magazine top

melex090

Melex to jeden z najdłużej działających producentów pojazdów elektrycznych na świecie. Jego historia rozpoczęła się w 1971 roku w fabryce samolotów WSK PZL Mielec. Efektem ponad 40- letniej działalności firmy Melex jest bogata oferta pojazdów elektrycznych podzielonych na trzy główne kategorie: pojazdy pasażerskie, bagażowe i specjalne. O firmie rozmawiamy z Członkiem Zarządu, Panem Dyrektorem Dariuszem Gujda.

Proszę powiedzieć, jakie momenty były najważniejsze w rozwoju Państwa firmy?
W 1971 rozpoczęła się produkcja seryjna pojazdów elektrycznych Melex. Początkowo były to pojazdy golfowe. W latach 70. i 80. XX wieku Melexy były wysyłane do USA, jednak w wyniku rozstrzygniętego ostatecznie na korzyść naszej firmy procesu antydumpingowego oraz embargo nałożonego na kraje bloku wschodniego przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, sprzedaż znacząco się zmniejszyła i musieliśmy wycofać się z tego rynku. Szkoda było zmarnować dotychczasowy dorobek firmy. Melex rozpoczął poszukiwania nowych rynków zbytu i nawiązał współpracę z firmą z Argentyny. Pojazdy golfowe zaczęły powoli ustępować modelom pasażerskim, bagażowym i specjalnym jak ambulans czy karawan. Lata 90. to dalszy rozwój sieci dealerów. Do rodziny Melexa dołączyła firma ze Skandynawii, która w chwili obecnej jest naszym największym dystrybutorem. Dziś sieć dealerów to ponad 20 firm z całego świata, działających w ponad 30 krajach i ich liczba stale się powiększa. We wrześniu 2004 roku firmę Melex kupili Państwo Andrzej i Dorota Tyszkiewiczowie. Pod ich zarządem Melex rozwinął skrzydła. Powstały nowe linie modelowe, w 2009 roku N.Car, a w 2015 nawiązujący do tradycji, ale udoskonalony konstrukcyjnie model 4XX, który w przyszłości zastąpi starsze modele. W bieżącym roku wprowadzimy do sprzedaży N.City, kompaktowy pojazd przeznaczony do poruszania się w aglomeracjach miejskich. Prowadzone są także prace nad projektem użytkowego pojazdu modułowego DMC 3,5 tony, przeznaczonego do transportu w obszarach miejskich i przemysłowych.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Melex Sp. z o.o. jest jednym z najdłużej działających producentów pojazdów elektrycznych. Nasza bogata tradycja, historia i doświadczenie zaowocowały uznaniem klientów na całym świecie oraz licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Kluczem do sukcesu jest dla nas jakość wykonywanych pojazdów. Melexy są uniwersalne i sprawdzają się w niemal każdej branży. Nie wystarczy tylko sprzedać pojazd, ale równie ważna jest profesjonalna obsługa posprzedażowa, dostępność części zamiennych, szybki i skuteczny serwis.

Który produkt Państwa zdaniem, jest obecnie najważniejszy i dlaczego?

Każdy model jest dla nas bardzo ważny. Pojazdy Melex są wykonywane na indywidualne zamówienie klienta, działamy na zasadzie customizingu. W chwili obecnej produkujemy ponad sto różnych modeli w czterech kategoriach: pojazdy pasażerskie, bagażowe, specjalne i homologowane. Największą popularnością wśród klientów cieszą się aktualnie pojazdy bagażowe, na których można zastosować między innymi zabudowę siatkową, plandeki, podnośniki elektryczne i hydrauliczne, skrzynie typu kontener z aluminium lub z płyty warstwowej zamykany z drzwiami, roletami, szufladami, półkami i podłogą antypoślizgową, a także izotermy, świetnie sprawdzające się w cateringu czy konstrukcje służące do przewozu wieńców, walizek, pościeli idealne dla branży turystycznej i hotelowej.

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Firma Melex Sp. z o.o. zatrudnia kilkadziesiąt osób w działach Techniki oraz R&D, które stale współpracują z instytucjami jak Ministerstwo Transportu, Naczelna Organizacja Techniczna, Instytut Transportu Samochodowego, PIMOT, Instytut Pojazdów przy Politechnice Warszawskiej, wyższe uczelnie techniczne, firmy projektowe z dużym doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. Przy ich wsparciu tworzone są nowe linie modelowe. Dział Techniki przygotowuje technologię i dokumentację techniczną. Podzespoły są wykonywane przez starannie dobranych podwykonawców, a części zakupione u kwalifikowanych dostawców. Montaż pojazdów odbywa się w profesjonalnie wyposażonej linii produkcyjnej w zakładzie w Mielcu. W połowie bieżącego roku przenieśliśmy się do nowej siedziby, znajdującej się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK Mielec.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, od prawie 50 lat produkujemy pojazdy elektryczne. Zatrudniamy wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę. Jednocześnie jesteśmy otwarci na nowe pomysły i inne spojrzenie jakie mogą nam zaoferować nowi pracownicy. Bardzo ważne jest stałe badanie rynku i dostosowywanie pojazdów do potrzeb naszych klientów. Obserwujemy poczynania konkurencji i staramy się w porę na nie reagować. Jako odpowiedź na te potrzeby powstają nowe linie modelowe. Dbamy o to, by Meleksy nie tylko spełniały swoje funkcje użytkowe, ale również atrakcyjnie wyglądały. Stylistyka modeli powstaje we współpracy z profesjonalnymi pracowniami projektowymi. Nasz produkt sprawdza się niemal w każdej branży. Jest ekonomiczny. Przejechanie 100 km to koszt zaledwie 6 złotych.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

Każdy z pracowników dokłada cegiełkę do sukcesu firmy. W trakcie realizacji jest kilka nowych projektów w związku z czym przewidujemy wzrost liczby zamówień. Przekłada się to na wzrost zysku i zatrudnienia. W ciągu ostatniego półrocza zatrudnienie wrosło w znaczący sposób. Melex jest prywatną rodzinną firmą. W chwili obecnej zatrudniamy 170 pracowników.

Jakie są perspektywy firmy na najbliższe lata? W jakim kierunku rozwijać chcą Państwo swą działalność i współpracę z klientami?

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie elektromobilnością. Do 2020 roku ma powstać w Polsce ok. 6 tysięcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Gminy będą mogły ustanowić strefy czystego transportu, a same pojazdy elektryczne zostaną zwolnione z akcyzy. Przewidujemy jeszcze większe niż do tej pory zainteresowanie naszymi pojazdami. Stałym punktem w naszej działalności jest rozwój sieci dealerów i pozyskiwanie nowych rynków zbytu, a także tworzenie nowych linii modelowych tak by zaspokoić rosnące z roku na rok wysokie wymagania klientów.

Czy mają Państwo w najbliższym czasie w planach nowe inwestycje, wprowadzenie na rynek nowego produktu, ekspansję na rynki zagraniczne?

W połowie ubiegłego roku nasza firma przeniosła się do nowej siedziby znajdującej się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mielcu. Przez cały czas trwa zakup sprzętu specjalistycznego związanego z infrastrukturą zakładu, w szczególności linii produkcyjnej. W chwili obecnej rozważamy zakup drukarki 3D, dzięki której będzie można obniżyć koszty wykonania podzespołów. W 2015 roku wprowadziliśmy do sprzedaży pojazdy z linii modelowej 4XX. W przyszłości linia ma zastąpić starsze modele z linii 9XX. Obecnie trwają prace nad nowym modelem ambulansu, oraz średniej wielkości modelem bagażowym. Planujemy także rozszerzyć naszą ofertę serii 4XX o modele z kabiną zamkniętą. W bieżącym roku wprowadzimy do sprzedaży N.City, kompaktowy pojazd przeznaczony do poruszania się w aglomeracjach miejskich. Prowadzone są także prace nad projektem użytkowego pojazdu modułowego DMC 3,5 tony, przeznaczonego do transportu towarów w obszarach miejskich i przemysłowych. Jesteśmy zainteresowani stałą rozbudową sieci dealerów za granicą, jednak stawiamy wysokie wymagania przed naszymi partnerami. Istotne jest by zapewnić na rynku lokalnym profesjonalną sprzedaż, a także obsługę posprzedażową i serwisową. Dealer ma również obowiązek promować naszą firmę i jej wyroby. Nie tak łatwo sprostać naszym wymaganiom, ale jak pokazuje coraz większa liczba stale współpracujących z nami dystrybutorów, nie jest to niemożliwe do wykonania. Kraje, w których chcielibyśmy pozyskać nowych dealerów to Szwajcaria, Ukraina, Hiszpania, Wlk. Brytania i Irlandia.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że Melex jest w 100% polską firmą. Marka jest rozpoznawalna na całym świecie. Pojazdy Melex można spotkać pod niemal każdą szerokością geograficzną, nawet w tak egzotycznych miejscach jak Papua- Nowa Gwinea czy Gwadelupa. Renomę firmy potwierdza obsługa najważniejszych wydarzeń w kraju i zagranicą. Ostatnio były to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, EXPO w Mediolanie czy szczyt G7 w Taorminie. Melexem jeździli przedstawiciele kościoła, polityki, kultury czy sportu jak choćby wymienić Ojców Świętych Jana Pawła II i Franciszka, Donalda Trumpa, Sharon Stone czy Diego Maradonę.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

W działalności naszej firmy bardzo ważną rolę odgrywa CSR. Wspieramy różne instytucje charytatywne, kulturalne, sportowe lokalne i krajowe jak np. Fundacja Rak NROLL, Dzieło Pomocy Ojca Pio, Zakład Niewidomych w Laskach, Bracia Albertyni, Mielecka Orkiestra Symfoniczna, Klub Piłki Ręcznej- seniorzy, Uczniowski Klub Sportowy ‘Szóstka’- piłka siatkowa juniorki, Klub Sportowy ‘Smoczka’- piłka nożna, Związek Inwalidów Wojennych w Mielcu, Stowarzyszenie Seniorów Rzeszów, Dom Dziecka w Tarnobrzegu, Dom Dziecka- Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu, Caritas przy Parafii MBNP w Mielcu, Fundacja Szpitala Uniwersyteckiego Dziecięcego z Krakowa, Miejski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Mielcu, Stowarzyszenie ‘Nowe Życie’ w Mielcu, Specjalny Ośrodek Szkoleniowo- Wychowawczy w Mielcu, Fundacja ‘Szansa dla Niewidomych’ z Rzeszowa, Iskierka Wigilia dla Samotnych i inne.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Firma Melex Sp. z o.o. została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami jak CEE CLEANN ENERGY AWARDS, DIAMENTY FORBESA, QLTOWA MARKA, FIRMA Z ENERGIĄ, ORZEŁ EKSPORTU, GOSPODARCZA NAGRODA PREZYDENTA RP, ZIELONY FENIKS i wiele innych.

fb button