Rozwód bez znajomości adresu małżonka - jak tego dokonać?

Share

write-593333 960 720

Niestety w obecnych czasach związki małżeńskie nieczęsto trwają do końca życia. Czasami nie możemy ze sobą wytrzymać i wtedy się rozstajemy. Nie każdy jednak od razu stara się o rozwód, a wiele par na papierze nadal pozostaje małżeństwem. Z reguły oficjalne rozstanie nie jest nam do niczego potrzebne i nie chcemy tracić czasu na załatwianie zbędnych formalności. Po pewnym czasie nasza sytuacja się zmienia - poznajemy kogoś nowego, a wtedy rozwód okazuje się potrzebny. Niestety utraciliśmy kontakt z małżonkiem i nie mamy żadnych jego danych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Czy możemy uzyskać rozwód, jeśli nie znamy adresu małżonka?
W pozwie rozwodowym należy wskazać adres małżonka, aby sąd mógł doręczyć odpis pozwu oraz poinformować o rozprawie. Dlatego pojawia się dylemat, czy uda się nam uzyskać rozwód bez znajomości tych danych. Istnieją pewne procedury, które pomogą nam osiągnąć cel. Jednak wcześniej musimy udowodnić sądowi, że faktycznie nie znamy adresu małżonka i, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby go znaleźć. W tej sprawie najlepiej zdać się na pomoc prawników z kancelarii gptogatus.pl, aby mieć pewność, że na pewno dopełnimy wszystkich formalności.

W jaki sposób powinniśmy szukać adresu małżonka?
Zanim zostaną uruchomione procedury, które pomogą nam uzyskać rozwód bez znajomości adresu małżonka, musimy udowodnić, że faktycznie próbowaliśmy go odnaleźć. Jak tego dokonać? W pierwszej kolejności powinniśmy się skontaktować z rodziną i znajomymi naszego małżonka, to najszybszy i najprostszy sposób znalezienia jego adresu. Jednak takie postępowanie nie zawsze przynosi efekty. W końcu dawno nie mieliśmy kontaktu z małżonkiem, a w tym czasie mógł on wyjechać i nie podawać nikomu adresu. Jeżeli nie uda nam się uzyskać w ten sposób informacji, to powinniśmy wystąpić o informacje do odpowiednich instytucji. Zalicza się do nich Centralne Biuro Adresowe, urząd gminy lub miasta, a także Krajowy Rejestr Karny. Dopiero po dokładnym przeszukaniu, możemy wystąpić o rozwód bez znajomości adresu małżonka. Musimy się jednak liczyć z tym, że sąd może wezwać na przesłuchanie rodzinę, sąsiadów lub inne osoby, które mogłyby mieć informacje na temat adresu małżonka.

Jak wygląda procedura, gdy nie uda nam się ustalić adresu małżonka?
Po przeprowadzeniu wszystkich czynności, o których była mowa wcześniej, można się starać o rozwód bez znajomości adresu małżonka. W takiej sytuacji sąd ustanawia kuratora dla powoda, którego zadaniem będzie reprezentowanie drugiej strony. Wśród jego zadań znajdą się wręczenie odpisu pozwu i innych pism oraz podejmowanie czynności procesowych, które pomogą bronić interesy reprezentowanej przez niego osoby. Kurator powinien też próbować nawiązać kontakt z naszym małżonkiem.

Rozwód to trudna i bardzo stresująca sprawa, więc najlepiej przeprowadzić go jak najszybciej. Można go uzyskać bez danych kontaktowych małżonka, ale wymaga to dużego zaangażowania. Dlatego lepiej wystąpić o niego od razu, gdy jeszcze mamy kontakt z drugą stroną, bo wtedy będzie go można sprawnie przeprowadzić.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie