągu tygodnia od zakończenia obowiązywania umowy o pracę nie zawrze z nim nowej umowy. Jeżeli strony będą chciały kontynuować współpracę, świadectwo wydane będzie tylko na wniosek pracownika. Nie ma znaczenia, na jaką umowę zatrudniony jest pracownik. Istnieje też możliwość wydania świadectwa pracy w formie elektronicznej na wniosek pracownika.
Regulaminy zakładowe
Od początku 2017 roku regulamin pracy i wynagradzania musi ustalić ten pracodawca, który zatrudnia co najmniej 50 pracowników na pełny etat. Wcześniej liczba ta wynosiła 20 pracowników. Jeżeli w firmie zatrudniającej od 20 do 50 pracowników działają związki zawodowe i wystąpią one z wnioskiem o wprowadzenie regulaminu pracy i wynagradzania, pracodawca ma obowiązek go ustalić. Jeśli nie wystąpią, może, ale nie musi.
Fundusz świadczeń socjalnych
W tym przypadku ustawodawca zastosował podobne zasady jak przy regulaminach. Jeżeli w firmie zatrudnionych jest na pełny etat minimum 50 pracowników, pracodawca musi utworzyć fundusz świadczeń socjalnych - mówi Katarzyna Mordzak z http://torun-adwokat.com. Jeżeli zatrudnienie wynosi między 20 a 50 osób na pełnym etacie, wtedy fundusz musi być utworzony, kiedy wnioskować będzie o to organizacja związkowa.
Umowa o współodpowiedzialności materialnej
Zgodnie z nowymi przepisami nie tylko umowa o zakazie konkurencji, lecz również umowa o współodpowiedzialności materialnej pracownika musi być zawierana w formie pisemnej. W żadnej innej formie z mocy prawa nie będzie ważna.
Wyższa płaca minimalna i minimalna stawka za godzinę pracy
Od 2017 roku wyższa jest płaca minimalna i wynosi obecnie 2000 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy nie jest już zależne od stażu, co także jest nowością. Zmianie uległo także minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy. Wynosi ono obecnie 13 zł dla pracujących na umowach zlecenie oraz umowach o dzieło.