magazine top

Firma Int. Production JCS, z siedzibą w Barlinku, dumnie prezentuje swoją ponad dwudziestoletnią tradycję w branży konstrukcji stalowych. Pod kierownictwem doświadczonego właściciela, pana Jens Chr. Siig, przedsiębiorstwo to rozwijało się od skromnych początków w latach 90. XX wieku, aby stać się renomowanym producentem w swojej dziedzinie. Obecnie zatrudnia około 70 wykwalifikowanych pracowników, stanowiących fundament jej sukcesu. Specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych dla kolejnictwa, maszyn, offshore oraz branży transportowej, produkując między innymi korpusy naczep. Oferuje także szeroki zakres usług. Dzięki działowi technologiczno-konstrukcyjnemu, Int. Production JCS nieustannie dąży do innowacji i podnoszenia jakości swoich produktów. Zdobyła uznanie zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, co świadczy o jej profesjonalizmie i zaangażowaniu w dostarczanie wysokiej jakości rozwiązań dla klientów.

W niniejszym wywiadzie Michael Chr. Siig, współwłaściciel, oraz Ewelina Tołysz, kierownik projektu w firmie INT. PRODUCTION JCS, dzielą się informacjami dotyczącymi rozwoju i przyszłości przedsiębiorstwa. Rozmowa koncentruje się na ponad 20-letniej historii firmy w branży konstrukcji stalowych, jej adaptacji do dynamicznych warunków rynkowych oraz innowacyjnych strategiach, które kształtują jej obecne i przyszłe działania.

Czy mogliby Państwo opowiedzieć o historii powstania firmy Int. Production JCS oraz o punktach zwrotnych, które miały kluczowe znaczenie dla jej rozwoju?

Firma Int. Production JCS rozpoczęła działalność w 1990 roku jako oddział Int.Transport Jens Chr. Siig Export-Import, specjalizującej się w usługach transportowych. Początkowo realizowała drobne zlecenia produkcyjne, takie jak stalowe elementy namiotów, części kombajnów doświadczalnych czy wózki transportowe. Produkcja odbywała się na niewielkiej powierzchni wydzielonej w siedzibie firmy transportowej. Pierwsi odbiorcy konstrukcji stalowych byli głównie z Danii. Przełomowym momentem było nawiązanie współpracy z liderem branży elektrowni wiatrowych. Jako Int.Transport Jens Chr. Siig Export-Import, firma rozpoczęła produkcję konstrukcji spawanych dla elektrowni wiatrowych, co wymusiło wprowadzenie zmian i przyspieszyło rozwój przedsiębiorstwa, w tym wdrożenie kwalifikacji technologii spawania (WPQR) i zwiększenie kontroli jakości. Wzrost zamówień spowodował zmianę lokalizacji działalności. W październiku 2006 produkcję przeniesiono do nowej lokalizacji o powierzchni 2200m² produkcyjnej i 1000m² magazynowej. Rozbudowano także park maszynowy, zwiększając wydajność i obniżając koszty produkcji. Rozwój firmy wiązał się również ze wzrostem zatrudnienia zarówno w dziale produkcyjnym, jak i zarządzającym. Zatrudniono 68 pracowników, pracując na dwóch zmianach. W latach 2008-2010, jako Int.Transport – Production - Wind Energy Jens Chr. Siig, firma była zarówno producentem konstrukcji stalowych, jak i dostawcą usług transportowych. W 2011 roku nastąpiło wyodrębnienie Int. Production JCS Sp. z o.o. jako niezależnego producenta i dostawcy konstrukcji stalowych. Od ponad 12 lat siedziba firmy mieści się przy ulicy Okrętowej 2 w Barlinku, co świadczy o stabilności i ciągłym rozwoju przedsiębiorstwa.

Jakie są główne obszary działalności firmy i co obecnie wytwarzane jest w zakładzie produkcyjnym w Barlinku?

Od 20 lat główną domeną Int. Production JCS jest produkcja i dostawa konstrukcji stalowych, realizowana zgodnie z dokumentacją dostarczoną przez klientów. Nasza działalność skupia się na produkcji, nie obejmując projektowania. Konstrukcje dostarczamy z zabezpieczeniem antykorozyjnym – malowane, metalizowane, cynkowane ogniowo oraz galwanicznie. Specjalizujemy się w produkcji na indywidualne zamówienie (Make to order), bez tworzenia magazynu wyrobów gotowych. Zakres naszych zleceń obejmuje produkcję jednostkową i małoseryjną. Świadczymy również usługi w zakresie cięcia termicznego (laserowego, plazmowego) oraz gięcia i śrutowania. Aktualnie w naszej hali realizujemy ciekawe projekty takie jak produkcja drezyny kolejowej, naczepy typu Inloader oraz skomplikowane spawanie konstrukcji dla skandynawskiej huty, gdzie łączymy aluminium z miedzią.

Kim są kluczowi odbiorcy produktów firmy i jakie branże reprezentują?

Pozyskiwanie klientów i budowanie z nimi trwałych relacji to klucz do sukcesu naszego przedsiębiorstwa, szczególnie w obecnych czasach wzmożonej konkurencji i nasycenia rynku. Bliskie stosunki z odbiorcami przynoszą liczne korzyści, w tym lepszą komunikację, obniżenie kosztów i zwiększenie obrotów. Naszym priorytetem jest utrzymanie dobrych relacji z klientami i spełnianie ich oczekiwań. Wśród naszych klientów są ci, którzy współpracują z nami od początku. Nadal produkujemy i dostarczamy konstrukcje stalowe dla elektrowni wiatrowych, maszyny do recyklingu, wózki transportowe oraz konstrukcje wykorzystywane podczas imprez masowych. Aby dopasować się do rynku i wymagań klientów, poszerzyliśmy nasze kwalifikacje o normy PN-EN 15082-2 CL1, Norsok M-101 oraz DSV –OS-C401. Obecnie istotną część naszej produkcji stanowią konstrukcje dla przemysłu samochodowego, kolejowego, hut aluminium oraz branży offshore.

Jakie znaczenie dla firmy ma eksport? Na jakich rynkach zagranicznych jesteście obecni?

Odbiorcami konstrukcji produkowanych przez Int. Production JCS są zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne. Eksport stanowi ponad 75% wartości naszej sprzedaży. Głównie kierujemy naszą produkcję na rynki duński, norweski i niemiecki, realizując również wysyłki transkontynentalne. Konstrukcje stalowe i maszyny do recyklingu, służące do odzyskiwania miedzi z kabli, wyprodukowane przez naszą firmę, są montowane i używane w wielu krajach Europy i na świecie. Jeden z naszych ostatnich projektów, zapakowany w 3 kontenery, został dostarczony drogą morską przez port w Hamburgu bezpośrednio do klienta w Brazylii. Eksport ma ogromne znaczenie dla naszej firmy, zwiększa konkurencyjność, poszerza bazę klientów i liczby zamówień. Produkcja eksportowa sprawia, że nie jesteśmy zależni od rynku krajowego i pomaga obniżać koszty produkcji. Obecność na rynkach międzynarodowych uczy nas rozpoznawania różnorodnych potrzeb klientów i szybkiego dostosowywania się do zmian branżowych. Dla jak najlepszej obsługi klientów zagranicznych, zatrudniamy pracowników biegle władających językami angielskim i niemieckim.

Czy mogliby Państwo opowiedzieć więcej o najnowszych inwestycjach firmy? Jak wpłynęły one na działalność firmy INT. PRODUCTION JCS?

Od początku naszej działalności kładziemy nacisk na rozwój technologiczny i rozbudowę parku maszynowego. Rok 2016 był intensywny pod względem inwestycji, realizowaliśmy wtedy projekt finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego pod hasłem „Nowe technologie kluczem do sukcesu rynkowego Int. Production JCS Sp. z o.o.” Celem projektu było wzmocnienie naszej pozycji konkurencyjnej na rynkach europejskich. Zakupiliśmy wtedy LASER NUKON NF PRO 620 4Kw., hydrauliczną prasę krawędziową Gilardi o nacisku 400 ton i długości linii gięcia do 4000 mm oraz kolumnową półautomatyczną piłę taśmową KESMAK KLY 2DG 750, umożliwiającą cięcie pod kątem do 750 mm. Jedną z naszych ostatnich inwestycji jest komora śrutownicza, umożliwiająca obróbkę strumieniowo-ścierną do Sa 2,5. Laser NUKON to zaawansowana technologia wycinania termicznego stali, pozwalająca na precyzyjne wycinanie detali ze stali czarnej i nierdzewnej oraz aluminium na dwóch ruchomych stołach o powierzchni roboczej 6000x2000 mm.

Ile osób jest aktualnie zatrudnionych w Państwa przedsiębiorstwie? Jakie są najważniejsze kompetencje, które cenicie wśród swoich pracowników?

Aktualnie nasze przedsiębiorstwo zatrudnia 68 osób, w tym 59 pracowników produkcyjnych. Kluczowym elementem naszej produkcji są wykwalifikowani, certyfikowani spawacze oraz monterzy konstrukcji stalowych. Ze względu na realizowane projekty, szczególną wagę przywiązujemy do wiedzy technicznej i znajomości rysunku technicznego. W proces produkcji zaangażowany jest cały zespół, począwszy od działu marketingu, poprzez kierowników projektów, zaopatrzenie, dział konstrukcyjno-technologiczny, produkcję, aż po kontrolę jakości. W naszych pracownikach najbardziej cenimy umiejętność szybkiego reagowania na potrzeby klienta, elastyczność, zaangażowanie, zdolność rozwiązywania problemów oraz otwartość na nowe wyzwania.

Jakie kryteria decydują o wyborze Państwa dostawców i podwykonawców, aby zapewnić wysoką jakość produktów?

Zarządzanie łańcuchem dostaw odgrywa kluczową rolę w naszych procesach produkcyjnych. Nasza współpraca z dostawcami i podwykonawcami ma wpływ na ciągłość produkcji, jakość i cenę wytwarzanych produktów. Nasi dostawcy są sprawdzeni i zapewniają dostawy oraz usługi na czas, w określonych ilościach i konkurencyjnych cenach. Ważna jest dla nas również ich elastyczność i gotowość do wprowadzenia zmian. Podobnie jak w relacjach z naszymi klientami, staramy się budować długoterminową współpracę, opartą na wzajemnym zaufaniu, co daje stabilność i efektywność w realizacji celów.

Jakie osiągnięcia są dla Państwa szczególnie ważne?

Niewątpliwie ważnym osiągnięciem naszej firmy jest zdobycie umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków na rynku konstrukcji stalowych. Gdy zaczynaliśmy, głównym obszarem naszej działalności było świadczenie usług transportowych, a produkcja konstrukcji stalowych była jedynie dodatkowym zajęciem. Dziś, po 20 latach, Int. Production JCS to niezależny podmiot gospodarczy, będący producentem i dostawcą konstrukcji stalowych. Dzięki wykwalifikowanej kadrze jesteśmy w stanie realizować zarówno proste konstrukcje, jak wsporniki czy belki, jak i skomplikowane projekty, takie jak naczepy czy konstrukcje kolejowe. Skupiamy się na ciągłym rozwoju, wdrażaniu nowych technologii, a także cechuje nas elastyczność i umiejętność rozwiązywania problemów.

Jakie główne wyzwania stoją obecnie przed Państwa przedsiębiorstwem i jakie kroki zostały podjęte, aby je przezwyciężyć?

W obliczu zmiennej sytuacji gospodarczej elastyczność i zdolność szybkiej adaptacji do nowych warunków są kluczowe dla naszego przedsiębiorstwa. Ważne jest dostosowanie się do zmieniających się potrzeb klientów. Elastyczność w logistyce i obsłudze klienta sprawia, że firma staje się bardziej konkurencyjna i poprawia relacje z klientami. Dywersyfikacja klientów oraz dostosowanie się do ich wymagań spowodowało, że profil produkcji w Int. Production JCS uległ zmianie. Obok produkcji małoseryjnej zajmujemy się coraz częściej produkcją jednostkową, wymagającą podwyższonych standardów technologicznych i jakościowych. Obecnie prowadzimy obie linie produkcyjne, co wymusiło na nas zmianę planowania produkcji oraz wprowadzenie nowych rozwiązań logistycznych i technologicznych. Zakup i montaż suwnicy o udźwigu 5 ton na hali produkcyjnej znacznie zwiększył nasze możliwości produkcyjne i pozwolił na obniżenie kosztów. Nowa produkcja, a co za tym idzie, nowe wyzwania technologiczne sprawiły, że pojawiła się potrzeba rozwoju parku maszynowego. Na początku 2024 roku do naszych progów zawita nowa tokarka CNC angielskiego producenta XYZ.

Czy mogliby Państwo podzielić się informacjami na temat planów na przyszłość firmy?

W dzisiejszych czasach inwestycje i rozszerzanie zakresu działalności są kluczowe dla funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, wpływając na jego rozwój i konkurencyjność na rynku. Firma Int. Production JCS aktywnie dąży do sprostania wymaganiom współczesnego rynku. Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i różnorodne profile produkcji. Nieustannie poszukujemy nowych klientów, interesując się zarówno długotrwałą, jak i krótkoterminową współpracą. Naszym celem na najbliższe lata jest zwiększenie produkcji o 40% i wzrost zatrudnienia, aby umożliwić funkcjonowanie dwóch pełnych zmian produkcyjnych. Planujemy również dalszy rozwój parku maszynowego w dziale produkcji.

fb button

grab my essay banner

logo jooble