magazine top

odzyskiwaniedanychzuszkodzonejkatypamieci11

Teoretycznie zdjęcia powinny być bezpieczne na karcie pamięci. W praktyce zdarza się, że taki nośnik ulegnie uszkodzeniu fizycznemu lub pojawi się błąd w oprogramowaniu. Nie zawsze oznacza to, że zdjęcia zostały bezpowrotnie utracone.

Najczęstszy problem z odczytem zdjęć pojawia się wtedy, gdy, karta zostaje włożona do czytnika i wyświetla się komunikat, że fotografie czy pliki nie mogą zostać odczytane. Zdarza się też, że karta psuje się w aparacie, co uniemożliwia zapisanie i wyświetlenie zdjęć. W takiej sytuacji nie zawsze trzeba korzystać z pomocy informatyka. Czasem wystarczy ściągnąć na komputer odpowiedni program. Wybór jest spory, a najpopularniejsze to Recuva, CardRecovery, PC Inspector File Recovery czy ZAR Digital Image Recovery. Warto wypróbować kilka z nich, bo mają różne funkcje. Niektóre pozwalają odczytać zdjęcia z uszkodzonej karty pamięci nawet wtedy, gdy w ogóle nie otwiera się ona na komputerze.

odzyskiwaniedanychzuszkodzonejkatypamieci22

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Aby nie dopuścić w przyszłości do utracenia zdjęć z karty pamięci, warto trzymać się kilku zasad. Robiąc zdjęcia, warto poczekać kilka sekund na to, aż się zapiszą – w przeciwnym razie karta nadal może być pusta. Lepiej nie robić też zdjęć, gdy aparat jest bliski wyładowania, bo jednoczesna próba zapisu zdjęcia na karcie i nagłe wyłączenie aparatu mogą sprawić, że zdjęcia się nie zapiszą lub co gorsza karta zostanie uszkodzona. Oczywiście kartę należy przechowywać w specjalnym opakowaniu i dbać, by nie szkodziła jej wilgoć, słońce i niskie temperatury.

Czy marka karty pamięci ma znaczenie?

Prawdą jest, że łatwiej niszczą się kiepskiej jakości karty pamięci. Te kupowane na targu czy w sieci mogły być przechowywane w zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze, a przez to szybko pojawią się z nimi problemy. Poza tym topowi producenci korzystają raczej z dobrej jakości materiałów, które nie są tak podatne na zniszczenia. Poniżej najlepiej oceniane przez klientów karty pamięci: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaka-karte-pamieci-wybrac-poznaj-ceny-i-opinie-naszych-klientow.bhtml

Wśród producentów, których karty pamięci cieszą się najlepszą opinią, można wymienić Samsung, Kingston czy Sony. Firmy stojące za polecanymi kartami pamięci są jednak różne, zależnie od rozmiaru nośnika. Warto więc śledzić zestawienia dla poszczególnych pojemności i dobierać prędkość odczytu pod konkretne zastosowanie. Kartę warto wymieniać na nową, gdy tylko pojawiają się pierwsze błędy odczytu czy problemy z zapisaniem zdjęć.

odzyskiwaniedanychzuszkodzonejkatypamieci33

Jak zapobiec utracie zdjęć z karty

W ten sposób można uniknąć bezpowrotnego utracenia cennych plików. Tak się dzieje, gdy karta została sformatowana – niestety, nie sposób już przywrócić tego, co znajdowało się na niej przed formatem.

Innym powodem bywa sytuacja, gdy nowe pliki zostaną zapisane na miejscu poprzednich. Tych drugich zwykle nie da się wtedy odzyskać, dlatego dobrym pomysłem jest zapisywanie zdjęć z karty pamięci w osobnym folderze za każdym razem, gdy jest ona otwierana na komputerze.