magazine top

fotolia 87040225 subscription monthly m

Żarówka, bardziej fachowo nazywa również lampą żarową, to podstawowy element wyposażenia każdego rodzaju budynku. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie tego w gruncie rzeczy prostego urządzenia. Na rynku znajdziemy różne rodzaje żarówek – każdy z nich bazuje na niego innej technologii i posiada inne właściwości.

Żarówki wolframowe
Przez wiele lat był to jedyny rodzaj żarówek dostępnych na rynku, dopiero stosunkowo niedawno zaczął być wypierany przez nowsze żarówki halogenowe i świetlówki. Jest to szklana bańka wypełniona mieszanką gazów, w której umieszczony jest żarnik, czyli wykonany z wolframu drucik. Pod wpływem energii elektrycznej wolfram rozżarza się jasnym światłem i stopniowo paruje – to właśnie to parowanie sprawia, że w pewnym momencie drucik pęka, zaś bańka pokrywa się delikatnym, ciemnym nalotem. W celu ograniczenia parowania, utleniania się wolframu i jego spłonięcia, bańka wypełniona jest mieszanką gazów szlachetnych (np. argonu i azotu) – dawniej w bańkach stosowano próżnię). Ich najważniejsza zaleta to bardzo niska cena. Wady to mała wydajność - jedynie 5% energii przetwarzana jest na światło, resztę stanowi ciepło. Z tego powodu żarówki wolframowe są stopniowo wycofywane z domowego użytku.

Żarówki halogenowe
Jest to odmiana żarówki wolframowej, która została wypełniona mieszanką gazów szlachetnych i halogenów. Halogenami lub fluorowcami nazywamy pierwiastki takie jak jod, które łączą się w związki chemiczne z oparami wolframu. Kiedy zwiększa się temperatura żarnika, rozpadają się na pierwiastki podstawowe – cząsteczki wolframu wracają do żarnika, zamiast osadzać się na powierzchni bańki. Proces ten nazywa się halogenowym cyklem regeneracyjnym. Żarówki halogenowe charakteryzują się wyższą temperaturą barwową niż zwykłego żarówki wolframowe, a także większą wydajnością i dłuższą żywotnością.

Świetlówki
Nazywane najczęściej świetlówkami kompaktowymi lub energooszczędnymi. Wyglądem przypominają szklane rurki – proste, w formie spirali, litery U i innych. Rurki ten wypełnione są oparami rtęci i argonem, ich wewnętrzne ściany pokryte są luminoforem (związkiem chemicznym, który emituje światło bez wykorzystania wysokiej temperatury), zaś ich końce połączone są z układem zapłonowym i stabilizującym. Serce układu stanowi wolframowa elektroda, która generuje wyładowania jarzeniowe, te z kolei wywołują promieniowanie ultrafioletowe. Pod pływem promieniowania luminofor zaczyna emitować światło o odpowiedniej barwie. Świetlówki posiadają istotne zalety, które stawiają je wyżej od innych rodzajów żarówek – pierwszą jest długa żywotność oraz wysoka wydajność, pozwalająca w znaczący sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Najpoważniejsza wada to fakt, że żarówki zawierają trujące opary rtęci, dlatego po wyeksploatowaniu koniecznie muszą być utylizowane w specjalnych punktach.

LED
Skrót LED pochodzi od angielskiego zwrotu light-emitting diode. Nie posiadają one żadnego żarnika – źródłem światła jest zbudowany z kryształu chip półprzewodnikowy. Kryształ ten posiada dwie warstwy, N i P – pod wpływem prądu elektrony z niższej warstwy N przeskakują na warstwę P. Aby wrócić na swoje miejsce muszą one oddać zgromadzoną energię elektryczną. Energia ta emitowana jest pod postacią światła. Lampy LED są obecnie coraz popularniejsze na rynku ze względu na bardzo dużą wydajność i niską szkodliwość dla środowiska. Ich wysoka cena rekompensowana jest znacznymi oszczędnościami na energii elektrycznej.

Szeroki wybór żarówek różnego rodzaju znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Supevolt.pl

fb button

grab my essay banner

logo jooble