Jak zwiększyć żywotność opony?

Share

Wymiana opon to koszt, który regularnie ponoszą wszyscy posiadacze samochodów. Opony nieustannie się zużywają, więc to wydatek nieunikniony, jednak istnieją sposoby na to, aby zwiększyć ich żywotność, a tym samym opóźnić w czasie dodatkowe koszty. Zapraszamy do zapoznania się z prostymi i skutecznymi metodami przedłużania trwałości opon.

Jak sprawić, żeby opony wolniej się zużywały?
Na szybkość zużywania opon ma wpływ wiele czynników. Należą do nich styl jazdy, rodzaj nawierzchni oraz geometria kół. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ są to czynniki, które mogą wpłynąć na zmniejszenie kosztów zbyt częstego zakupu opon. Aby przedłużyć żywotność opon, warto utrzymywać stałe, zalecane dla modelu samochodu, ciśnienie wewnątrz nich. W tym celu należy raz na jakiś czas kontrolować poziom ciśnienia, aby utrzymywać je na stałym poziomie, a dzięki temu zmniejszyć do minimum ich ścieranie. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie dobranie opon do typu i masy samochodu, dzięki czemu ścierają się one w optymalnym tempie. Duży wybór opon, który zadowoli każdego, można znaleźć między innymi w sklepie Oponeo.

Metody na przedłużenie żywotności opon
Duże znaczenie dla trwałości opon ma również styl jazdy każdego kierowcy. Nagłe hamowanie, wchodzenie w zakręty z dużą prędkością oraz dynamiczny styl jazdy sprawiają, że ogumienie ściera się znacznie szybciej. Aby zachować opony w dobrym stanie na dłużej warto zapoznać się z zasadami ekonomicznej jazdy i złagodzić nieco swój styl prowadzenia auta. Zmniejszenie prędkości oraz unikanie jazdy po drogach o kiepskiej nawierzchni pomoże zachować opony w dobrej jakości na dłuższy czas.

Ciesz się oponami na dłużej
Zwiększenie żywotności opon można osiągnąć także dzięki właściwemu ich przechowywaniu. Każdy kierowca, który co sezon zmienia opony letnie na zimowe, a następnie zimowe na letnie wie, jak ważne jest przechowywanie ich w pomieszczeniu o odpowiedniej, niezbyt wysokiej i niezbyt niskiej temperaturze, bez narażenia na zbędną wilgoć. Nie bez znaczenia dla żywotności opon jest także odpowiednie ustawienie geometrii kół. Dzięki temu zabiegowi opony układają się idealnie równolegle do siebie, dzięki czemu mniej się ścierają np. na zakrętach.