BusinessPL Magazyn

 
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie 
PACK_AD_160x600_bpl

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. realizuje zadania o charakterze użyteczności publicznej Miasta Poznań w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. O działalności firmy opowiada Pani Michalina Magdziarz z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o.
 
Pierwszy zapis o wodociągu w Olkuszu pochodzi z 1903 roku, kiedy to został poświęcony rurociąg łączący źródła ówczesnej wsi Witeradów ze zbiornikiem o pojemności 60 tys. litrów znajdującym się na Rynku w Olkuszu. Rurociąg jest pierwszym udokumentowanym obiektem wodociągowym. Budowa kanalizacji natomiast została rozpoczęta w 1912 r.
 
Historia wielu przedsiębiorstw zaczyna się od inwencji i zapału jednej czy dwóch osób chcących spróbować czegoś nowego w swym życiu. Nie inaczej było w przypadku właścicieli przedsiębiorstwa Marma Polskie Folie Sp. z o.o., którzy dzisiaj po blisko 30 latach obecności na rynku gospodarczym mogą z pełnym przekonaniem oświadczyć, że wejście w świat biznesu było słusznym posunięciem, a ich praca i wysiłek została wynagrodzona.
 
Firma Aesculap Chifa Sp. z o.o.z siedzibą w Nowym Tomyślu należy do międzynarodowego koncernu B. Braun Melsungen AG. Firma jest producentem najwyższej jakości narzędzi chirurgicznych, stomatologicznych oraz zestawów kardiologicznych. W ramach grupy B. Braun w Polsce działają również: stacje dializ B. Braun Avitum, Fundacja Akademia Aesculap oraz szpital Ortopedicum w Krakowie. O firmie opowiada Pani Magdalena Dernoga-Kwiatkowska, specjalista ds. PR i CSR z Aesculap Chifa Sp. z o.o.
 
Ożywienie w polskiej gospodarce nie omija branży budowlanej. Stopniowo poprawiają się marże oraz rośnie liczba nowych inwestycji, zwłaszcza w segmencie kubaturowym, energetyce i infrastrukturze. Portfel zamówień Erbudu, jednej z czołowych firm budowlanych, sięga 1,5 mld zł i jest ponad 16 proc. większy niż rok temu. Według prezesa spółki to dopiero początek poprawy koniunktury w budownictwie, bo jeszcze nie ruszyły pieniądze z nowej perspektywy unijnej. Branża może zyskać także dzięki inwestycjom zagranicznym.
 
Choć w ciągu ostatniej dekady o ponad jedną piątą zmalała liczba sklepów, handel detaliczny będzie nadal rósł 6 proc. rocznie – wynika z raportu przygotowanego przez DNB Bank Polska i Deloitte. Handel hurtowy będzie się rozwijał nawet szybciej, głównie dzięki eksportowi. Sprzedaż w internecie stanowi na razie tylko 3 proc. rynku, ale może rosnąć nawet ponad 20 proc. rocznie w najbliższych latach.
 
 
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński spotkał się z nowym zarządem Kompanii Węglowej. W rozmowach, które odbyły się 5 maja 2014 r. w MG, udział wzięli również sekretarze stanu w MG Tomasz Tomczykiewicz oraz Jerzy Pietrewicz.
 

Wyprzedzić komunikację

Co robisz tuż po przebudzeniu? Wypijasz kawę, jesz śniadanie, idziesz pobiegać? Czy też może sprawdzasz pocztę? Jeśli nie zrobisz tego już w domu, to na pewno zerkniesz do niej w drodze do pracy. Złapiesz za telefon, uruchomisz program i zobaczysz, co dzisiaj będzie głównym tematem w firmie. Jeszcze jeden, dwa telefony i okaże się, że pierwsze pół godziny w biurze nie będzie poświęcone na przygotowanie się do pracy. Wpadniesz od razu w jej wir.
 
 
Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli MG oraz MON udało się wynegocjować m.in. 10-letnią licencję na produkcję i sprzedaż pojazdów Rosomak oraz prawo do ich modyfikacji i modernizacji w Polsce na kolejne 40 lat – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Mechanicznych S.A. (WZM S.A.) w Siemianowicach Śląskich. Wicepremier oraz podsekretarz stanu w MG Dariusz Bogdan odwiedzili WZM 13 lipca 2013 r.
 
Polska może być dla Słowenii interesującym partnerem gospodarczym m.in. ze względu na duży rynek wewnętrzny, realizowane inwestycje oraz dobrze rozwinięty rynek kapitałowy – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Słowenii Karlem Erjavecem. Rozmowy odbyły się 17 lipca 2013 r. w MG.
 
Na polskim rynku nie ma kryzysu – uważa prezes Unilevera w Europie Środkowej. Firma cały czas notuje wzrosty sprzedaży w naszym kraju. Unilever dostrzega jednak to, że klienci mają do dyspozycji mniej pieniędzy i rozsądniej planują wydatki, co skłoniło firmę do dostosowania swojej oferty do zmieniającyh się warunków na rynku.
 
 
W najbliższych miesiącach inflacja będzie spadać, a pierwsze oznaki przyspieszenia wzrostu gospodarczego zobaczymy dopiero na początku przyszłego roku – prognozuje profesor Elżbieta Chojna-Duch. Według członkini Rady Polityki Pieniężnej, optymalny poziom stóp to 3,25 proc. Na najbliższym posiedzeniu RPP będzie więc wybierać między obniżką o 0,5 punktu procentowego lub kontynuowaniem dotychczasowego trendu minimalnych cięć stóp.
 
 
Ministerstwo Gospodarki przygotowuje program pokazujący, jak zmniejszyć emisję CO2, a jednocześnie nie stracić na konkurencyjności i zapobiec przenoszeniu fabryk do państw, gdzie normy środowiskowe nie są tak restrykcyjne. Komisja Europejska za pomocą polityki energetyczno-klimatycznej stara się nakłonić państwa członkowskie do przestawienia gospodarek na niskoemisyjne. Polska jednak sprzeciwia się zaostrzaniu tej polityki, argumentując, że jej koszty ekonomiczne są zbyt wysokie.
 
 
Zapowiada się rok niepewności w gospodarce. Zdaniem Jana Krzysztofa Bieleckiego, Polskę czeka dobra druga połowa roku. – Naszą specjalnością jest balansowanie pomiędzy dyscypliną fiskalną a wzrostem gospodarczym, a nie dochodzimy do
 
 
– Decydując się na przyjęcie euro, nie tylko nie zbiedniejemy, ale też więcej zostanie w naszych portfelach – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Kredyt Banku. Jego zdaniem dyskusja o euro została celowo skierowana na pozytywne aspekty przyjęcia wspólnej waluty, bo rządowi potrzebne jest poparcie społeczne w sprawie integracji walutowej.
 
 
Jak pokazuje raport Ernst & Young jedna firma może mieć wpływ na 16 branż. Tak jest w przypadku Grupy Żywiec, która choć działa w branży piwowarskiej oddziałuje także na inne gałęzie gospodarki, w tym nawet na górnictwo, rolnictwo i budownictwo. To powoduje, że choć zatrudnia 5 tysięcy osób, to jej działalność – bezpośrednio i pośrednio – zapewnia na rynku pracy osiem razy więcej miejsc pracy.
 
 
Polskie firmy rozmawiają o współpracy z przedsiębiorcami z Chicago i Doliny Krzemowej. Energa – w zakresie tzw. inteligentnych sieci elektroenergetycznych, a Bumar – czujników. Pierwsze spotkania z Amerykanami już były. Wynika z nich, że są możliwości i chęć współpracy, a wartość kontraktów może być liczona w miliardach.
 
  
Współpraca urzędów pracy i prywatnych agencji zatrudnienia to krok w dobrym kierunku – uważają niektórzy eksperci. Wskazują przykłady innych krajów, gdzie od lat widać pozytywne skutki takiego współdziałania. W Polsce pierwszy program pilotażowy w Gdańsku nie zakończył sie sukcesem, ale resort pracy zamierza uruchomić kolejny. Ma ruszyć na początku przyszłego roku i będzie kosztować ok. 30 mln zł.
 
  KGHM prowadzi rozpoznanie złóż metali w okolicach Starego Zagłębia Miedziowego pod Bolesławcem. Są one na tyle obiecujące, że spółka nie wyklucza w przyszłości budowy kopalni.
 
  We wtorek rozpoczynają się rozmowy z potencjalnymi oferentami, w tym najważniejszym dla inwestycji przetargu – informuje Aleksander Grad, prezes spółek odpowiedzialnych za wybudowanie pierwszej polskiej siłowni jądrowej.