WYWIAD - BOKARO Szeligowscy sp.j.

Share

bokaro

Bokaro to czołowy polski dostawca płytek ceramicznych, gresów i chemii budowlanej. Obecnie Bokaro to 19 salonów sprzedaży detalicznej o łącznej powierzchni ekspozycyjnej ponad 10.000 m2. W salonach, w formie boksów ekspozycyjnych, prezentowane są najnowsze wzory czołowych polskich producentów płytek. Ofertę uzupełnia bogaty wybór ceramiki i armatury sanitarnej. O firmie opowiada Pan Jerzy Szeligowski – właściciel firmy Bokaro.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Państwa firmy i jakie momenty były najważniejsze historii w jej rozwoju?

Początki firmy związane są ze Szczecinem. Tu w 1996 roku w zabudowaniach dawnego browaru powstała Bokaro. Najważniejszym momentem w historii firmy była decyzja o rozstaniu się ze wspólnikami podjęta w 2002 roku i kierowanie nią wyłącznie z żoną. Od początku świadomie postawiliśmy na stały, organiczny wzrost i rozwój firmy finansowany wyłącznie z własnych środków. Strategia taka z pewnością nie jest spektakularna, ale z perspektywy lat wiemy, że był to właściwy wybór. Dzięki temu uniknęliśmy poważnych błędów, jakie dla wielu firm w naszej branży skutkowały ich zniknięciem z rynku. Na przestrzeni 17 lat przychody firmy wzrosły z niespełna 5mln w 2002 roku do ponad 189mln w 2018 roku.

Sami wciąż budujecie, powiększacie i zmieniacie wasze salony. Kreujecie nową przestrzeń - ciekawszą i bardziej przyjazną. Od lat wasze ekspozycje stanowią podpowiedź gotowych rozwiązań i inspirują do zmian. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, usługach oraz sieci sprzedaży?

Systematycznie, ale z rozwagą powiększamy sieć salonów. Przy czym zwiększanie ich liczby nigdy nie było dla nas priorytetem. Naszym zdaniem o wiele ważniejsze jest ciągłe dbanie o rozwój, rozbudowę i poprawę standardu. Większość naszych salonów ma powierzchnię ekspozycyjną 1-1,4 tys.m2 i w naszej opinii jest to powierzchnia optymalna, aby w atrakcyjny sposób pokazać bogatą ofertę płytek i wyposażenia łazienek. Nie na zdjęciach, nie w katalogach, ale w formie boksów ekspozycyjnych. Dbamy, aby w każdym boksie klient znalazł podpowiedź gotowych rozwiązań i inspirację do tego, jak wyglądać może jego łazienka.

Sprawdzacie się wszędzie tam, gdzie jakość produktu, cena i terminowość mają kluczowe znaczenie dla powodzenia realizacji inwestycji. Ekspozycje stanowią inspirację dla klientów poszukujących ciekawych rozwiązań. Wasze zaplecze magazynowe jest gwarancją ciągłości dostaw, a dzięki wysokiej pozycji u dostawców, negocjujecie specjalne rabaty inwestycyjne. Proszę powiedzieć, co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Nieprzypadkowo blisko połowę naszej sprzedaży stanowi obsługa inwestycji. Zaufało nam ponad 1,5 tys. deweloperów, inwestorów i firm wykonawczych. Mamy przyjemność w sposób stały, jako kluczowy dostawca płytek, współpracować z największymi w kraju firmami budowlanymi. Jesteśmy w tym obszarze zdecydowanym liderem w branży. Na terenie Polski działa 27 naszych przedstawicieli zajmujących się obsługą inwestycji. Ich rola nie kończy się na złożeniu oferty. Pomagają w przygotowaniu dokumentacji przetargowej i towarzyszą na budowach, jeśli potrzebne jest doradztwo techniczne. Nie bez znaczenia jest także skala naszej działalności, która pozwala negocjować rabaty u dostawców oraz zaplecze magazynowe, dzięki któremu zapewniamy ciągłość dostaw.

Posiadacie wieloletnie doświadczenie i z powodzeniem podejmujecie najtrudniejsze wyzwania. Służycie pomocą w przygotowaniu dokumentacji przetargowej, a także doradztwem technicznym. W każdym salonie jest także stanowisko projektanta. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy?

Kluczem do sukcesu firmy są bez wątpienia ludzie, z jakimi mamy przyjemność pracować. Od początku postawiliśmy na szerokie delegowanie uprawnień. Wszak to dyrektorzy poszczególnych oddziałów i ich pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami, najlepiej znają potrzeby i wymagania lokalnych rynków. Oczywiście strategia taka wymaga umiejętności akceptowania błędów, a naszą rolą jest dopilnowanie, aby błędy te nie miały większego wpływu na firmę, a efekt działań był zbieżny ze strategią całej organizacji. Świadomie wybraliśmy płaską strukturę, w której informacje i decyzje przepływają szybko. Działamy sprawniej i efektywniej, a nasi odbiorcy mają kontakt z osobami decyzyjnymi -ta nasza spora przewaga.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracujecie ze sprawdzonymi producentami i dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa głównych partnerów?

Zaczynaliśmy jak przedstawiciel fabryki Opoczno (obecnie część grupy Cersanit). Z czasem w naszej ofercie znalazły się płytki wszystkich rodzimych producentów i dziś naszym największym partnerem jest Tubądzin. W ostatnich latach systematycznie rozwijamy segment Premium, w którym oferujemy płytki renomowanych włoskich i niemieckich producentów m.in. Villeroy&Boch, Atlas Concorde czy Lamborghini. Jako wyposażenie łazienek także oferujemy szeroki wachlarz produktów. Od rodzimych m.in. wyrobów Cersanit, Excellent, Deante, po marki zagraniczne w tym np. Ideal Standard czy Laufen. Naszą ofertę dopełnia chemia budowlana, głównie Sopro, PCI i Kerakoll. Co roku uczestniczymy w targach branżowych i pilnie śledzimy najnowsze treny, tak, aby na bieżąco aktualizować ofertę.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

W 2017 roku zakończyliśmy budowę największego w Koszalinie salonu łazienek, a w 2018 to samo zrobiliśmy w Gdańsku. W ubiegłym roku zakupiliśmy także nową nieruchomość w Szczecinie i tam przenieśliśmy działalność z nową, większą ekspozycją. Poza tym w Gorzowie, 200m od dotychczasowego salonu, otwarliśmy nowy salon, w całości poświęcony markom Premium.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

W ostatnich latach, wraz ze wzrostem wynagrodzeń, cena ułożenia m2 płytek wzrosła kilkakrotnie. Dziś to powyżej 100zł/m2. Zmiana ta ma bezpośrednie przełożenie na preferencje kupujących. Wyraźnie spadło zapotrzebowanie na płytki i gresy tanie i niskiej jakości. Dziś klienci poszukują wyrobów o najwyższych parametrach użytkowych i walorach estetycznych. I są w stanie zapłacić więcej, zgodnie z zasadą, że „jakość pamięta się dłużej, niż cenę”. W tym kierunku zmierzają także nasze plany. Chcemy nieustannie podwyższać standard naszych salonów i zwiększać w nich udział marek Premium.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

W trakcie naszej działalności otrzymaliśmy wiele nagród i tytułów (m.in. Gazeli Biznesu) oraz wyróżnień od naszych dostawców. Z najnowszych – ucieszył nas tytuł „Łazienka - Salon Roku 2019”, jaki w woj. lubuskim zdobył nasz salon w Gorzowie, a w woj. pomorskim – nasz salon w Gdańsku.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie