magazine top

AEU1

Firma Aesculap Chifa Sp. z o.o.z siedzibą w Nowym Tomyślu należy do międzynarodowego koncernu B. Braun Melsungen AG. Firma jest producentem najwyższej jakości narzędzi chirurgicznych, stomatologicznych oraz zestawów kardiologicznych. W ramach grupy B. Braun w Polsce działają również: stacje dializ B. Braun Avitum, Fundacja Akademia Aesculap oraz szpital Ortopedicum w Krakowie. O firmie opowiada Pani Magdalena Dernoga-Kwiatkowska, specjalista ds. PR i CSR z Aesculap Chifa Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Aesculap Chifa Sp. z o.o. i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Aesculap Chifa jest producentem narzędzi chirurgicznych, stomatologicznych oraz zestawów kardiologicznych, funkcjonującym na polskim rynku od 1945 roku. Fabryka Narzędzi Chirurgicznych „Chifa” w pierwszym roku swojej działalności zatrudniała tylko 30 pracowników i ograniczała się do produkcji nożyczek chirurgicznych, szczypczyków i masek do narkozy. Początkowo „Chifa” działała jako przedsiębiorstwo państwowe, jednak w 1990 roku została podjęta decyzja o prywatyzacji firmy z udziałem partnera strategicznego – Aesculap AG a następnie, w wyniku połączenia spółek Chifa Sp. z o.o., Aesculap Sp. z o.o. i B. Braun Medical Sp. z o.o., powstała firma
Aesculap Chifa Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo posiada dwa zakłady produkcyjne – w Nowym Tomyślu oraz powstały w 2010 r. na wschodzie kraju, w Radzyniu Podlaskim. W 2015 roku uruchomiono w Aesculap Chifa Centrum Usług Wspólnych zajmujące się zobowiązaniami i należnościami koncernu B. Braun, obsługujące na chwilę obecną 86 spółek w 14 krajach świata. W 2018 roku koncern ponownie docenił nasze umiejętności – w Nowym Tomyślu powstało Centrum Kompetencji IT, którego zadaniem jest wspieranie wszystkich firm grupy B. Braun na świecie w zakresie projektowania aplikacji, tworzenia nowych rozwiązań w obszarze SAP, a także monitorowania ciągłości pracy systemów informatycznych, budowy i tworzenia sieci lokalnych i globalnych. W związku z rozwojem nowego działu, szukamy osób z wiedzą informatyczną i dodatkowo znajomością języków obcych (obowiązkowo angielskiego, ponadto na niektórych stanowiskach potrzebny będzie język niemiecki czy francuski). Obecnie Aesculap Chifa zatrudnia około 2 tys. osób i produkuje około 6000 modeli narzędzi chirurgicznych oraz ponad 2000 różnych produktów z portfolio Vascular Systems, w tym zestawy angiograficzne i hemodynamiczne, cewniki prawej komory serca, cewniki PTCA. Produkcja VS została uruchomiona w Nowym Tomyślu w 2004 roku, obecnie zajmuje ponad 3000m2 powierzchni w pomieszczeniach czystych klasy ISO 7 i 8. B. Braun w Polsce to jednak nie tylko Aesculap Chifa, ale i stacje dializ B. Braun Avitum, powstałe w 2002 roku (obecnie 19 stacji na terenie całej Polski), szpital ortopedyczny Ortopedicum w Krakowie funkcjonujący od 2009 r. i powołana do życia w 2012 r. Fundacja Akademia Aesculap, której celem jest prowadzenie dialogu dedykowanemu życiu. Nasza Akademia stanowi interdyscyplinarną platformę wymiany wiedzy poprzez edukację personelu medycznego oraz współpracę z kluczowymi stowarzyszeniami medycznymi, szpitalami i uniwersytetami.

W Nowym Tomyślu produkowane są narzędzia medyczne o światowych parametrach jakościowych, znajdujące zastosowanie we wszystkich działach chirurgii oraz zestawy kardiologiczne. Oferta firmy obejmuje szereg produktów medycznych wykorzystywanych w chirurgii, ortopedii, endoskopii, anestezjologii, kardiologii, stomatologii. W katalogu firmy znaleźć można również pompy infuzyjne, materiały szewne, produkty farmaceutyczne, systemy kontenerowe oraz produkty do dezynfekcji. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Zaplecze produkcyjne pionu produkcji instrumentów z jednej strony odzwierciedla kompleksowość procesu wytwarzania narzędzi, a z drugiej samowystarczalność w zakresie dostępnych technologii. Praktycznie wszystkie procesy technologiczne, które są potrzebne do wytwarzania narzędzi chirurgicznych realizujemy samodzielnie. Zatem własna, nowoczesna narzędziownia zaopatrująca nas w oprzyrządowanie niezbędne do procesu wytwarzania, wydział obróbki plastycznej wyposażony m.in. w 6 młotów do kucia na gorąco, wydziały obróbki mechanicznej wyposażone w ponad 60 nowoczesnych maszyn CNC, wydział hartowni (4 piece próżniowe), wydział galwaniki, świadczący usługi m.in. pasywacji, elektropolerowania czy złocenia. Stanowiska robocze drugiego pionu produkcyjnego zlokalizowane są głównie w pomieszczeniach czystych. Prezentują one różne stopnie zaawansowania technologicznego – od prostych stołów, na których kompletowane są zestawy jednorazowego użytku, poprzez wtryskarki służące do produkcji połączeń cewników prawej komory serca, czy lasery zgrzewające elementy cewników PTCA, aż do roboterów klejących i lutujących części przetwornika Combitrans do inwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi. Nowoczesne technologie są wykorzystane w naszym najnowszym projekcie: sterylizacji tlenkiem etylenu. Najważniejsza w całym procesie produkcji wyrobów medycznych jest praca ręczna wykwalifikowanych pracowników. Załoga produkcyjna naszej firmy to łącznie ponad 1000 osób. Dodatkowo, w ramach każdej technologii funkcjonują działy rozwoju i inżynierii produkcji, które wspierają prawidłową realizację zadań produkcyjnych, wprowadzając jednocześnie innowacyjne rozwiązania.

Wasza zdolność opracowywania innowacyjnych produktów, usług i systemów, we współpracy z pracownikami służby zdrowia, szpitali, uczelni i innych jednostek specjalistycznych, odzwierciedla Wasze zaangażowanie i obietnicę wymiany doświadczeń. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Mottem naszego koncernu jest „Sharing Expertise” - jest to zobowiązanie do dzielenia się wiedzą medyczną oraz fachową z korzyścią dla zdrowia, do wykorzystania tej wiedzy oraz dalszego skutecznego i konsekwentnego rozwoju w oparciu o ekspertyzę i w dialogu z partnerami. Ów dialog, płynący z międzynarodowego doświadczenia i ponad 70 lat historii, pozwolił nam wypracować rozwiązania najlepsze i wielokrotnie przetestowane.

Rozwijając myśl techniczną produkujecie i oferujecie najwyższej jakości wyroby, przynosząc satysfakcję klientom. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Szerokie portfolio produktów, dzięki któremu możemy zaproponować naszym klientom całe rozwiązanie dla danego obszaru terapeutycznego. Ponadto fakt, że jesteśmy niemalże samowystarczalni, tzn. jesteśmy właścicielem całego procesu produkcyjnego: począwszy od momentu, gdy przyjeżdża do nas kawałek stali, poprzez m.in. projektowanie, kucie, hartowanie, prace ślusarskie i szlifierskie, aż po gotowy wyrób (np. nożyczki chirurgiczne).

Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy?

Produkcja narzędzi medycznych jest procesem wymagającym wykwalifikowanych pracowników, mających doświadczenie w zakresie obróbki metali zarówno tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi metodami. Jako, że nasza branża jest dosyć specyficzna i ciężko znaleźć nam na rynku wyspecjalizowanych pracowników produkcji, jesteśmy dumni z posiadania własnej szkoły przyzakładowej i możliwości kształcenia przyszłych pracowników wedle naszych potrzeb. Trzyletnia szkoła zawodowa, kształcąca w profilu ślusarz narzędziowy stanowi wizytówkę naszej firmy już od 1963 roku, a szeregi jej absolwentów corocznie zasilają naszą produkcję. W Aesculap Chifa zatrudniamy całe spektrum specjalistów z różnych obszarów. Na produkcji: ślusarzy, szlifierzy, technologów, konstruktorów oprzyrządowania, inżynierów procesu, pakowaczy, wydawców materiałów, monterów urządzeń precyzyjnych, kowali; w Centrum Kompetencji IT: specjalistów SAP, czy administratorów sieci ze znajomością różnych języków obcych; w Finansowym Centrum Usług Wspólnych: księgowych ds. zobowiązań z językami obcymi. Nie należy zapominać o przedstawicielach medycznych, pracownikach działu sprzedaży.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo ze stałymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?


Jesteśmy zadowoleni ze współpracy ze wszystkimi naszymi dostawcami. W większości przypadków łączą nas długoletnie relacje biznesowe.

Jakie inwestycje były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Nasze największe inwestycje w ostatnich latach to wybudowanie nowej hali i rozpoczęcie produkcji w Radzyniu Podlaskim oraz uruchomienie kotłowni kogeneracyjnej w Nowym Tomyślu. Ponadto, od wielu lat, sukcesywnie powiększamy nasz park maszynowy (inwestujemy głównie w maszyny CNC, takie jak Fanuc Robodrill czy DMU50).

Jakie nowe inwestycje związane z dalszym rozwojem firmy mają Państwo w planach?

Inwestycje w trakcie realizacji to: budowa Centralnej Sterylizatorni, uruchomienie linii produkcyjnej protez i łat naczyniowych (Vascular Graft, Vascular Patch), uruchomienie linii produkcyjnych cewników PTCA, uruchomienie nowych linii do pokrywania lekiem balonów i stentów, stworzenie biur dla nowego działu – Centrum Kompetencji IT. W niedalekiej przyszłości planujemy: rozbudowę kuźni i transfer produkcji odkuwek kutych na gorąco z Malezji oraz dalszy rozwój działu Vascular Systems (budowa kolejnych pomieszczeń czystych i rozszerzenie portfolio produkowanych grup wyrobów).

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Będąc jednym z największych pracodawców w regionie, staramy się wspierać jego rozwój. Udzielamy pomocy finansowej nowotomyskim placówkom (m.in. współfinansowanie remontu żłobka czy posiłków dla dzieci z biednych rodzin z okolicznego gimnazjum), a także sponsorujemy największe lokalne wydarzenia (np. jarmark chmielo-wikliniarski). Wspieramy również okoliczne organizacje (Polski Czerwony Krzyż, Ochotnicza Straż Pożarna). Niemalże corocznie staramy się również wspierać tym, z czego słyniemy – narzędziami. Fundacjom i lekarzom wyjeżdżającym na misje humanitarne w ramach darowizny rzeczowej przekazujemy nasze najlepsze produkty. W tym roku wyjechały na Madagaskar, natomiast w latach poprzednich do Kamerunu, Ugandy, Syrii, Indonezji czy na Ukrainę, wspierając lekarzy m.in. z Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacji Harambee czy Redemptoris Missio. Od kilku lat nasi pracownicy biorą udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka” i w akcji humanitarno-ekologicznej „Ciuch w ruch”.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Wielokrotnie otrzymywaliśmy tytuł Eksportera Roku i Lidera Polskiego Eksportu. Pochwalić możemy się również szeregiem nagród związanych z polityką prorodzinną naszej firmy. Z rąk pani minister Andżeliki Możdżanowskiej otrzymaliśmy nagrodę „Pro Publico Bono” za działalność na rzecz rodziny. Nasza firma otrzymała również wyróżnienie w plebiscycie „As Odpowiedzialnego Biznesu”. Kapituła Główna Plebiscytu, składającą się z przedstawicieli: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Miasta Poznania, Instytutu Edukacji Europejskiej, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz organizatorów plebiscytu – Związku Pracodawców WIPH (Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej) oraz Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, doceniła nasz projekt pracy w niepełnym wymiarze godzin, przyznając nam wyróżnienie w kategorii „Duże przedsiębiorstwo”. Otrzymaliśmy także tytuł „Firmy Przyjaznej Mamie”. Działalność Aesculap Chifa została także doceniona za bezpieczeństwo i higienę pracy - nasz zakład produkcji w Radzyniu Podlaskim otrzymał wyróżnienie w konkursie „Pracodawca-organizator pracy bezpiecznej” w kategorii pracodawców zatrudniających od 51 do 250 pracowników.

http://chifa.com.pl/

fb button

logo jooble