magazine top

Nowoczesne techniki inżynieryjne pozwalają na budowanie mostów w stosunkowo krótkim czasie i ze zdecydowanie mniejszymi nakładami finansowymi niż dotychczas. Zanim rozpocznie się docelowa budowa konstrukcji mostu, należy odpowiednio przygotować podłoże oraz wykonać projekt budowlany. Ten powinien być zgodny z obowiązującymi przepisami, ale także uwzględniać maksymalne obciążenia, na jakie most będzie narażony. Sprawdź, kto i jak zajmuje się budową takich konstrukcji w praktyce!

Profesjonalna budowa mostów zajmuje wiele czasu – może to trwać nawet od kilku miesięcy do kilku lat. Wiele w tym przypadku zależy od ukształtowania terenu oraz tego, jak długi
i wysoki będzie most. Obecnie na rynku działa wiele specjalistycznych firm, które zajmują się budową mostów stałych oraz tymczasowych. Te tworzone są zarówno na potrzeby ludności cywilnej, jak i wojska z najlepszych dostępnych na rynku materiałów.

Most – co to takiego i z jakich materiałów się go wykonuje?

Most to konstrukcja, która pozwala na przeprawę wzdłuż rzeki lub innego zbiornik wodnego bez konieczności jego okrążenia innymi drogami. Można powiedzieć, że to budowla zaliczana do tych inżynierskich, które do zaprojektowania wymagają kompleksowej wiedzy oraz doświadczenia z zakresu budownictwa. Warto dodać, że mosty dzielą się na konkretne rodzaje, jak np.:

  • przepusty,
  • mosty rzeczne,
  • mosty zalewowe,
  • wiadukty,
  • estakady nad terenami zabudowanymi.

W zależności od wybranej konstrukcji, ta wykonywana jest z zupełnie innych materiałów. Podstawowe elementy konstrukcyjne dla mostów wykonywane są z wytrzymałej stali, która utrzymuje sporą wagę mostu nawet przez kilkadziesiąt lat bez konieczności remontu. Sama konstrukcja mostów składa się z podpór skrajnych, pośrednich oraz nośnego ustroju. Firmy zajmujące się budowaniem mostów używają stałych obciążeń metalowych oraz betonowego podłoża, które sprawia, że cała konstrukcja staje się wyjątkowo stabilna.

Budowa mostu w praktyce – najważniejsze informacje

Budowanie mostów wbrew pozorom nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.
W pierwszej kolejności należy stworzyć projekt budowlany mostu, następnie uzyskać zgodę z urzędu na stworzenie konstrukcji, a także zadbać o terminową dostawę materiałów potrzebnych do wykonania poszczególnych elementów konstrukcyjnych mostu. Roboty ziemne przy budowie mostu są wręcz niezbędne i polegają na wykonaniu tzw. platformy, na której swoją pracę rozpocznie tzw. palownica. Do takiego przedsięwzięcia potrzebne są także drogi dojazdowe oraz sporo sprzętu i maszyn budowlanych.

To wszystko w połączeniu z kosztem zakupu materiałów do stworzenia konstrukcji mostu generuje spore koszty, które dla największych konstrukcji mogą sięgać nawet do kilkunastu milionów złotych. Oczywiście mniejsze konstrukcje, jak np. kładki lub przejścia nad autostradami to nieco mniejszy wydatek. Na etapie planowania budowy mostu nie warto jednak oszczędzać ani na materiałach, ani na usługach profesjonalnych firm budowlanych zajmujących się takimi konstrukcjami.

fb button

grab my essay banner

logo jooble