magazine top

Internet pełni dzisiaj kluczową rolę w procesach promocji i sprzedaży. Przedsiębiorcy oraz marketerzy zmagają się z wyzwaniem skutecznego przyciągnięcia uwagi potencjalnych klientów oraz przekonania ich do podjęcia konkretnych działań. W tym kontekście, szczególną wartość nabywają strony lądowania, znane również jako landing page. Są to specjalnie przygotowane witryny, które koncentrują się na jednym produkcie, usłudze lub ofercie i mają za zadanie maksymalizować efektywność kampanii marketingowych. W tym artykule skupimy się na zdefiniowaniu tego narzędzia, wyjaśnieniu jego celów oraz zastanowieniu się, kiedy jego użycie może przynieść największe korzyści.

Czym jest landing page?

Landing page to strona internetowa, często oderwana od głównej struktury witryny, zaprojektowana z myślą o konkretnym celu marketingowym. Charakteryzuje się ona zazwyczaj minimalistycznym designem, jasnym przekazem i jednoznacznym wezwaniem do działania (CTA - call to action).

Skupienie się na pojedynczym produkcie, ofercie specjalnej czy projekcie umożliwia zintensyfikowanie komunikatu i wywołanie silniejszej reakcji emocjonalnej lub motywacyjnej u odbiorców. Różni się ona od tradycyjnej strony internetowej, która zazwyczaj oferuje szerszy przegląd firmy, jej produktów i usług.

Strukturę landing page można podzielić na kilka kluczowych elementów:

 • Nagłówek – jasny i atrakcyjny, natychmiast przykuwający uwagę,
 • Oferta – klarownie określone korzyści produktu lub usługi,
 • Grafika – wysokiej jakości zdjęcia lub grafiki, które wspierają wiarygodność i przyciągają wzrok,
 • Opinie i rekomendacje – budowanie zaufania poprzez prezentację pozytywnych doświadczeń innych użytkowników,
 • Formularz kontaktowy lub przycisk CTA – zachęcający do podjęcia natychmiastowej akcji.

Podstawową różnicą między zwykłą stroną internetową a landingiem jest sposób użycia. Główna strona służy jako kompendium informacji o firmie, natomiast landing page jest wielokrotnie jednorazowym narzędziem mającym na celu generowanie konwersji.

Po co tworzy się landingi?

Cel tworzenia landingów jest prosty – zwiększenie skuteczności działań marketingowych oraz maksymalizacja liczby konwersji. Konwersja może przyjąć różne formy: od zapisu na newsletter, poprzez zakup produktu, aż do pobrania materiałów edukacyjnych.

Zalety tworzenia stron lądowania to:

 • Skupienie uwagi odbiorcy – bez rozpraszających elementów, które mogłyby odciągnąć uwagę od głównego przekazu.
 • Wyższa efektywność reklamy – poprzez dopasowanie przekazu do konkretnego segmentu odbiorców, którzy trafili na stronę z określonych kanałów (np. kampanii reklamowej).
 • Łatwość analizy – każdy landing page można testować i optymalizować pod kątem konkretnych kierunków działań marketingowych.
 • Budowanie bazy danych – możliwość zbierania adresów e-mail czy innych danych kontaktowych osób zainteresowanych ofertą.

Jednym z kluczowych zastosowań jest wsparcie kampanii reklamowych. Strona taka jest często pierwszym miejscem, do którego trafia użytkownik po kliknięciu w reklamę. Dobrze zaprojektowany landing page zapewnia płynne przejście od zainteresowania ofertą do jej zakupu lub innej akcji, czyniąc cały proces bardziej efektywnym.

tworzenie landing page

Kiedy warto wykorzystać strony lądowania?

Strony lądowania przydają się w wielu sytuacjach marketingowych i sprzedażowych, a ich zastosowanie zależy od określonego celu i strategii promocyjnej. Oto kilka kluczowych momentów, w których warto na nie postawić na:

 • Podczas uruchamiania kampanii reklamowych. Za każdym razem, gdy planujemy kampanię reklamową, warto pomyśleć o stworzeniu dedykowanego landing page. Umożliwia to dokładne śledzenie efektywności reklam i dostosowanie komunikatu do oczekiwań i potrzeb grupy docelowej, którą chcemy osiągnąć daną kampanią.
 • W przypadku promocji specjalnej lub wydarzenia. Promocje ograniczone czasowo, sezonowe obniżki cen, wydarzenia takie jak webinary czy konferencje – wszystkie one zasługują na odrębne miejsce, gdzie zainteresowane osoby znajdą istotne informacje i będą mogły dokonać niezbędnych akcji (zakup, zapis).
 • Do testowania produktów lub usług. Przed pełnym wprowadzeniem produktu lub usługi na rynek, możemy utworzyć landing page, aby przeprowadzić tzw. test rynkowy. Będzie on służył zbieraniu opinii od wczesnych użytkowników i pozwoli ocenić zainteresowanie ofertą.
 • Dla celów lead generation. Kiedy naszym celem jest budowa bazy potencjalnych klientów, np. dla działań e-mail marketingowych, landing page to doskonały sposób na szybkie i efektywne zbieranie danych kontaktowych w zamian za materiały wartościowe dla użytkownika, np. ebooki, raporty, szablony.
 • Do wyjaśnienia specyfiki nowego produktu lub usługi. Jeśli wprowadzamy innowacyjny produkt lub usługę, który wymaga dokładniejszego wyjaśnienia, landing page jest idealnym rozwiązaniem do przekazania niezbędnych informacji i odpowiadania na potencjalne pytania klientów.
 • W przypadku targetowania konkretnych nisz rynkowych. Jeżeli nasze działania marketingowe kierujemy do precyzyjnie zdefiniowanej grupy odbiorców, landingi pozwalają na stworzenie spersonalizowanego przekazu, który będzie bezpośrednio odpowiadał na zainteresowania i potrzeby tej specyficznej niszy.

Jak zrobić dobrą stronę docelową?

Projektując dobrą stronę docelową, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Zacznij od określenia kto jest Twoim odbiorcą. Wszystkie elementy powinny być dopasowane do potrzeb, preferencji i zachowań tej grupy. Komunikat musi być jasny i bezpośredni. Podkreśl wartości, które dostarcza Twój produkt lub usługa, tak aby odbiorca mógł łatwo zrozumieć, co zyska decydując się na interakcję.

Wizualna strona to klucz do sukcesu. Strona powinna być przejrzysta, z intuicyjnym układem i wygodna w nawigacji, tak aby ułatwić użytkownikowi podjęcie akcji. Przy każdym elemencie CTA zastanów się, co może skłonić użytkownika do kliknięcia. Coraz większa liczba użytkowników korzysta z internetu za pomocą telefonów komórkowych, dlatego strona musi być dostosowana do wszystkich typów urządzeń. Zawsze testuj różne wersje swojego landa. Sprawdź, które elementy generują najwięcej konwersji i nieustannie dąż do ich ulepszania.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowców w tym zakresie?

Budowanie skutecznego landing page to proces, który wymaga wiedzy, doświadczenia i ciągłej analizy. Wszystkie elementy, od koncepcji po wykonanie, powinny być przemyślane i dopracowane. Oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w pomoc ekspertów. Specjaliści są w stanie stworzyć strony, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też są zoptymalizowane pod kątem konwersji oraz użytkownika. Fachowcy mają dostęp do narzędzi analitycznych i wiedzą, jak ich użyć, aby wydobyć maksimum z każdej strony docelowej.

Są na bieżąco z najnowszymi trendami i technologią, mogą stosować nowoczesne rozwiązania, które przyciągną uwagę odbiorców. Zamiast poświęcać czas na samodzielne zgłębianie tajników skutecznego landing page, korzystając z pomocy fachowców, można skupić się na innych aspektach biznesu. Korzystając z usług specjalistów, można mieć pewność, że powstająca strona lądowania będzie nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim skuteczna w realizacji postawionych przed nią celów biznesowych. Po więcej informacji zajrzeć można np. tutaj: https://www.changelog.pl/uslugi/landingi-sprzedazowe

fb button

grab my essay banner

logo jooble