Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2018 roku?

Share

kwota-wolna-od-podatkuW 2018 roku wzrasta wysokość kwoty wolnej. Co to oznacza dla podatników? Osoby, które zarabiają do 8 tys. zł rocznie, w ogóle nie będą musiały rozliczać się z fiskusem. Korzystna zmiana jest spowodowana orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który stwierdził, że obowiązująca wówczas kwota wolna w wysokości 3091 zł była zbyt niska i niezgodna z ustawą zasadniczą.

Rozliczenie PIT 2018 – kto nie zapłaci podatku?
Zmiany wymuszone przez Trybunał Konstytucyjne zaczęto wprowadzać w ubiegłym roku. W przypadku PIT za 2017 rok kwota wolna wynosi 6,6 tys. zł rocznie. Dzięki temu osoby, które uzyskiwały niepełne dochody lub pracowały wyłącznie w wybranych miesiącach roku, są zwolnione z obowiązku podatkowego. 2018 rok przyniesie podatnikom jeszcze większe korzyści, ponieważ kwota wolna wzrośnie do 8 tys. zł rocznie. W kolejnym rozliczeniu PIT będziemy więc mogli zarobić więcej, a i tak nie podzielimy się pieniędzmi ze skarbówką.

Dalsze zmiany w PIT 2018
Skoro kwota wolna w PIT za 2017 rok dotyczy zarobków nieprzekraczających 6,6 tys. zł rocznie, jaki podatek zapłacą osoby zarabiające więcej? Jeżeli nasze dochody wynoszą od 6,6 tys. zł do 11 tys. zł rocznie, kwota wolna zostaje obliczona na podstawie specjalnego wzoru (tzw. zasada degresji) i w zależności od poziomu uzyskiwanych dochodów wyniesie od 6,6 tys. zł do 3091 zł.

Z kolei podatnicy, którzy mieszczą się w przedziale od 13 tys. zł do 85 528 zł, mogą skorzystać z kwoty wolnej w wysokości 3 091 zł. Jest to stała suma, która obowiązuje w Polsce od dłuższego czasu i w praktyce oznacza, że nasz podatek zostanie pomniejszony o 556,02 gr. Przy dochodzie od 85 538 zł do 127 tys. zł kwota wolna jest ponownie obliczana według wzoru i wynosi od 3 091 zł do 1 zł. Osobom zarabiającym powyżej 127 tys. zł rocznie nie przysługuje kwota wolna.

Dla kogo kwota wolna w PIT 2018?
Kwota wolna przysługuje wyłącznie osobom, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej. W większości przypadków są to pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Deklaracją, jaką muszą wypełnić, jest PIT-37. Z kwoty wolnej mogą również skorzystać podatnicy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i składają PIT-36.

Nie bój się podatków! Rozlicz PIT online
Kwota wolna, progi podatkowe i zasada degresji. Jeśli od wszystkich tych pojęć przechodzą nas dreszcze, a włosy na głowie stają dęba, najlepszym rozwiązaniem będzie rozliczenie PIT przez internet. Dlaczego? Ponieważ jest to najprostsza, a zarazem najwygodniejsza forma złożenia deklaracji. PIT online wyślemy bez wychodzenia z domu, a co najważniejsze program podatkowy wykona wszystkie obliczenia rachunkowe za nas. Wystarczy, że skorzystamy z kalkulatora dostępnego w aplikacji podatkowej i możemy sprawdzić, w jaki sposób zmiana kwoty wolnej w PIT za 2017 rok wpływa na nasze rozliczenie.

PIT przez internet – dlaczego warto?
Pomoc w obliczeniach rachunkowych to nie jedyna korzyść, jaką możemy uzyskać, wysyłając PIT online. Program udzieli nam jasnych wskazówek, gdzie i jakie dane musimy wpisać. A gdyby nawet zdarzyło się, że na którymś etapie popełniliśmy błąd, zawsze możemy szybko i sprawnie nanieść korektę w naszym zeznaniu. W związku z tym, że coraz więcej Polaków składa PIT przez internet, jest to obecnie najczęściej wybierana forma rozliczenia z fiskusem. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jeszcze kilka lat temu podatnicy musieli stać w długich kolejkach, a złożenie deklaracji wiązało się z niemałym stresem. Dziś możemy o tym zapomnieć i rozliczyć PIT online na www.podatnik.info/program_do_pit lub poprzez pobranie programu PIT Pro na komputer. Samo złożenie deklaracji trwa tylko kilka minut i jest bardzo intuicyjne.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie