Przygotowanie tarasu na zimę

Share

deski-tarsasowe

Pierwsze dni jesieni to nie tylko czas na przygotowanie się do długich, zimowych wieczorów. To również ostatnia szansa na zabezpieczenie domu i ogrodu przed śniegiem i niskimi temperaturami. Na surowe warunki atmosferyczne szczególnie narażone są elementy drewniane. Większość z nich nie jest w stanie poradzić sobie z nimi bez naszej pomocy. Szczególną uwagę należy zwrócić na deski tarasowe – dzięki prostym zabiegom odpowiednio zabezpieczymy je przed pierwszymi mrozami i będziemy mogli cieszyć się zaletami tarasu już podczas pierwszych wiosennych ociepleń.

Pielęgnacja desek tarasowych
Drewniane deski tarasowe są jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia tarasu. Niestety, ich wadą jest stosunkowo niska wytrzymałość. Większość rodzimych gatunków nie odznacza się długą żywotnością – bardzo popularna sosna to zaledwie 10 lat żywotności, nieco dłużej będziemy cieszyć się urokiem świerku i modrzewia europejskiego (15 lat). Zdecydowanie lepszymi właściwościami wyróżnia się blisko spokrewniony z nim modrzew syberyjski (15-20 lat).

Olejowanie desek
Samo olejowanie desek tarasowych jest niezwykle proste i bez większych problemów poradzimy sobie z nim samodzielnie. Pamiętajmy jednak o tym, że jego najważniejszym elementem jest dobór odpowiedniego preparatu. Decydując się na rozwiązania dostępne w każdym markecie budowlanym, nie zabezpieczymy drewna w odpowiedni sposób. Wybierzmy półprofesjonalny środek, pozwoli nam odpowiednio wydłużyć żywotność elementów i ochronić je przed bardzo trudnymi warunkami. Olej przenika głęboko w strukturę drewna i właściwie je chroni. W zależności od wybranego stopnia pigmentacji, możemy również wpłynąć na odcień desek i je wybarwiać.

Na początku należy umyć taras, najlepiej wodą z szarym mydłem. Oprócz szczotki możemy również wykorzystać myjki ciśnieniowe. Po całkowitym wyschnięciu przystępujemy do nakładania oleju. Róbmy to dokładnie, długimi pociągnięciami pędzla. Po pierwszej warstwie pozostawmy deski do przeschnięcia, a następnie nałóżmy drugą warstwę. W niektórych przypadkach konieczne jest przeszlifowanie powierzchni papierem ściernym. Po takim zabiegu taras będzie właściwie przygotowany do zimy, a po wiosennym odświeżeniu będziemy mogli cieszyć się jego naturalnym pięknem przez cały sezon letni.

Renowacja tarasu drewnianego
Przeprowadzenie sezonowej renowacji naszego tarasu drewnianego wcale nie musi być drogie i pracochłonne, ze wszystkimi zabiegami poradzimy sobie także bez problemu samodzielnie. Zakres prac zależy przede wszystkim od regularności. Jeżeli wcześniej zaniedbaliśmy pewne kwestie, będziemy musieli poświęcić znacznie więcej czasu na naprawy, jeżeli jednak sumiennie przygotowujemy się do każdego sezonu, renowacja będzie lekka i łatwa. Tego problemu w ogóle nie będą mieli właściciele tarasów wykonanych z drewna modyfikowanego termicznie Thermory. W przeciwieństwie do niemodyfikowanych gatunków, deski te nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Pominięcie olejowania sprawi, że będą patynować, dzięki czemu można uzyskać ciekawy i atrakcyjny efekt. Proces renowacji powinniśmy rozpoczyna się od umycia powierzchni tarasu. W tym celu wykorzystajmy myjkę ciśnieniową lub szczotkę i wodę. Przede wszystkim oceńmy stan wyczyszczonych desek – poszukajmy ubytków, pęknięć i przebarwień. To właśnie nimi powinniśmy zająć się w pierwszej kolejności. Uzupełnijmy braki i wyszlifujmy niedociągnięcia. Można także przeszlifować powierzchnie przy pomocy papieru ściernego.

Pomocy przy przygotowaniu artykułu udzieliła firma Komplexmarket - dystrybutor tarasów drewnianych

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie