Ubezpieczenie OC - poznaj odpowiedzi na 6 najważniejszych pytań

Share

samochod4 1

Każdy właściciel pojazdu musi opłacać składkę na ubezpieczenie komunikacyjne. Jest to polisa obowiązkowa, która nasuwa wiele pytań. Poznaj odpowiedzi na 6 najważniejszych i rozwiej swoje wątpliwości.

Ubezpieczenie OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Czy muszę płacić ubezpieczenie OC, gdy samochód jest nieużywany?
Tak. Ubezpieczenie OC dotyczy wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Nie ma więc znaczenia, jak często korzystasz z samochodu. Nawet, jeśli auto garażuje od 5 lat, cały czas musisz płacić ubezpieczenie. Z polisy OC zwalnia jedynie wyrejestrowanie auta, co jest możliwe np. po jego zezłomowaniu.

Jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej daje ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC jest polisą, w ramach której ubezpieczyciel przejmuje finansową odpowiedzialność za skutki kolizji drogowej / wypadku drogowego spowodowanego przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem. Polisa obejmuje zarówno szkody wyrządzone na mieniu lub osobach.

Czy przy wyborze ubezpieczenia OC można kierować się wyłącznie ceną?
Ubezpieczenie OC to standardowy produkt oferowany przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Wybór polisy nie jest więc łatwy, ponieważ ubezpieczyciele posiadają różne oferty. W tym przypadku jak najbardziej można kierować się wyłącznie ceną. Wynika to z faktu, że zakres ubezpieczenia oraz maksymalna wysokość sum gwarancyjnych jest jednakowa dla każdego ubezpieczyciela. Skoro więc można ubezpieczyć samochód taniej, nie tracąc przy tym na ochronie, warto z tego skorzystać.

Czy koszt ubezpieczenia OC jest taki sam dla każdego kierowcy?
Nie. Ubezpieczenie OC nie ma jednej odgórnie określonej stawki dla każdego kierowcy. Wyliczane jest indywidualnie, uwzględniając wiele czynników wpływających na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę m.in. wiek kierowcy i jego doświadczenie, markę, model i rocznik pojazdu, miejsce zamieszkania, itp. Uwzględnia także zniżki oraz przyznaje zwyżki zgodnie z tabelą bonus - malus.

Co się dzieje w sytuacji, gdy sprawca nie jest właścicielem ubezpieczonego pojazdu?
Jeżeli dojdzie do stłuczki, której sprawcą nie jest właściciel ubezpieczonego samochodu, konsekwencje będą dotyczyły bezpośrednio sprawcy zdarzenia, jak i właściciela. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy właściciel pojazdu nie zgłosi faktu, iż z samochodu będą korzystać także inne osoby. W takim przypadku zarówno sprawca, jak i właściciel pojazdu tracą swoje zniżki za bezszkodową jazdę.

Czy koszt OC zależy od stylu jazdy?
Ubezpieczenie OC wyliczane jest w oparciu o wiele czynników. Okazuje się, że wysokość składki może być uzależniona m.in. od stylu jazdy. Dlaczego?

Jak wskazują statystyki policyjne, aż 30% przypadków kolizji spowodowanych jest brawurą kierowców. Niedostosowanie się do warunków panujących na drodze oraz pokonywanie trasy ze zbyt dużą prędkością stają się główną przyczyną wypadków. Jak pokazuje doświadczenie, dynamiczny styl jazdy charakteryzuje przede wszystkim młodych kierowców - dlatego to właśnie oni mogą otrzymać zwyżki od ubezpieczyciela przy wyliczaniu OC.