Bezpieczne magazynowanie gazów technicznych

Share

gas

Wybuch, podpalenie, ulatnianie się – to tylko niektóre z zagrożeń, jakie czyhają na nas, gdy magazynujemy lub używamy gazów technicznych. Na szczęście istnieją zasady, których trzeba się trzymać, a które zagwarantują nam bezpieczeństwo w miejscu pracy. Co trzeba, a czego kategorycznie nie można?


Gazy techniczne – niewłaściwie składowane i używane – mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Ich ulatnianie się stanowi duże niebezpieczeństwo dlanaszego zdrowia – możemy się bowiem zatruć. Wybuch butli gazowej to zagrożenie nawet dla całego budynku, a o pożarze już nie wspominając.

Jak więc chronić się przed tego typu wypadkami? Na co zwracać uwagę i o czym pamiętać, magazynując butle z gazami?

ODPOWIEDNIA WENTYLACJA

Miejsce, w którym będziemy przechowywać butle z gazem, powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Powinny składać się na nią liczne otwory, które zadbają o prawidłową cyrkulację powietrza i niekumulowanie się go. Warto wiedzieć, że liczba otworów powinna być proporcjonalna do ilości butli składowanych w pomieszczeniu oraz do wielkości całego magazynu. Muszą być one umieszczone mniej więcej naprzeciwko siebie w takich samych odległościach. Dopiero taka konfiguracja pozwoli nam w sposób pełny zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia. Jeśli butle przechowujemy na zewnątrz, gdzie dostęp do świeżego powietrza jest nieograniczony, problem znika.

Gazy techniczne możesz kupić za pośrednictwem strony https://ekod.com.pl/oferta/gazy-techniczne/

OCHRONA PRZED POGODĄ

W sytuacji przedstawionej wyżej – kiedy nasze butle stoją (lub leżą) na dworze – powinniśmy ochronić je przed działaniem różnorodnych warunków pogodowych. Szczególnie należy chronić je przed różnymi opadami – takimi jak śnieg oraz deszcz. Nasłonecznienie również jest niewskazane – butle bowiem mogą się nagrzać i wybuchnąć. Warto zapewnić także sporą odległość od pieców i kotłowni. Butla nie powinna być bowiem nagrzewana do temperatury 50 stopni Celsjusza.

ODDZIELENIE OD MATERIAŁÓW PALNYCH

Oczywistym jest, że w razie wybuchu lub podpalenia pierwszymi materiałami, które zostaną dotknięte działaniem gazów, będą te, które znajdują się najbliżej. Zadbajmy więc o to, by w sąsiedztwie butli znajdowały się wyłącznie elementy niepalne, które są odporne na działanie przechowywanych gazów. Karygodne jest stawianie obok siebie butli i materiałów takich jak drewno, papier czy palne ciecze. Jeśli jednak nie mamy możliwości magazynowania tych zasobów w innych pomieszczeniach – postarajmy się ustawić je możliwie najdalej od siebie.

Tekst dostarczyła hurtownia spawalnicza Ekod.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie