magazine top

Pożyczki i kredyty są jednymi z najpopularniejszych produktów banków i prywatnych firm pożyczkowych. Warto jednak pamiętać, że instytucje te nie mogą pozwolić sobie na utratę finansów, dlatego pożyczanie pieniędzy nie odbywa się bezwarunkowo. Zobacz, od czego zależy przyznanie kredytu.

Czy każdy może otrzymać kredyt?

Kredyt gotówkowy jest przeznaczony dla osób pełnoletnich, które posiadają dochody oraz pozytywną historię kredytową – to znaczy, że nie są niczyimi dłużnikami, a swoje poprzednie zobowiązania spłacali w ustalonym terminie. Weryfikacja tych faktów jest konieczna, ponieważ bank ponosi pewne ryzyko braku zwrotu pieniędzy. Gdy w jego mniemaniu jest ono zbyt duże, może odmówić udzielenia pożyczki lub kredytu.

Pożyczaniem pieniędzy zajmują się także prywatne firmy pożyczkowe np. działająca od 2011 roku Net Credit. Takie instytucje często mają mniej restrykcyjne zasady i udzielają pożyczek nawet tym osobom, które uzyskały odmowę od banku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.netcredit.pl/.

Zasady przyznawania kredytu

Podstawowe zasady przyznawania kredytu to:

  • ukończone 18 lat,
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnej,
  • posiadanie ważnego dowodu osobistego,
  • posiadanie udokumentowanego dochodu,
  • posiadanie zaświadczenia od pracodawcy,
  • posiadanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej.

Bank przeprowadza ocenę zdolności kredytowej według swoich indywidualnych wytycznych. Polega ona na sprawdzeniu zdolności finansowej danej osoby. Do najważniejszych wytycznych należą: dochód, miesięczne koszty utrzymania i brak innych zobowiązań finansowych, które uniemożliwiłyby spłatę kredytu. Bank ma także prawo sprawdzić dotychczasową historię kredytową.

Warto pamiętać, że zasady przyznawania kredytu mogą różnić się w poszczególnych bankach. Są instytucje, które podchodzą do nich rygorystycznie, ale nie brakuje również tych z bardziej liberalnym podejściem. Na pozytywną decyzję wpływa także kwota kredytu, o którą wnioskujemy (im wyższa, tym trudniej) oraz rodzaj jego zabezpieczenia.

Jak zwiększyć szanse na kredyt?

Aby zwiększyć szanse na kredyt, warto budować swoją pozytywną historię kredytową. Najprostszym sposobem jest zakup sprzętu AGD na raty i pilnowanie, aby spłata zobowiązań następowała w ustalonym terminie. Bank może być bardziej przychylny dla osób, które mają wyższy wkład własny lub decydują się na finansowe zabezpieczenie kredytu (np. nieruchomością). Warto spróbować także starać się o kredyt z inną osobą (np. żoną/mężem). Wówczas zostanie wzięty pod uwagę dochód i historia kredytowa obojga kredytobiorców.

fb button

grab my essay banner

logo jooble