magazine top

Firma FAKRO to światowej sławy producent okien dachowych, który zyskał renomę najbardziej innowacyjnego polskiego

przedsiębiorstwa. Spółka została założona w 1991 roku jako biznes rodzinny, lecz bardzo szybko się rozwinęła, wchodząc na rynki zagraniczne i znajdując uznanie dla swoich produktów. Obecnie zajmuje pozycję wicelidera z ok. 15% udziałem w rynku światowym pod względem liczby sprzedawanych okien. Produkty firmy FAKRO są dostępne na rynkach w czterdziestu różnych krajach. Celem firmy jest dostarczanie najwyższej jakości produktów związanych z poddaszem i spełnienie oczekiwań klientów, dlatego spółka przywiązuje ogromną wagę do rozwoju technologicznego oraz troszczy się o bezpieczeństwo swoich klientów oraz ochronę środowiska.

Cyfry i fakty
Historia firmy niewątpliwie pokazuje jak mały rodzinny biznes zmienił się w ciągu osiemnastu lat w światowego dostawcę okien dachowych. Cyfry mówią same za siebie. Na początku firma składała się z kilku osób. Dzisiaj FAKRO zatrudnia ponad 3000 pracowników i posiada piętnaście oddziałów w wielu krajach, np. USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, Chinach. Dostawca oferuje swoim klientom szeroką gamę okien dachowych, np. okna obrotowe, uchylno-obrotowe, wyłazowe, kolankowe, okna o podwyższonej osi obrotu czy okna oddymiające, oraz dodatkowych akcesoriów typu markizy, rolety, żaluzje, zasłony, tunele świetlne, schody strychowe i wiele innych produktów podnoszących komfort i wygodę naszego strychu.Wszystkie produkty firmy FAKRO są efektem połączenia bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań, które uwzględniają najnowsze trendy w technologii i projektowaniu. Dla przykładu okna firmowe zostały wyposażone w system antywłamaniowy topSafe. Firma dysponuje własnym nowoczesnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym i jest autorem wielu nowatorskich rozwiązań chronionych patentami oraz kilkudziesięciu zgłoszeń patentowych. W rezultacie nie wnosi ona na światowe rynki wyłącznie swoich produktów, ale także myśl twórczą polskich inżynierów i konstruktorów oraz rozwiązania techniczne. Pozytywne emocje zapewne towarzyszą spółce także w 2009 roku, gdyż na rynku ukazała się nowa seria produktów. Nowości są zawsze prezentowane na targach Budma w Poznaniu. Tegoroczna oferta promuje okna o podwyższonej osi obrotu FTH-V oraz okna o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym, które zastępuje konieczność zespalania okien w pionie, oferując większą powierzchnię doświetlenia. Okno FDH zostało wykonane w systemie topSafe. To nowatorski system wzmocnienia konstrukcji okien dachowych oparty na innowacyjnym rozwiązaniu – mocowanie zawiasów, specjalnie wzmocniona konstrukcja drewna i elementów ryglujących, dodatkowy profil stalowy w dolnej części skrzydła. Okno posiada podwyższoną odporność na włamanie. Do tej rodziny produktów należy również okno balkonowe. W ofercie znalazły się również kolektory słoneczne do montażu samodzielnego w połaci dachu bądź w zespoleniu z oknami dachowymi.

Od pomysłu do sukcesu
FAKRO działa na rynku już prawie dwie dekady, ale pomysł na utworzenie tego typu działalności zrodził się znaczenie wcześniej. Prezes firmy Ryszard Florek wspomina, że „początki sięgają lat mojego dzieciństwa. Gdy kilka razy w roku w moim rodzinnym domu w Tymbarku dom zapełniał się gośćmi, dzieciom urządzano sypialnię na strychu. Światło dostawało się do niej przez szklane dachówki. Wtedy wpadłem na pomysł, żeby zastąpić je otwieranymi oknami w dachu” – relacjonuje. Kilka lat później, w roku 1976 pan Florek, będąc już studentem, pojechał do RFN, gdzie przekonał się, że okna w dachu mają sens oraz praktyczne zastosowanie. Postanowił wówczas, że zajmie się tym produktem w przyszłości. W połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, jako absolwent, Ryszard Florek wspólnie ze swoim kolegą Jackiem Radkowiakiem uruchomili w Tymbarku Zakład Stolarki Budowlanej „Florad”. We „Floradzie” wytwarzali boazerie, podłogi, szafy wnękowe oraz bramy do zabytkowych kamienic, które były następnie sprzedawane w Niemczech. Wszystkie zarobione środki inwestowali w dalszy rozwój i rozbudowę zakładu, a także w nowe maszyny. W 1991 roku wraz z Krystyną Florek i Krzysztofem Kronenbergerem założyli firmę FAKRO, która rozpoczęła produkcję okien dachowych. Osiemnaście lat temu FAKRO było małą firmą, która składała się z kilku osób i produkowała jeden model okien dachowych. Teraz jest najbardziej innowacyjnym przedsiębiorstwem w Polsce, które posiada 15% udziałów w rynku światowym pod względem liczby sprzedawanych okien. Posiadając nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy spółka opracowała i opatentowała wiele nowatorskich rozwiązań. Tylko w ciągu minionych dwunastu miesięcy dział patentowy zgłosił piętnaście patentów. W przeliczeniu na trzydziestoosobowy zespół działu daje to średnio jeden patent na miesiąc na dwóch konstruktorów. Pan Ryszard Florek zdradza, że na pierwszym miejscu w spółce stoją jakość, innowacja i rozwój. „Dla mnie i dla zarządu priorytetem jest ugruntowanie pozycji numer dwa na świecie, która zapewni długotrwałą egzystencję firmy” – mówił w wywiadzie dla dachowy.pl. Warto również dostrzec, że działając na rynkach zagranicznych, FAKRO przyczynia się do budowania prestiżu polskiej gospodarki. Rozwój firmy jest bardzo istotny, ale FAKRO stawia sobie za cel również dobrą koniunkturę regionu i kraju. Władze spółki uważają, że należy rozwijać wspólnotę narodową poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, lecz nie tylko na liniach produkcyjnych, ale również tych wysoko wykwalifikowanych i wyżej opłacanych stanowisk dla konstruktorów, technologów czy menadżerów.

Eko-FAKRO
Firma FAKRO, podobnie jak większość szanujących się przedsiębiorstw, opracowała i wdrożyła własny system kontroli jakości. System jest zgodny z europejskimi standardami, a kontrola jakości odbywa się na wszystkich etapach procesu produkcyjnego. Oprócz wielu prestiżowych certyfikatów jakości przedsiębiorstwo wykazuje liczne inicjatywy ekologiczne. Przyjazną politykę ekologiczną spółki można bez trudu dostrzec w materiałach wykorzystywanych do produkcji. Podstawowym materiał jest sosna, czyli rodzaj drewna uznawany za taki materiał budowlany, który nie narusza równowagi ekologicznej środowiska. FAKRO zaopatruje się w surowiec pochodzący wyłącznie z lasów, które spełniają określone kryteria, tj. ilość sadzonych drzew jest większa niż ilość wyciętych. Firma ponadto troszczy się o ochronę środowiska poprzez opracowywanie produktów ekologicznych, wdrażanie ekologicznych technologii, utylizację odpadów produkcyjnych, a także ograniczanie emisji szkodliwych substancji.

Koegzystencja vs. egzystencja
W swoich codziennych relacjach biznesowych FAKRO konkuruje z innymi firmami typu Velux czy Roto. Prezes firmy przyznaje, że o ile konkurowanie z firmą Roto jest stosunkowo łatwe, to konkurencja z Velux jest o wiele trudniejsza, gdyż spółka ta jest monopolistą od prawie czterdziestu lat. W niektórych krajach zachodnich posiada ona nawet po 90% rynku i ze względu na efekt skali posiada często prawie o 10% niższe koszty dystrybucji w tych krajach, dlatego w wielu podobnych przypadkach z braku możliwości konkurencji cenowej FAKRO stawia na jakość i odmienność produktów. Czasami ciężko jest firmie osiągnąć jakikolwiek postęp, ponieważ Velux dysponuje wielkim potencjałem finansowym, który nie zawsze jest wykorzystywany zgodnie z prawem antymonopolowym. Przykładowo w ubiegłym roku Komisja Europejska podjęła się zbadania sprawy wniesionej przeciwko firmie Velux na wniosek polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Komisja, uznając przedstawione dowody za wystarczająco przekonujące i świadczące o nadużywaniu przez Velux pozycji dominującej, wszczęła postępowanie z urzędu, dokonując kontroli w siedzibie konkurenta w Danii i innych krajach. Sądząc po zmianach w systemach rabatowych firmy Velux, które nastąpiły od tamtego czasu, przeprowadzone kontrole musiały być „żółtą kartką” dla Veluxa. Przyglądając się rozwojowi firmy od nieco innej strony, nasuwa się spostrzeżenie, że wysoka jakość produktów towarzyszyła spółce od samego początku jej istnienia. Być może właśnie dlatego okna FAKRO nie mają sobie równych. Jest to zdecydowanie atut, który staje się kartą przetargową, wyróżniając tym samym producenta od reszty konkurencji. Okna FAKRO jako jedyne na świecie posiadają niemiecki znak jakości i bezpieczeństwa TUV. Posiadają minimum trzecią klasę bezpieczeństwa i są dodatkowo wyposażone w system antywłamaniowy topSafe. Gwarantuje to doskonałą ochronę nie tylko przed zimnem czy hałasem, ale także przed złodziejami. Standardowo w oknach dachowych FAKRO stosowane są automatyczne nawiewniki V40P, dzięki którym zapewniają one zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu oraz obniżają koszty ogrzewania w zimie. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że zaufania klienta nie da się zdobyć od razu. Budowanie marki i pozyskiwanie klientów to długofalowy proces, który wymaga dużo wysiłku i pracy. Firma FAKRO od początku swojej działalności kładzie nacisk na badania i rozwój nowych technologii. Obecnie w dalszym ciągu pracuje nad poszerzaniem oferty produktów i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań z zakresu projektowania i produkcji okien dachowych. Produkty firmy FAKRO tworzą bogatą i wszechstronną ofertę przy której inni producenci ze swoimi rozwiązaniami pozostają w tyle. Na koniec warto wspomnieć, że oprócz bezpieczeństwa i wysokiej jakości okien, w odpowiedzi na wciąż rosnące ceny gazu i prądu, FAKRO poświęca dużo uwagi energooszczędności swoich produktów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble