WYWIAD - KONTEL Sp. z o.o. Sp.k.

Share

kontel

Firma KONTEL powstała w 1983 roku. Spółka jest czołowym polskim importerem i dystrybutorem rozwiązań telekomunikacyjnych. O firmie opowiada Pan Andrzej Wiśniewski, Dyrektor ds. Rozwoju, KONTEL.


Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy KONTEL i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Rzeczywiście firma istnieje na rynku krajowej dystrybucji IT już przeszło 35 lat. KONTEL to polska firma zbudowana w dwóch pokoleniach właścicieli, którzy tworzą obecnie trzyosobowy Zarząd spółki, wyznaczający kierunki ekspansji i kształt portfolio produktowego. Punkty zwrotne rozwoju związane były ze zdobyciem ważnych kontraktów dystrybucyjnych z wiodącymi dostawcami sprzętu – Plantronics, ClearOne, Yealink, innovaphone, Ascom czy Konftel. Przedłużane przez producentów na kolejne lata umowy stanowią o sile firmy KONTEL,
która rok do roku osiąga lepsze wyniki sprzedażowe i zwiększa liczbę partnerów handlowych.

KONTEL to dystrybutor specjalizowany i lider krajowego rynku rozwiązań AV, IP oraz szeroko rozumianej komunikacji głosowej i wideo. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, usługach oraz sieci dystrybucji?

Misją firmy jest ułatwianie komunikacji między ludźmi, a w szczególności pracownikami firm i instytucji oraz ich klientami, w oparciu o innowacyjne, przemyślane, spójne rozwiązania VoIP oraz audio-wideo, dystrybuowane za pośrednictwem sieci partnerów KONTEL. Liczny, certyfikowany dział inżynierów pre-sales doradza i wspiera wdrożenia optymalnych rozwiązań w kooperacji z partnerami obsługującymi danego klienta. Rola dystrybutora specjalizowanego to zatem nie tylko sprzedaż innowacyjnego asortymentu, ale doradztwo, szkolenia, wyposażanie resellerów w wiedzę o technologii i jej zastosowaniu. Aktualnie portfolio dystrybutora KONTEL to ponad 30 wiodących dostawców reprezentujących obszary takie jak: telefonia IP-DECT, komunikacja głosowa, lokalizacja, nowoczesne biuro, audio- wideokonferencje, VoIP.

Firma importuje towar bezpośrednio od producentów. Poza dostawami sprzętu świadczycie usługi konsultingowe i projektowe. Oferujecie wsparcie techniczne i handlowe. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Na rynku działa wielu dystrybutorów, których aktywność ogranicza się do dostarczania pudełek (na linii magazyn – klient). Nie idzie za tym większa wartość dodana dla klienta czy partnera. KONTEL jako Value Added Distributor zapewnia swoim partnerom zaawansowane i wieloetapowe doradztwo, możliwość certyfikowania się w odniesieniu do poszczególnych produktów i rozwiązań, wsparcie działu pre-sales, udział w konferencjach tematycznych. Niedawno oddaliśmy w ręce naszych partnerów nową wersję systemu B2B, KONTEL.net 2.0, który jest odzwierciedleniem oferty dystrybucyjnej firmy, składającej się z zaawansowanych rozwiązań liderów rynku w obszarze telefonii IP, GSM, systemów konferencyjnych, audio-wizualnych, przemysłowych, edukacyjnych, profesjonalnych słuchawek dla biura oraz systemów znajdujących zastosowanie w handlu i służbie zdrowia. 6 wiodących brandów telefonów IP, 4 marki rozwiązań wideokonferencyjnych, w sumie ponad 30 dostawców - te liczby stanowią o sile oferty KONTEL. Z kolei powiększony ostatnio dział marketingu przygotowuje atrakcyjne promocje i prowadzi szeroko zakrojone działania wizerunkowe w imieniu vendorów. Przedstawiciele firmy KONTEL zawsze podkreślają, iż rola importera, który ma bezpośredni kontakt z producentem, jest o wiele donioślejsza niż status dystrybutora, który tak naprawdę może otrzymać każdy (nawet jednoosobowa działalność gospodarcza), co znacznie dewaluuje tenże status. Importer to de facto reprezentant producenta na terytorium wskazanym w umowie. Importer ma realny wpływ na kształt portfolio oferowanego na danym obszarze, niejednokrotnie współtworzy politykę cenową, a także odpowiada za działania marketingowe i wizerunkowe marki. To bardzo duża odpowiedzialność, ale i prestiż. Możliwość zakupu z pierwszej ręki bezpośrednio od importera w najniższych na rynku cenach, pewność serwisu technicznego, to jedne z powodów długoterminowej lojalności zakupowej partnerów handlowych.

KONTEL reprezentuje w Polsce ponad 30 topowych marek, promując najnowocześniejsze technologie charakteryzujące się wysoką dynamiką sprzedaży. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

Myślę, że kluczem do sukcesu jest przemyślana konstrukcja portfolio. Klient przychodzi do nas wiedząc, że otrzyma wybór między rozwiązaniami kilku liczących się na rynku dostawców telefonów IP czy systemów do nagrywania i streamingu, a jego decyzja zakupowa zostanie poprzedzona profesjonalnym doradztwem i wsparciem dedykowanego inżyniera. Uzyskanie wysokiej dynamiki sprzedaży jest z kolei możliwe dzięki lojalności zakupowej partnerów i pilnowaniu ceny, tak aby zarobić mógł zarówno reseller, jak i dystrybutor. Wieloletnie doświadczenie naszego zespołu pozwala dbać o biznes i naszych partnerów, a oni odwdzięczają się nam czyniąc KONTEL dystrybutorem specjalizowanym pierwszego wyboru w zakresie asortymentu, z którego jesteśmy znani rynkowi.

Fundamentem firmy są jej pracownicy. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy?

Nasza firma doskonale rozumie, iż najważniejszy jest tzw. kapitał ludzki. Najlepszym dowodem tego zrozumienia jest fakt, że duża część zespołu pracuje u nas już 20 czy nawet 30 lat!, stale podnosząc swoje kompetencje i rozwijając się poprzez uczestnictwo w szkoleniach. KONTEL to firma przyjazna rodzinie, kobiety stanowią ponad połowę załogi spółki. Wspomnieli Państwo o kadrze specjalistów. Rzeczywiście na czele każdego z działów stoi osoba, która jest ekspertem w swojej dziedzinie, a wiedzą i doświadczeniem dzieli się z podlegającym mu zespołem. Ważnym aspektem i składową sukcesu firmy jest organizacja pracy biura – godziny pracy są oczywiście nakreślone, niemniej Zarząd elastycznie podchodzi do ich przestrzegania, wiedząc że efekt sprzedażowy wynika z jakości pracy, a nie ilości przesiedzianych za biurkiem godzin.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo tylko z renomowanymi dostawcami i partnerami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa głównych partnerów?

Naturalnym jest, że spośród 30 vendorów w ofercie są takie firmy i marki, które generują większą sprzedaż i bardziej doniosłe projekty niż pozostałe. Niemniej zależy nam na zrównoważonej, komplementarnej i uzupełniającej się ofercie, dlatego nie różnicujemy naszych dostawców. Ze wszystkimi utrzymujemy dobre, ciepłe kontakty. Często gościmy przedstawicieli zagranicznych producentów w warszawskiej siedzibie, spotykamy się podczas imprez czy targów branżowych (niedawno na ISE w Amsterdamie). Jesteśmy też zapraszani z rewizytą, nawet w bardzo odległe zakątki globu, takie jak Azja czy Stany Zjednoczone.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Najbardziej inwestujemy właśnie w kapitał ludzki, co najlepiej widać po sukcesywnym wzroście zatrudnienia i rozwoju poszczególnych działów, które są dla firmy kluczowe. Można by rzec, że rośniemy wraz z rozwojem oferty i zwiększającą się rok do roku liczbą resellerów.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

KONTEL nadal dynamicznie się rozwija, mimo iż jest na rynku od 35 lat. Jest to na pewno powód do dumy. Jesteśmy dumni z długoterminowych umów dystrybucyjnych, zaufania vendorów i partnerów, szczególnie że na ich prośbę rozwijamy dystrybucję na obszarze centralnej i wschodniej Europy. Na pewno też odczuwamy dumę z faktu, iż stanowimy silny, zgrany zespół, a współpracownicy są lojalni wobec firmy i swoją zawodową przyszłość i stabilność wiążą właśnie z nią.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Branża generalnie rośnie, ale zmienia się charakter rozwiązań, na które jest zapotrzebowanie. Coraz bardziej liczy się wygoda użytkowników, intuicyjna obsługa interfejsów do komunikacji, łatwość zarządzania dużą ilością urządzeń, a co za tym idzie wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji do przewidywania intencji użytkownika, postępująca miniaturyzacja i personalizacja. Dlatego już teraz śledzimy trendy i doradzamy klientom kierunki inwestycji otwartych na przyszłość i bezpiecznych w długiej perspektywie czasowej.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Firma od lat włącza się w inicjatywy mające na celu propagowanie wiedzy o technologii i trendach w obszarach rynku, w których prowadzi swoje operacje. Dla przykładu KONTEL od ponad 30 lat wspiera dobre standardy i rozwój rynku contact center w Polsce, zarówno w roli eksperta, jak i Partnera Strategicznego inicjatyw podejmowanych przez różnorodne instytucje i stowarzyszenia. Od 10 lat wspieramy plebiscyty „Telemarketer Roku” i „Złota Słuchawka”, organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB. KONTEL stoi także na straży etyki i zbioru dobrych praktyk w biznesie, co przekłada się na zaufanie kontrahentów i partnerów handlowych.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

KONTEL może się poszczycić statusem Złotego Dystrybutora nadawanego wielokrotnie w historii firmy przez dostawców takich jak Yealink (2018, 2019) czy tytułem Plantronics Distributor of The Year (Dystrybutor Roku na Rynkach Wschodzących) otrzymanym w roku 2015. Kilkukrotnie nagradzano nas w niezależnym plebiscycie „Gazele Biznesu”, wyłaniającym firmy, które rok do roku najdynamiczniej się rozwijają. Lista wyróżnień i nagród dla firmy oraz dyplomów i certyfikatów uzyskanych przez konkretnych pracowników spółki jest znacznie dłuższa.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie