magazine top

2-80460584

Zbiorniki, osadniki, reaktory, stacje odwadniania osadu, ZKF, WKF… to tylko kilka spośród typowych dla branży gospodarki ściekowej typów obiektów przemysłowych. Ich pełna sprawność i szczelność jest kluczowa dla bezpieczeństwa pracy oczyszczalni ścieków i zakładów przemysłowych. Nawet najmniejszy wyciek może stanowić poważne zagrożenie chemiczne. Dlatego też warto zatroszczyć się o ich stałą kontrolę i dokonywanie napraw oraz renowacji tak często, jak jest to potrzebne.

Warto przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym przyczynom uszkodzeń zbiorników wszelkiego typu stosowanym w instalacjach ściekowych oraz nowoczesnym metodom ich naprawy. Wbrew pozorom, w większości przypadków remont może z powodzeniem zastąpić wymianę osadnika czy innych elementów instalacji na nowe.

Najpopularniejsze przyczyny uszkodzeń
Warunki, w których działają elementy instalacji ściekowej nie są łatwe. Nieustanna wilgoć, narażenie na kontakt z nierzadko drażniącymi i niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, intensywny przepływ cieczy pod dużym ciśnieniem - to wszystko może być przyczyną osłabienia wiązania betonu i innych materiałów, z których wykonane są reaktory, stacje odwadniania osadu i pokrewne elementy. A gdy do tego równania dołożymy upływ czasu, zyskujemy niemal stuprocentową pewność, że prędzej czy później dojdzie do uszkodzenia.

W przypadku instalacji ściekowej, nie można do niego dopuścić. Dlatego też tak ważna jest regularna kontrola stanu zbiorników i reagowanie na usterki tak szybko, jak to możliwe. Im mniejsze będzie pęknięcie czy inne naruszenie stabilności konstrukcji – tym łatwiej i szybciej będzie je można naprawić. A co za tym idzie, ostateczny koszt remontu będzie niższy, niż jeśli zlecimy go w sytuacji poważnej awarii.

Nowoczesne metody napraw
Obecnie, naprawy obiektów gospodarki ściekowej to zadanie znacznie mniej skomplikowane niż dekadę czy dwie temu. A to za sprawą rozwoju technologicznego i coraz to szerszych możliwości. Wystarczy spojrzeć choćby na techniki naprawy konstrukcji żelbetowych. Technologia reprofilacji PCC czy SPCC – z wykorzystaniem metod ręcznych, jak i natryskowych pozwala szybko przywrócić im pełną szczelność, a co za tym idzie, zagwarantować prawidłowe i bezpieczne dla otoczenia działanie.

W ofercie specjalistów od remontów obiektów przemysłowych, takich jak np. przedsiębiorstwo Cover, znaleźć można również usługi takie, jak choćby antykorozja i hydrofobizacja betonu, wzmacnianie konstrukcji przy wykorzystaniu taśm oraz kompozytów węglowych czy wykonywanie specjalistycznych powłok chemoodpornych. Jednym słowem: korzystając z eksperckiego wsparcia, można uporać się z niemal każdym problemem ze zbiornikiem bądź osadnikiem, przywracając mu pierwotną jakość.

Gdy chodzi o koszty wykonania takiej naprawy, nie da się jednoznacznie wskazać ceny. Wszystko zależy bowiem choćby od skali i typu uszkodzeń czy wielkości obiektu, który poddawany jest remontowi. Tak czy inaczej, przed podjęciem decyzji o wymianie elementów przemysłowej instalacji ściekowej na nową, warto skontaktować się z firmami podejmującymi się ich remontów i poprosić o wycenę. Istnieje duża szansa, że remont będzie bardziej opłacalny finansowo.

fb button

grab my essay banner

logo jooble