magazine top

poltechnik

POLTEKNIK Ltd. Sp. z o.o. powstała w 1990 roku i specjalizuje się w dostawach maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej blachy. W ofercie Firmy znajdują się również maszyny do cięcia termicznego, obróbki skrawaniem, roboty oraz linie technologiczne, wyposażone w szereg rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Państwa firmy i jakie momenty były najważniejsze w jej rozwoju?

Założyłem firmę o charakterze rodzinnym gdzie od początku działalności dostarczamy maszyny i urządzenia dla przemysłu zajmującego się przetwórstwem blachy, w szerokim tego słowa znaczeniu. W przyszłym roku obchodzić będzie 30-lecie. Do najważniejszych momentów rozwoju na pewno należy nawiązanie wieloletniej współpracy z producentami maszyn z najwyżej półki, jak szwajcarska firma Jorns AG (zaginarki do obróbek blacharskich i dekarskich), z którą współpracujemy 28 lat! Następnie dwie tureckie firmy; firmy Baykal (prasy krawędziowe, gilotyny, wykrawarki) oraz AKYAPAK (walcarki, giętarki, linie do wiercenia i cięcia plazmowego), które bardzo dobrze przystosowały się do nieco niższych wymagań klientów na polskim rynku. Kolejna firmą, która dołączyła do grona naszych dostawców to hiszpańska firma Autopulit (stanowiska do szlifowania i polerowania) – z którą łączy nas 17 letnia współpraca, potem dołączały kolejne firmy, jak niemiecka RAS ( centra gnące, zaginarki oraz maszyny dedykowane do wentylacji), oraz japońska firma Mitsubishi Electric (wycinarki laserowe). Po wielu latach owocnej sprzedaży maszyn firma Polteknik LTD Sp. z o.o. mocno zaangażowała się w możliwości automatyzacji produkcji w zakresie robotyzacji oraz innych rozwiązań na bazie maszyn wspomnianych producentów oraz innych procesów w nowoczesnych zakładach. Wdrażamy stanowiska zrobotyzowane do gięcia na prasach krawędziowych, zaginarkach automatycznych oraz do innych procesów produkcji typu handling, spawanie, zbijanie palet itp.

POLTEKNIK specjalizuje się w dostawie maszyn i technologii do obróbki plastycznej blach, rur, profili i drutu. W ofercie znajdują się również maszyny do cięcia termicznego (wycinarki laserowe), szlifowania, gratowania i polerowania. Współpracujecie wyłącznie z renomowanymi firmami dostarczającymi maszyny o ustalonej reputacji na rynku. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach i zapleczu technologicznym firmy?

Nasza oferta w zakresie maszyn i technologii obejmuje:

  • obróbkę blach w zakresie cięcia: mechaniczne i termiczne za pomocą laserów (CO₂ i FIBER) firmy MITSUBISHI, gięcia na prasach krawędziowych CNC firmy BAYKAL – obsługiwanych konwencjonalnie i z wykorzystaniem robotów (istotnym jest fakt, że w związku 15-leciem współpracy z tą firmą, nasza firma otrzymała prawo do oznaczania maszyn BAYKAL swoim logotypem!), gięcia blach na zaginarkach CNC firmy RAS GmbH – konwencjonalnych i automatycznych typu up&down oraz centrach gnących CNC z bogatą ofertą zewnętrznego oprogramowania.
  • przetwarzanie blach cienkich (obróbki blacharskie), oferujemy w pełni zintegrowany z ERP system zarządzania magazynem blach w kręgach oraz ich konfekcjonowania, dedykowane do określonych maszyn. System może być zintegrowany z innymi maszynami przetwarzającymi blachę, jak centra gnące, zaginarki automatyczne itd.
  • maszyny do konstrukcji stalowych - zaawansowane centra wiertarskie firmy AKYAPAK do profili i blach, obsługujące nawet do 10 osi, z funkcją znakowania, gwintowania, fazowania, czy frezowania.
  • wyoblarki do dennic, zwijarki do blach, czy giętarki do rur i kształtowników, wykrawarki kształtowników i wiele innych maszyn wyspecjalizowanych w obróbce grubych materiałów używanych w konstrukcjach stalowych.
  • kolejną technologią, dla której oferujemy wyspecjalizowane maszyny i kompletne zrobotyzowane stanowiska do gratowania, szlifowania i polerowania elementów płaskich, okrągłych oraz 3D, są maszyny firmy AUTOPULIT. Firma ta, z blisko 56-letnim doświadczeniem, jest certyfikowanym dostawcą dla takich firm jak: BOEING, AIRBUS, EUROCOPTER, ROLEX, JAGUAR, czy ROLLS ROYCE i wielu innych wymagających klientów. Firma AUTOPULIT, która współpracuje z nami już od 17 lat, dostarczyła dotychczas ponad 900 zrobotyzowanych stanowisk obróbczych i kilka tysięcy innych maszyn.

Klienci POLTEKNIK oczekują najwyższej jakości zarówno od obsługi jak i od oferowanych przez was produktów. Jakie wsparcie techniczne i pomoc oferujecie Państwo dla swoich Klientów?

Wykorzystując wiedzę i doświadczenie nasze, jak i naszych dostawców, firma oferuje doradztwo techniczne w zakresie doboru maszyn i technologii. W zależności od dostępności maszyn oferujemy przeprowadzanie testów i prezentacje maszyn. W zakresie naszej oferty zapewniamy serwis maszyn zarówno w okresie gwarancji, jak i po jej zakończeniu. Będąc na rynku od niemal 30 lat, dajemy poczucie pewności i bezpieczeństwa dla naszych klientów co potwierdzają liczne referencje maszyn w eksploatacji w całej Polsce. W przypadku budowania stanowisk zrobotyzowanych dokonujemy analiz bezpieczeństwa spełniając wszystkie, nawet najbardziej wymagające normy obowiązujące na naszym rynku. Nasi Klienci mogą liczyć na profesjonalny i rzetelną analizę możliwości wykonania wskazanych detali dla danej maszyny.

Wasza historia to ponad 1200 klientów i prawie 2500 dostarczonych maszyn. Proszę powiedzieć, co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Firma Polteknik zawsze liczyła na ludzi, którzy dla niej pracują i chociaż przez naszą firmę przewinęło się w ciągu tych prawie 30 lat stosunkowo dużo młodych ludzi, to z cała pewnością większość z nich zostawiła trwały ślad swojej pracy w naszej firmie. Jednak większość naszych pracowników to ludzie, którzy współtworzyli tę firmą i pracują w niej do dzisiaj. Naczelną zasadą pracy, którą wykonujemy, jest pełne zaangażowanie w rozwiązanie problemów naszych Klientów. Szczegółowa analiza problemu, wariantowe rozwiązania, proponowane są we ścisłej współpracy z Klientem, co pozwala uzyskać satysfakcjonujące rozwiązania dla obu stron.

Bogate doświadczenie zdobyte w trakcie wieloletniej działalności pozwala zaoferować Waszym Klientom pomoc we właściwym doborze, zarówno technologii, maszyn, jak i narzędzi. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Zdecydowanie jest to budowa kadry inżynierskiej o najwyższych kwalifikacjach, ludzi kreatywnych, chcących zrobić coś, co przyniesie sukces, nie tylko finansowy, specjalistów świadomych wartości realizowanej przez siebie pracy i zawsze dążących do uzyskania najwyższej jakości. Ludzi kreatywnych, chcących zrobić coś, co przyniesie sukces, nie tylko finansowy. Świadomych wartości realizowanej przez siebie pracy i zawsze dążących do uzyskania najwyższej jakości. Sprawa ergonomii i bezpieczeństwa obsługi maszyn oferowanych przez naszą firmę jest dla nas najwyższym priorytetem, zwłaszcza budowane przez nas stanowiska zrobotyzowane są pod tym względem wyjątkowo starannie sprawdzane. Nasi specjaliści z zakresu bezpieczeństwa są przygotowani do pełnej oceny bezpieczeństwo eksploatacji, obsługi maszyn i stanowisk pracy, łącznie z określeniem ryzyka rezydualnego. Naszą naturalną specjalizacją jest integracja robotów z prasami krawędziowym oraz zaginarkami, ale zajmujemy się również robotyzacją operacji spawania, handlingiem czy paletyzacją. Nasz zespół inżynierów robotyków, automatyków i konstruktorów, dysponuje nowoczesnymi narzędziami, dużą wiedzą oraz doświadczeniem i jest gotowy do rozwiązania zadań stawianych przez Klientów.

Dla was wszystko kręci się wokół jakości, dlatego postawiliście na wyspecjalizowany personel – to on jest gwarancją jakości firmy POLTEKNIK. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy?

Nasza kadra to wysoko wykwalifikowani inżynierowie, handlowcy i technicy posiadający szeroką wiedzę i rozeznanie pod kątem aplikacji nowoczesnych technologii i maszyn w przemyśle. Nasi specjaliści ciągle wzbogacają swoją wiedzę poprzez liczne szkolenia, spotkania konferencyjne oraz wiedzę praktyczną pozyskaną od naszych dostawców i Klientów.

Jakość to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców.

Tak, to prawda, zawsze poszukujemy możliwości nawiązania współpracy z firmami, które oferują innowacyjne i jakościowo dobre maszyny. Bardzo ważne jest również to, że możemy poznawać stosowane techniki produkcji oraz zrealizowane aplikacje oferowanych maszyn u innych Klientów – właśnie ta wiedza jest najcenniejsza dla naszych Klientów. Jesteśmy więc jakby pośrednikiem w przekazaniu tych informacji, naszym zdaniem bardzo cennych dla potencjalnych klientów naszej firmy.

Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Każdemu z naszych partnerów zawdzięczamy naprawdę wiele, my i nasi klienci.
Bardzo ważny dla nas jest wzajemny szacunek i zaufanie między nami i naszymi dostawcami. Kiedy realizujemy we własnym zakresie robotyzację lub automatyzację maszyny oferowanej przez naszego dostawcę i wymieniamy się specyfikacją i zakresem niezbędnych zmian w maszynie, jest to dla nas najlepszym dowodem dobrej współpracy z dostawcą jako partnerem, a nie tylko „dostawcą”.

Jakie inwestycje związane z rozwojem Firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Cały czas staramy się uzupełniać wyposażenie naszych pracowników, wyposażać ich w najlepsze i najbardziej aktualne narzędzia pracy. Rozwijamy w sposób ciągły nasz system zarządzania i kontrolowania pracy, zarówno w sferze handlowej, serwisu czy administracyjnej.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Naszym zdaniem, podstawowym kierunkiem, w którym będzie zmierzać naszą branża, to ścisła, partnerska współpraca z naszymi dostawcami. Maszyny musza być dostosowane do robotyzacji, eliminować prace niebezpieczne lub uciążliwe dla pracownika. Bardzo ważnym i korzystnym dla Klienta i dostawcy maszyn będzie rozbudowany system zdalnej diagnozy maszyny.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Mija 30 lat naszej działalności i nieuchronnie nadchodzi zmiana pokoleniowa i właśnie to, że wciąż mamy ludzi, czerpiących satysfakcję z wykonywanej pracy i pełnych pomysłów na przyszłość jest naszą największa satysfakcją.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Tak, Polteknik od lat wspiera działalność szkoleniową – sportową klubu piłkarskiego, a także pewną rodzinę potrzebującą pomocy.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Nasza firma wielokrotnie zdobywała nagrody i nominacje do nagród, ale tak naprawdę, to nasze własne sukcesy z wyznaczonych sobie zadań, są naszą najlepszą nagrodą.