magazine top

Grupa LLENTAB zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem hal stalowych o zróżnicowanym przeznaczeniu. Trzonem grupy jest szwedzka firma LLENTAB AB. Historia tego

przedsiębiorstwa sięga 1972 roku i jest związana z rodziną Lindblad. Ponad 30 lat efektywnej działalności umożliwiło rozwój ekonomiczny i geograficzny. Mała, rodzinna firma przekształciła się w międzynarodowe przedsiębiorstwo o stabilnej pozycji rynkowej. Obecnie firma posiada firmy „córki” w takich krajach jak: Norwegia, Niemcy, Czechy, Dania, Ukraina, Słowacja i Polska.

Pierwszy krok na wschód

Podbój rynków zagranicznych rozpoczął się w 1987 roku, kiedy to LLENTAB otworzył pierwszy oddział zagraniczny w Bergen, w południowej części Norwegii. Sukces przedsięwzięcia przyczynił się do dalszych inwestycji poza szwedzkimi granicami. Za kierunek obrano rynki transformującej się ówcześnie Europy Środkowo-Wschodniej. Wybór padł na Polskę. Na decyzję, aby firmę ulokować po drugiej stronie Bałtyku, duży wpływ miały czynniki komunikacyjne. - Słowacja, Czechy czy Węgry są mniej dostępne. Dla szwedzkich firm transport do Polski jest zdecydowanie prostszy. Już na początku lat 90-tych między Polską a Szwecją kursowały dwie linie promowe – mówi Jacek Liszewski, Wiceprezes Zarządu polskiego oddziału Grupy LLENTAB. Dodaje równocześnie, że niemałą rolę w poszukiwaniu nowej lokalizacji odegrał podobny klimat i zbliżona wielkość polskiego rynku. Oddział w Polsce rozpoczął swą działalność pod koniec maja 1992 roku w Gdańsku. Pod nazwą LLENTABHALLEN działa tam do dziś. Początkowo obecność firmy ograniczała się jedynie do działalności handlowej. Rozszerzenie zakresu usług nastąpiło w 1994 roku. – Szwedzi podjęli wówczas decyzję, że oddział w Polsce będzie również odpowiedzialny za wykonywanie projektów. Obecnie w naszym biurze projektowym pracuje 27 inżynierów – informuje Jacek Liszewski. Główna fabryka Grupy LLENTAB, wytwarzająca konstrukcje stalowe i blachy pokrycia, znajduje się więc w Szwecji. W Polsce zlokalizowane jest natomiast biuro projektowe wykonujące zlecenia z Polski, jak również projekty dla innych krajów. Oddział w Gdańsku posiada również najnowszą w grupie LLENTAB linię produkcyjną profili stalowych.

Duże inwestycje

Kamieniem milowym w rozwoju firmy LLENTABHALLEN była inwestycja w kupno gruntu. Ziemia pod budowę własnego lokum została nabyta w 1998 roku. Rok później przedsiębiorstwo przeniosło się „na swoje”. Przed przeprowadzką firmie zdarzały się problemy lokalowe, które blokowały rozwój i uniemożliwiały dalsze plany inwestycyjne. Według Wiceprezesa Liszewskiego, relokacja nastąpiła w dobrym momencie. W przededniu akcesji Polski do Unii Europejskiej i zniesienia barier celnych między krajami członkowskimi, firma działała już we własnej siedzibie. Kolejne istotne wydarzenie w historii firmy nastąpiło w 2007 roku. – Podjęto wtedy decyzję o inwestycji w linię produkcyjną. Krok ten rozszerzył nasze usługi o działalność produkcyjną. Był to dowód, że jesteśmy w stanie nie tylko dobrze projektować, ale też wytwarzać – opowiada Jacek Liszewski. O skali przedsięwzięcia świadczy jego wartość – ponad 20 mln złotych. Warto dodać, że jest to jedna z największych i najbardziej zaawansowanych linii produkcyjnych tego typu w Europie.

Cztery podstawy

Koncepcja biznesowa LLENTABHALLEN budzi uznanie ze względu na swą wydajność, jakość i elastyczność. Marka LLENTABHALLEN to synonim wartości, z którymi identyfikuje się firma. Są to: jakość, elastyczność, wysoka wydajność oraz troska o ludzi. Jakość została przekuta w credo firmy i jest najważniejszą charakterystyką jej produktów. W momencie uruchamiania oddziału w Polsce postanowiono, że wysoki poziom jakości będzie wyróżniać firmę spośród konkurentów i promować ją na rynku. Jakość jest podstawową wartością zarówno w zakresie produktu, jak i realizacji procesów produkcyjnych. Aby osiągnąć jakościowy cel, przedsiębiorstwo LLENTABHALLEN współpracuje jedynie z najlepszymi dostawcami. Firma kieruje się przekonaniem, że każdy element procesu produkcyjnego wpływa na efekt końcowy. Selektywny dobór dostawców i dbałość o szczegóły sprawiają, że produkty LLENTABHALLEN to synonim najwyższej jakości. Kolejnym „oczkiem w głowie” są oczekiwania i potrzeby klientów. Dzięki elastyczności firma może dostarczać rozwiązania skrojone pod najbardziej specyficzne zalecenia klientów, zachowując przy tym równowagę kosztową. W firmie LLENTABHALLEN panuje przekonanie, że dialog to klucz do partnerskich relacji biznesowych, zarówno z klientami jak i dostawcami. Dwustronna komunikacja i zaufanie ułatwiają długoterminowe relacje i zapewniają satysfakcję kontrahentów. Koncentracja na potrzebach klientów to dla LLENTABHALLEN kwestia profesjonalizmu i kompetencji. – Rezultaty takiego podejścia widać w strukturze sprzedaży. Ponad 20% produktów kupują klienci, z którymi kiedyś już współpracowaliśmy. Fakt, że do nas wracają to dowód zadowolenia i zaufania – twierdzi Wiceprezes. Na częste „powroty” duży wpływ ma również to, że realizowane projekty są zgodne ze złożonym zamówieniem, a klienci mogą liczyć na profesjonalną konsultację, bez względu na jej zakres. Wiele uwagi firma poświęca ponadto wydajności działania. Proces produkcyjny jest wysoko zautomatyzowany, co wyklucza możliwości błędu. Koncepcja wysokiej efektywności to obszar częstych innowacji i udoskonaleń. Dzięki temu LLENTABHALLEN stale rozwija procedury pracy i zwiększą swą efektywność. Czwarta podstawa LLENTABHALLEN to pracownicy. Troska o dobrą reputację wewnątrz przedsiębiorstwa jest równie ważna jak kontakty z klientami, wskaźniki wydajności czy jakość produktów.

Rodzinny biznes, rodzinna atmosfera

W chwili obecnej rodzina Lindblad jest właścicielem 85% akcji Grupy LLENTAB. Pozostałe 15% znajduje się w rękach osób na kluczowych stanowiskach. Ta nietypowa struktura własności gwarantuje duże zaangażowanie i prawdziwą odpowiedzialność za wykonywane obowiązki. Zapewnia również rodzinną atmosferę pracy. Dotyczy to także polskiego oddziału Grupy – firmy LLENTABHALLEN. U gdańskiego producenta poziom rotacji pracowników jest niewielki – średni staż pracy oscyluje wokół 8-9 lat. Strategia zarządzania zasobami ludzkimi opiera się o tzw. model szwedzki, gdzie kapitał ludzki odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju firmy. Podstawową zasadą jest poszukiwanie kompromisu. Przedsiębiorstwo LLENTABHALLEN wierzy, że osiągnięcie porozumienia jest łatwiejsze niż zwolnienie pracownika. Do ustępstw w stosunkach z zatrudnionymi dąży się nawet wtedy, gdy wiążą się z dodatkowymi kosztami lub powstaniem nowych zobowiązań. Kontakty z pracownikami opierają się również na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Firma wywiązuje się ze zobowiązań w stosunku do personelu i tego samego oczekuje w zamian. –Niczego nie narzucamy. Oczekujemy jedynie, że pracownicy będą wykonywać powierzone im zadania. Nasze relacje są jasne i efektywne, oparte na wzajemnym zaufaniu. Dotrzymujemy swoich obietnic, dajemy tyle, ile obiecaliśmy i liczymy na to samo – mówi Jacek Liszewski. Rodzinne przedsiębiorstwo to rodzinna atmosfera, wsparcie i pomoc współpracowników w trakcie codziennej pracy. Pogląd LLENTABHALLEN na zatrudnienie jest długoterminowy – dla pracowników przedsiębiorstwa to gwarancja i stabilność zatrudnienia. Nieformalna, płaska struktura firmy powoduje, że LLENTABHALLEN to synonim dobrego pracodawcy. Dobra marka na rynku pracy to duża liczba osób zainteresowanych pracą w jej szeregach. To także wiele rekomendacji przedstawianych przez dotychczasowych pracowników. Skutkiem tego firma otrzymuje bardzo ciekawe kandydatury i wybiera pracowników z grona najlepszych, dostępnych na rynku fachowców. Wiele uwagi poświęca się rozwojowi kwalifikacji i kompetencji pracowników. – Nasi pracownicy mają szansę uczestnictwa w wielu specjalistycznych szkoleniach, warsztatach i kursach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Doskonalenie umiejętności to bardzo ważna część pracy w naszej firmie. Ze względu na charakter naszych produktów pracownicy muszą być na bieżąco z branżowymi nowinkami – twierdzi Wiceprezes.

Oferta produktowa

W ofercie firmy LLENTABHALLEN bardzo istotną rolę odgrywa obszar projektowania. Polscy inżynierowie są odpowiedzialni za wykonywanie projektów dostosowanych do wymagań klientów w najdrobniejszym szczególe. Aby to osiągnąć, posługują się zaawansowanym i nowoczesnym oprogramowaniem. Ważną część działalności stanowi montaż. Doświadczone ekipy montażowe gwarantują kompleksowość obsługi – współpraca z LLENTABHALLEN kończy się dopiero wtedy, kiedy hala jest gotowa. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące pracy ekipy mogą zostać przedstawione producentowi, każde z nich zostanie rozpatrzone przez personel firmy. Proces montażu jest również udoskonalany na bieżąco, w oparciu o informacje zwrotne od samych monterów. Wraz z wprowadzeniem nowej linii produkcyjnej, gdańska firma rozszerzyła swą działalność o zautomatyzowaną produkcję niektórych modułów.

Przyszłość to sektor MSP

Kompleksowość oferty powoduje, że głównymi odbiorcami produktów LLENTABHALLEN są małe i średnie przedsiębiorstwa. – Duża część z 1100 hal, które do tej pory dostarczyliśmy to zamówienia od firm reprezentujących sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy z sektora MSP zwracają szczególną uwagę na jakość produktów. Jeśli kupują jakiś produkt, kupują go dla siebie. Wolą zapłacić więcej, ale mieć pewność, że spełnia ich oczekiwania co do jakości. Dla niektórych wykonawców generalnych ważnym czynnikiem jest natomiast cena. Najczęściej szukają tańszych rozwiązań – tłumaczy Jacek Liszewski. Wiceprezes jest również przekonany, że przyszłość firmy będzie zależna od sytuacji w sektorze MSP. – Rozwój sieci polskich autostrad rozproszy polski przemysł. Kiedy skończy się budowa autostrady, w jej pobliżu powstaną nowe firmy i przedsięwzięcia biznesowe. W najbliższej przyszłości małe miejscowości będą przyciągać coraz więcej inwestorów. Dla naszej firmy będzie to szansa na nowe zlecenia – mówi. Jeśli tak się stanie, liczba wykonanych obiektów może wzrosnąć w bardzo szybkim tempie. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble