Uniwersalne podnośniki osobowe

Share

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykonywanie prac na dużych wysokościach, podczas remontu dachu własnego domu czy przycinania gałęzi drzew owocowych w przydomowym ogrodzie związane było z koniecznością wykorzystania tradycyjnych drewnianych drabin, niekiedy łączonych w celu osiągnięcia wyższych poziomów.. Niebezpieczna praca, niepewne przyrządy już dziś odeszły w zamierzchłą przeszłość, dzięki takim rozwiązaniom, jak podnośniki osobowe.

Oczywistym jest, że żaden pracownik zatrudniany do tego typu zadań na dużych wysokościach nie wyrazi zgody na codzienne narażanie swojego życia i zdrowia za podstawową przeciętną pensję. Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie mu jak najlepszych warunków, które nie tylko maksymalnie zminimalizują ryzyko, ale też pozytywnie wpłyną na komfort pracy. Z drugiej strony naprzeciw pracodawcom wychodzą producenci takich urządzeń, jak podnośniki osobowe, dzięki czemu na rynku dostępna jest szeroka oferta produktów pozwalająca na ich dostosowanie do konkretnych potrzeb.

Różnorodność obejmuje między innymi zasady konstrukcji i wysokość, na jaką urządzenie może unosić kosz z pracownikiem. Jeśli praca wymaga posiadania dużej ilości narzędzi czy materiałów, jak w przypadku ocieplania ściany budynku czy wykładania elewacji płytkami granitowymi odpowiedni kosz może pomieścić zarówno dwóch pracowników, jak i cały zestaw narzędzi i materiałów. Podnośniki osobowe mogą też być wyposażone w ramię o długości prawie 50 m, i chociaż nie pozwalają zazwyczaj na wynoszenie w górę dużych ciężarów, to w zamian za to przy ich pomocy można pracować nawet na szczycie bardzo wysokich budynków czy drzew. Zaletą takich konstrukcji jest przede wszystkim wyposażenie ich w specjalny kosz, który zabezpiecza pracownika przed wypadnięciem na zewnątrz.

Podnośniki osobowe wykorzystuje się w wielu różnych sytuacjach, zarówno na terenach budowy, w parkach, przy liniach energetycznych, w straży pożarnej i służbach technicznych a także w pomieszczeniach przemysłowych czy handlowych.