magazine top

CIMAT Sp. z o.o. jest liderem w produkcji i sprzedaży nowych wyważarek w Polsce oraz jednym z liczących się dostawców na świecie. Przedsiębiorstwo działa na rynku od 1987 roku, a od 2015 roku jest częścią Grupy Burke Porter. O firmie opowiada Pan Paweł Sadowski - Dyrektor ds. Rozwoju, Członek Zarządu Przedsiębiorstwa CIMAT Sp. z o.o., Burke Porter Group.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa CIMAT i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Przedsiębiorstwo CIMAT Sp. z o.o. zostało założone w 1987 roku przez trzech doktorów ówczesnej uczelni technicznej w Bydgoszczy, która dzisiaj nosi nazwę: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Wtedy to trzej panowie: Andrzej Topoliński, Mirosław Malec oraz Ludwik Ciołczyk postanowili założyć firmę, która będzie świadczyła usługi wsparcia technicznego firm w zakresie analizy drgań oraz wyważania dynamicznego. Pierwsze konstrukcje urządzenia pomiarowego ROTORTEST pozwoliły młodej firmie ustabilizować swoją egzystencję w latach 90-tych, gdy dynamicznie zmieniające się polskie firmy potrzebowały modernizacji wyważarek, szczególnie w zakresie przestarzałej elektroniki. CIMAT zaczął również dostarczać na rynek Polski kompletne wyważarki do różnych gałęzi przemysłu. Od początku nowego wieku CIMAT konsekwentnie poszerzał działalność na nowym rynku – urządzeń służących warsztatom regeneracji turbosprężarek. Wyważarki komponentów oraz rdzeni turbosprężarek, a następnie urządzenia do regulacji układów zmiennej geometrii TURBOTEST pozwoliły wręcz rozwinąć w kraju rynek regeneracji turbosprężarek. Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku było kolejnym kamieniem milowym w rozwoju firmy CIMAT i pozwoliło na jej dalszy wzrost. Ekspansja na rynkach europejskich oraz pozaeuropejskich sprawiły, że połowa aktualnie produkowanych urządzeń jest wysyłana za granice naszego kraju. Aktywność firmy na rynkach zagranicznych spowodowała, że została ona zauważona przez osoby zarządzające Grupą Burke Porter, która budowała holding składający się z firm zaawansowanych technologicznie, działających m.in. w obszarze przemysłu motoryzacyjnego. Po akwizycji w 2015 roku, firma CIMAT uzyskała dostęp do klientów Grupy Burke Porter na całym świecie i przeszła reorganizację umożliwiającą jej dopasowanie do struktur Grupy.

CIMAT jest nowoczesną i jedyną firmą w Polsce, która zajmuje się projektowaniem oraz produkcją wyważarek dla różnych branż przemysłu. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, usługach i zapleczu produkcyjnym firmy?

Jesteśmy dumni z tego, że wszystkie urządzenia są projektowane i produkowane w naszej firmie, a w naszym asortymencie jest ponad setka różnego rodzaju maszyn. Podzielić je można na dwie grupy: urządzenia do przemysłu oraz urządzenia do warsztatów. Urządzenia do warsztatów zajmujących się regeneracją turbosprężarek stanowią istotną część naszej produkcji. Wyważarki do komponentów oraz rdzeni turbosprężarek i urządzenia do regulacji układów zmiennej geometrii TURBOTEST są niezbędnym wyposażeniem tysiąca warsztatów na całym świecie. Usługi wyważania wirników na miejscu oraz u klienta są uzupełniane przez bogatą ofertę szkoleń i certyfikacji wyważarek, a doświadczona kadra inżynierska potrafi doradzić i rozwiązać problemy technologiczne związane z wyważaniem.

Na czym dokładnie polega technologia wyważania i w jakich branżach jest ona wykorzystywana?

Wyważanie to proces mający na celu zmniejszenie sił działających na łożyska podczas ruchu obrotowego do akceptowalnego poziomu. Wyważanie dotyczy więc wszystkich elementów mechanicznych, które się obracają. Pomiar niewyważenia polega na wprawieniu wyważanego elementu w ruch obrotowy i wyznaczeniu wartości tegoż niewyważenia na podstawie sygnałów z czujników drgań wyważarki. Korekcja niewyważenia przeważnie odbywa się poprzez ujmowanie lub dodawanie materiału na elemencie. Każdy element obrotowy (wirnik) po wyważeniu będzie charakteryzował się mniejszymi siłami działającymi na łożyska, co znacząco wydłuża ich żywotność. Wyważarki są więc sprzedawane do wszystkich rodzajów przemysłu, z których najważniejsze to: motoryzacyjny, chemiczny, lotniczy, spożywczy, energetyczny, rolniczy.

Od momentu rozpoczęcia działalności celem przewodnim firmy było dostarczenie klientom najnowszych technologicznie rozwiązań dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Najważniejsze dla naszej firmy jest dostarczanie Klientowi rozwiązania niezmiennie wysokiej jakości dostosowanego do jego potrzeb. Ponieważ każdy Klient ma inne potrzeby, nasze wieloletnie doświadczenie w branży w połączeniu z innowacyjnym podejściem do problemów technologicznych daje gwarancję, że obie strony kontraktu biznesowego wygrywają. Kluczem do sukcesu jest więc zgromadzony potencjał ludzki połączony z odpowiednim podejściem do Klienta, co pozwala oferować rozwiązania szyte na miarę w korzystnej cenie i opiekę inżynierską podczas życia produktu.

Wysokokwalifikowana kadra zajmuje się rozwojem układów elektronicznych, mechanicznych, pneumatycznych i oprogramowania. Firma zatrudnia specjalistów ze stopniami naukowymi doktorów nauk technicznych. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy?

Strategicznym potencjałem firmy są ludzie – nie byłoby unikalnych rozwiązań technicznych bez sprawdzonego grona fachowców i specjalistów. Wyważarka to zespół układów elektronicznych, elektrycznych, pneumatycznych i mechanicznych oraz oprogramowania – to wszystko jest projektowane i wykonywane na miejscu w firmie przy udziale pięćdziesięciu inżynierów. Wielu z nich związanych jest z firmą od czasów studiów i ciągle podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnego rodzaju studiach podyplomowych, kursach i szkoleniach. Zaangażowanie i lojalność – te dwa słowa pozwalają najlepiej określić kadrę pracowników CIMAT.

Jakość to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w usługach nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Rzeczywiście, ponieważ wyważarki są używane w fabrykach jako element kontroli jakości produktu, jakość jest dla nas priorytetem. Dlatego współpracujemy z firmami, które są w stanie dostarczyć komponenty i podzespoły wysokiej jakości. Ze względu na eksport naszych produktów, staramy się, żeby firmy te miały rozwinięte sieci obsługi gwarancyjnej i pogwarancyjnej na całym świecie. Z długiej listy dostawców dużego formatu wymieniłbym: Siemens, Rockwell Automation, Endress+Hauser i Fanuc. Warto też ogólnie wspomnieć o dużej grupie kilkudziesięciu kooperantów lokalnych, dla których CIMAT jest często głównym partnerem biznesowym.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

W 2016 roku ukończyliśmy rozbudowę Centrum Badawczo-Rozwojowego wraz z nową halą produkcyjną, co pozwala nam kontynuować strategię stabilnego wzrostu produkcji w oparciu o własne zasoby (powierzchnia 6000 m.kw), usytuowane w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. CIMAT aktywnie wykorzystuje dotacje z funduszy europejskich i rozwojowych, przeznaczając je na prace badawcze oraz rozwój określonych produktów, na przykład takich jak: Wysokowydajna wyważarka dynamiczna do komponentów motoryzacyjnych, Urządzenie do regulacji układów zmiennej geometrii Turbotest.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Rynek wyważarek jest postrzegany jako względnie płytki (do kilku wyważarek w każdej docelowej firmie) ale bardzo szeroki („wszystko co się obraca należy wyważać”), więc perspektywy dla branży uznawane są za dobre. CIMAT planuje kontynuować stabilny wzrost poprzez: zwiększenie skali sprzedaży urządzeń produkowanych seryjnie, rozwój współpracy z integratorami linii produkcyjnych, wprowadzanie nowych produktów na rynek jako reakcje na nowe potrzeby (chodzi tu zwłaszcza o rynek „e-mobility”), rozwój rynku usług wyważania, kalibracji i certyfikacji, rozbudowa sieci przedstawicieli techniczno-handlowych, poszukiwanie nowych nisz na rynku do zagospodarowania.

CIMAT to firma odpowiedzialna społecznie. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Firma CIMAT, oprócz ogólnopolskich akcji takich jak WOŚP, angażuje się również w akcje charytatywne o lokalnym charakterze. Wsparcie lokalnej drużyny piłkarskiej czy pomoc indywidualnym sportowcom idzie w parze z współorganizacją imprez kulturalnych i koncertów. Oprócz integracyjnego charakteru tych działań, uznajemy to za dobry sposób na budowanie wizerunku firmy w najbliższym otoczeniu oraz na poziomie regionalnym.

Potwierdzeniem wysokiej jakości waszych produktów są otrzymane certyfikaty i wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Oprócz certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001, firma CIMAT może pochwalić się certyfikatem ISO13485:2016. Nasze produkty zdobywają nagrody w rozmaitych konkursach, począwszy od Złotego Medalu MTP, na różnych nagrodach branżowych kończąc. Ostatnio uzyskane wyróżnienia:
- Tytuł Produkt Roku za: Urządzenie do regulacji układów zmiennej geometrii TURBOTEST EXPERT, w konkursie organizowanym przez redakcję AutoExpert,
- Tytuł: Produkt Najwyższej Jakości Quality International za: Wyważarkę Primis, w konkursie organizowanym przez redakcję Forum Biznesu

CIMAT jest marką znaną na skalę ogólnokrajową i światową. Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy ponad 30 lat działalności?

Patrząc z tak długiej perspektywy możemy być dumni z drogi, jaką CIMAT przeszedł – od małego pokoju do nowoczesnej firmy z półhektarową halą produkcyjną i 2 piętrowym biurowcem, od 3 współpracowników do 130 osobowej załogi. Jesteśmy dumni z tego, że z nieznanej lokalnej firmy CIMAT wyrósł na firmę, która współpracuje z najbardziej znanymi firmami branży przemysłowej, a zespół pracowników CIMAT wyróżnia się dużym zaangażowaniem i lojalnością. Cieszymy się również z tego, że uczestnictwo w Burke Porter Group pozwala nam kontynuować wzrost i rozwój firmy w wybranym kierunku, a jednocześnie otwiera perspektywy na nowe wyzwania. Na zakończenie dodam, że patrzenie, jak za pomocą naszych rąk i na naszych oczach firma staje się marką, to chyba daje każdemu z nas największą satysfakcję.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne