magazine top

Płyty OSB to materiał drewnopodobny, który jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Ze względu na swoje właściwości może być z powodzeniem stosowany do budowy ścian, stropów oraz dachów. W ostatnich latach obserwujemy coraz dynamiczniej rozwijający się trend budowy domów szkieletowych z płyt OSB. Dotychczas tego typu rozwiązania kojarzyły się nam ze Stanami Zjednoczonymi, czy Kanadą. Obecnie konstrukcje tego typu zawitały do naszego kraju, i z roku na rok zyskują na popularności. Na ten stan rzeczy wpływa między innymi to, że domu szkieletowe z OSB powstają dużo szybciej od tych tradycyjnych, a ponadto koszt całej inwestycji jest znacznie niższy.

Domy szkieletowy z płyt OSB - szybka budowa oraz niższy koszt inwestycji

Domy szkieletowe z OSB cieszą się coraz większą popularnością i z roku na rok zyskują nowych zwolenników. Tego typu konstrukcje są powszechnie stosowane na świecie. Dzięki zastosowaniu drewnopodobnych płyt OSB cena całej inwestycji znacznie spada, a budowa domu nie obciąża tak mocno budżetu, jak w przypadku budownictwa tradycyjnego. 

Najczęściej z płyt OSB budowane są domki letniskowe oraz domy stawiane bez zezwolenia, czyli budynki do 35 mkw. Jednakże, płyty OSB coraz częściej wykorzystywane są do budowy domów całorocznych o powierzchni nawet 100 mkw.

Płyty OSB, które są używane do budowy domów szkieletowych, muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami, gwarantującymi trwałość oraz wytrzymałość konstrukcji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest płyta OSB-3 o grubości 12 mm, która doskonale stabilizuje konstrukcję domu. Aby płyty spełniały swoją rolę muszą zostać prawidłowo zamontowane. Za najlepszy sposób montażu uważa się osadzenie płyt za pomocą klamer dystansowych. Sposób ten minimalizuje ryzyko stykania się płyt podczas pracy konstrukcji.

Domy szkieletowe z płyt OSB budowane są na podstawie konstrukcji składającej się z pionowych słupków drewnianych, które oddalone są od siebie o około 30-60 cm. Rozstaw słupków ma kluczowe znaczenie, gdyż musi on umożliwiać możliwość instalacji płyt OSB w jego zakresie. Należy pamiętać o tym, że ułożenie płyt OSB powinno być prostopadłe do kierunku ułożenia krokwi. Jeśli płyty OSB będą zamontowane w prawidłowy sposób, jesteśmy w stanie znacznie wyeliminować ryzyko powstania nieszczelności w stosunku do typowego deskowania.

Jedną z kluczowych kwestii jest również zabezpieczenie budynku przed działaniem czynników atmosferycznych. W tym celu należy zastosować odpowiednią izolację wiatro- i paro-ochronną.

Do zalet domów szkieletowych z płyt OSB należy to, że można je wykończyć na wiele sposobów. Ich ostateczny wygląd w pełni zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Domy z OSB mogą być wykończone tynkiem, czy okładziną. Ponadto, płyty OSB oprócz szybkiej obróbki oraz atrakcyjnej ceny, cechuje również duża trwałość oraz odporność na uszkodzenia. 

Przygotowanie i budowa 

Budowa domu szkieletowego z płyt OSB wymaga prawidłowego przygotowania oraz dobrania odpowiednich materiałów do poszczególnych elementów budynku. Jeśli chodzi o dachy oraz podłogi najpopularniejszym rozwiązaniem jest płyta frezowana, łączona na pióro. Wybór tego materiału gwarantuje pełną szczelność i trwałość konstrukcji. Z kolei w przypadku ścian najlepiej sprawdza się opcja warstwowa o grubości 12 mm. 

Niezbędne jest również ocieplenie domu szkieletowego wybudowanego z pomocą płyt OSB. W przeciwnym przypadku dom będzie szybko się wychładzać, a przebywanie w nim nie będzie na dłuższą metę możliwe. Aby ocieplić dom, wykorzystajmy wełnę mineralną, gwarantującą doskonałą izolację termiczną. Unikajmy styropianu, który nie jest elastyczny i niesie ryzyko niedokładnego przylegania do nierówności.

Projekt domu szkieletowego z płyty OSB

Tak samo jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, również w przypadku domu szkieletowego z płyt OSB niezbędne jest wybranie projekty domu. Możemy wykonać go samemu, lub postawić na sprawdzone rozwiązanie i zakupić gotowy projekt gwarantujący funkcjonalność i atrakcyjny wygląd budynku. Inną opcją jest zwrócenie się o pomoc do projektanta, który będzie w stanie stworzyć indywidualny, dopasowany do naszych potrzeb i wymagań, projekt. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne