magazine top

Efektywne zarządzanie procesami, a także sprostanie wymaganiom międzynarodowych standardów jakości wpływają na to, czy dane przedsiębiorstwa odniesie sukces, czy też nie. Ze względu na sporą konkurencję na rynku coraz więcej firm inwestuje w swój rozwój. Jednym z istotnych kroków podejmowanych przez organizacje jest decyzja o uzyskaniu certyfikatu systemu jakości ISO 9001. Jak wygląda proces uzyskania tego dokumentu i jaką rolę odgrywa w nim jednostka certyfikująca? Poznaj wszystkie niezbędne informacje na temat normy ISO 9001!

Norma ISO 9001 – co to jest?

Aby przejść do tematu certyfikatu systemu jakości, należy zacząć od wyjaśnienia, czym jest norma ISO 9001. Ten międzynarodowy standard systemu zarządzania jakością został stworzony przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO (ang. International Organization for Standardization). W Polsce najnowsza wersja tej normy pochodzi z 2016 roku i została oznaczona jako PN-EN ISO 9001:2015-10, a za jej udostępnienie odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. Standard ISO 9001 to dokument, cieszący się ogromnym uznaniem na całym świecie ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie. Dotyczy on zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Co więcej, nie korzystają z niej tylko korporacje, ale i organizacje non-profit oraz instytucje użyteczności publicznej (np. szpitale, szkoły). Norma ISO 9001:2015 zakłada podejście, które umożliwia skuteczną analizę ryzyka i działania naprawcze mające na celu doskonalenie istniejących procesów.

Jak wygląda proces uzyskania certyfikatu systemu jakości?

Proces uzyskania certyfikatu systemu jakości rozpoczyna się od nawiązania kontaktu z jednostką certyfikującą. Bardzo często istnieje opcja skorzystania z bezpłatnej wyceny na podstawie wypełnionego wcześniej wniosku. Jeśli przedstawiona oferta spełnia oczekiwania właściciela danej organizacji, następuje podpisanie umowy. W tym momencie można zaplanować przeprowadzenie audytu certyfikującego w dogodnym dla obu stron terminie. Audytor zbiera wówczas informacje dotyczące zgodności systemu jakości z wymaganiami normy ISO 9001. Materiały są analizowane przez instytucję certyfikującą, która na ich podstawie podejmuje decyzję w sprawie przyznania certyfikatu. Jeśli organizacja pomyślnie przeszła proces certyfikacji, to zyskuje potwierdzenie w postaci dokumentu ważnego przez okres trzech lat.

Jakie korzyści biznesowe przynosi certyfikat ISO 9001?

Posiadanie certyfikatu systemu jakości ISO 9001 świadczy o zarządzaniu organizacją w zgodzie z międzynarodowymi standardami, zaangażowaniu i profesjonalizmie. Wysokiej klasy produktu/usługi są w stanie spełnić rosnące oczekiwania klientów, a to przekłada się na wzrost lojalności i zaufania. Współpraca z renomowaną jednostką certyfikacyjną dodaje działaniom firmy lub instytucji wiarygodności, otwierając tym samym drzwi do nowych rynków i partnerstw biznesowych. Organizacja, która zdecyduje się na rozpoczęcie procesu certyfikacji, inwestuje we własny rozwój. W ten sposób skutecznie buduje się relacje z kontrahentami. Zdobycie znaczącej przewagi konkurencyjnej prowadzi m.in. do przyciągnięcia nowego grona odbiorców, którzy w przyszłości mogą stać się stałymi klientami.

fb button

grab my essay banner

logo jooble