magazine top

SUNEX S.A., czołowy producent i dystrybutor innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii, mocno inwestuje w rozwój nowych technologii. Uruchomiona została nowa zrobotyzowana i zautomatyzowana linia do produkcji zasobników ciepłej wody użytkowej o wartości 14,3 mln zł. W tym roku Zarząd SUNEX zamierza zainwestować w rozwój nowych technologii około 10 mln zł.

SUNEX S.A. dąży do umocnienia pozycji lidera w branży odnawialnych źródeł energii. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest uruchomienie własnej nowoczesnej linii do produkcji zasobników c.w.u. Ich konstrukcja umożliwia współpracę z wieloma urządzeniami, a w szczególności z pompami ciepła. Własna linia pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Umożliwia jednocześnie szybkie dopasowanie oferty do zmieniających się potrzeb klientów.

Nowa linia technologiczna jest prawie w całości zautomatyzowana i zrobotyzowana. Wyroby charakteryzują się wysoką dokładnością i powtarzalnością wykonania. Wdrożenie nowoczesnych technologii spawania zapewnia najwyższą jakość połączeń spawalniczych. W linii zastosowano również m.in: wycinanie plazmowe, zwijanie zbiornika, toczenie króćców oraz ich centrowanie i spawanie pod nadzorem systemu wizyjnego.

Nowa linia została już oddana do użytkowania. W trakcie opracowania i wprowadzania do systemu są nowe modele zasobników.  Zakończenie tych prac pozwoli na osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych.  „Całkowity koszt inwestycji wyniósł 14,3 mln zł. Z tego na budowę budynków wykorzystano blisko 5,9 mln zł, a około 8,4 mln zł przeznaczono na zakup maszyn i urządzeń. Inwestycja została częściowo dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w wysokości blisko 2,8 mln zł. Uruchomienie projektu pomogło umocnić naszą pozycję lidera w branży" – powiedział Marek Kossmann, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy SUNEX S.A.

Innowacyjny park maszynowy składa się z kilkunastu nowoczesnych maszyn umożliwiających produkcję emaliowanych zasobników c.w.u. „Koncepcja linii produkcyjnej stanowi nasz autorski projekt. Opracowaliśmy od podstaw zarówno układ stanowisk i funkcjonalności maszyn. Wśród autorskich koncepcji można wyróżnić m. in. w pełni zrobotyzowane cele spawalnicze zapewniające wysoką precyzję,  powtarzalność i wydajność procesu spawania. Zastosowaliśmy automatyczny system formowania i gięcia rur stalowych umożliwiający uzyskanie optymalnej powierzchni wymiany ciepła wężownic. Uruchomiliśmy również zautomatyzowaną wielostrefową linię suszenia i wypalania zasobników, gwarantującą wysoką jakość emalii. Wpływa to na długą żywotność gotowych produktów” - podkreślił Piotr Feliński, kierownik działu Badawczo-Rozwojowego SUNEX S.A.

Znaczna część produkcji nowej linii trafi na eksport. SUNEX współpracuje z dużymi hurtowniami oraz posiada własny magazyn na terenie Niemiec.  Celem jest dotarcie do większej liczby odbiorców indywidualnych. Na terenie Polski spółka współpracuje również z dużymi dystrybutorami i hurtownikami z branży grzewczej i OZE. 

W ramach uruchomienia nowej linii technologicznej wdrożony został innowacyjny i zgłoszony do opatentowania produkt. SUNEX jako pierwsza firma na rynku wytwarza wielofunkcyjne zasobniki C.W.U., które oprócz przygotowania i magazynowania ciepłej wody umożliwiają jej skuteczną dezynfekcję promieniami UV.  

W tym roku Zarząd SUNEX planuje wdrożenie kolejnych innowacyjnych rozwiązań. Na inwestycje w nowe technologie zamierza przeznaczyć około 10 mln zł. Nowe projekty są obecnie w fazie opracowywania.  

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble